Something Like Elvis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Something Like Elvis
Inne nazwy SLE
Rok założenia 1994
Pochodzenie Szubin, Polska
Gatunek hardcore, post-rock, yass
Aktywność 1994-2003, od 2010
Powiązania Tissura Ani, Potty Umbrella

Something Like Elvis (czasem używany skrót – SLE) – polska rockowa grupa muzyczna, grająca muzykę oscylującą między hardcorem, noise rockiem a post-rockiem.

Pierwsze próby osób zaangażowanych w projekt odbyły się w 1994. Nazwa zespołu została zaczerpnięta z Dzikości serca, filmu Davida Lyncha. W 1997 instrumentarium SLE zostało poszerzone o akordeon i to ten rzadko spotykany w muzyce rockowej instrument stał się symbolem grupy.

W 1997 ukazał się, nakładem Anteny Krzyku, debiutancki materiał SLE - Personal Vertigo. Druga płyta, Shape, wyszła w tym samym wydawnictwie w 1999. W międzyczasie SLE zagrało w Niemczech minitrasy koncertowe z Nomeansno i Fugazi. Samodzielnie zespół grał koncerty w wielu krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.

Trzecia płyta, Cigarette Smoke Phantom ukazała się w 2002 w wytwórni Post Post. Zespół złagodził hardcore'owe brzmienie i wyraźnie skręcił w stronę lżejszych, czasem wręcz piosenkowych klimatów, flirtując z post-rockiem i stylistyką muzyki filmowej.

W 1999 roku ich utwór znalazł się na drugiej składance Jedna rasa – ludzka rasa, firmowanej przez Stowarzyszenie Nigdy Więcej[1].

W 2003 zespół został rozwiązany. Bracia Kapsowie założyli Contemporary Noise Quintet, natomiast reszta zespołu utworzyła grupę Potty Umbrella, która była początkowo projektem pobocznym muzyków z SLE oraz Tissura Ani.

Grupa reaktywowała się na występ w ramach Off Festival 2010[2]. W październiku 2010 roku rozpoczęła trasę koncertową obejmującą większe miasta Polski.

Skład[edytuj]

  • Bartosz Kapsa – perkusja
  • Jakub Kapsa – śpiew, gitara basowa
  • Sławomir Szudrowicz – śpiew, gitara
  • Maciej Szymborski – akordeon, pianino elektryczne, gitara, syntezatory
  • Artur Maćkowiak – gitara, gitara basowa

Płyty[edytuj]

Przypisy

  1. Marcin Kornak: Nigdy Więcej (pol.). [dostęp 2011-05-12].
  2. Off Festival 2010, Program: Something LIke Elvis (pol.). Off Festival. [dostęp 2010-03-01].