Songun

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Korea Północna
Godło Korei Północnej
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Korei Północnej

Wikiprojekt Polityka

Songun (kor. 선군정치, Sŏn'gun, w wolnym tłumaczeniu „po pierwsze armia”)[1]doktryna polityczna obowiązująca w Korei Północnej, w myśl której priorytetem w polityce wewnętrznej kraju powinna być rola Koreańskiej Armii Ludowej[2]. W praktyce stanowi ona ideologiczne uzasadnienie dla militaryzacji wszystkich aspektów życia społecznego w tym państwie[2]. Za twórcę idei Songun uważa się Kim Dzong Ila, który po śmierci swego ojca Kim Ir Sena chciał uzasadnić ideologicznie „rodzinną” sukcesję władzy poprzez ideę, która „twórczo” rozwijałaby doktrynę Dżucze[3]. W 1997 r. w artykule w Rodong Sinmun, organie Partii Pracy Korei, stwierdzono, że „Nigdy przedtem status i rola Koreańskiej Armii Ludowej nie były aż tak wysoko podniesione jak dziś, gdy jest dowodzona przez Szanowanego i Kochanego Towarzysza Najwyższego Dowódcę”. W ten sposób doktryna Songun ma określać politykę wewnętrzną i zagraniczną KRLD.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polityka Songun http://www.krld.pl/krld/songun
  2. a b North Korea since 2000 and prospects for Inter-Korean relations [online], 13 listopada 2007 [dostęp 2016-05-07] [zarchiwizowane z adresu 2007-11-13].
  3. North Korea's Military-First Policy: A Curse or a Blessing? http://www.brookings.edu/research/opinions/2006/05/26northkorea-vorontsov