Songun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Songun (kor. 선군정치, Sŏn'gun, w wolnym tłumaczeniu "po pierwsze armia") – doktryna polityczna obowiązująca w Korei Północnej, w myśl której priorytetem w polityce wewnętrznej kraju powinna być rola Koreańskiej Armii Ludowej[1]. W praktyce stanowi ona ideologiczne uzasadnienie dla militaryzacji wszystkich aspektów życia społecznego w tym kraju[1]. Za twórcę idei Songun uważa się Kim Dzong Ila, który po śmierci swego ojca Kim Ir Sena chciał uzasadnić ideologicznie "rodzinną" sukcesję władzy poprzez ideę, która "twórczo" rozwijałaby doktrynę Dżucze[2]. W 1997 r. w artykule w Rodong Sinmun, organie Partii Pracy Korei, stwierdzono, że "Nigdy przedtem status i rola Koreańskiej Armii Ludowej nie były aż tak wysoko podniesione jak dziś gdy jest dowodzona przez Szanowanego i Kochanego Towarzysza Najwyższego Dowódcę". W ten sposób doktryna Songun ma określać politykę wewnętrzną i zagraniczną KRLD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b North Korea since 2000 and prospects for Inter-Korean relations, 13 listopada 2007 [dostęp 2016-05-07] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-13].
  2. North Korea's Military-First Policy: A Curse or a Blessing?, The Brookings Institution, 26 maja 2006 [dostęp 2016-05-07] (ang.).