Muzyka Przeciwko Rasizmowi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo MPR

Muzyka Przeciwko Rasizmowikampania społeczna zainicjowana przez Marcina Kornaka, założyciela i prezesa antyrasistowskiego Stowarzyszenia Nigdy Więcej, której inspiracją były kampanie w stylu Rock Against Racism. Jej przesłanie obejmowało promowanie tolerancji i wielokulturowości z jednej strony, z drugiej zaś - eliminowanie zachowań rasistowskich i szowinistycznych. Stowarzyszenie przyciągnęło do kampanii wykonawców różnych gatunków muzycznych i za pośrednictwem ich twórczości wyszło z pozytywnym przesłaniem do słuchaczy. Akcja polegała na umieszczaniu logo na okładkach płyt z rozmaitych nurtów muzycznych, wydawaniu płyt zawierających przekaz antyrasistowski i organizowaniu koncertów pod hasłem "Muzyka Przeciwko Rasizmowi"[1].

Kampania znalazła oddźwięk w mediach, zarówno tych skierowanych do młodych odbiorców muzyki (fanziny i czasopisma muzyczne, audycje radiowe i telewizyjne), jak i do szerokiego grona odbiorców (gazety codzienne), a recenzja pierwszej płyty cyklu znalazła się na łamach "Tygodnika Powszechnego"[2].

Kampania została uznana przez prasę muzyczną za jedno z najważniejszych wydarzeń roku 1997.

Atrakcyjność estetyczna i - przede wszystkim - symboliczna logotypu kampanii przyczyniła się do jego znacznego rozpowszechnienia. Łączna liczba egzemplarzy płyt i kaset z zamieszczonym znakiem akcji to kilkaset tysięcy[3].

Pod szyldem kampanii zostały wydane m.in. następujące składanki:

Festiwal „Przystanek Woodstock”[edytuj | edytuj kod]

  • Od lat 90. w trakcie Festiwalu „Przystanek Woodstock” w Kostrzynie nad Odrą wolontariusze Stowarzyszenia Nigdy Więcej propagują idee antyrasizmu i wielokulturowości[7]. W 2014 roku antyrasistowskie działania podczas festiwalu miały na celu upamiętnienie Marcina Kornaka, założyciela i prezesa Stowarzyszenia[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marcin Kornak. Muzyka Przeciwko Rasizmowi. „"Nigdy Więcej"”. 4, 1997. Warszawa: Stowarzyszenie "Nigdy Więcej". ISSN 1428-0884. 
  2. Adam Szostkiewicz. "Recenzja płytowa". „"Tygodnik Powszechny"”, 1998=03-29. Kraków. 
  3. Rafał Pankowski: "Rasizm a kultura popularna". Warszawa: Trio, 2006. ISBN 978-83-7436-090-6.
  4. Połączone siły zespołów Robotnik i Uliczny Opryszek Oj.
  5. Pełny spis wykonawców.
  6. Pełny spis wykonawców.
  7. Katarzyna Jutkiewicz Kubiak (wywiad z Marcinem Kornakiem), Zmiany zaczynają się od jednostek, a kończą na milionach, „Midrasz”, nr 11/12, 2010, ISSN 1428-121X.
  8. Redakcja magazynu Nigdy Więcej: Przystanek Woodstock 2014: miłość, przyjaźń, muzyka i antyrasizm (pol.). nigdywiecej.org. [dostęp 2015-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]