Sorajja Esfandijari Bachtijari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sorajja Esfandijari Bachtijari
ثریا اسفندیاری ﺑﺨﺜﻴﺎﺭی
Sorajja Esfandijari Bachtijariثریا اسفندیاری ﺑﺨﺜﻴﺎﺭی
Sorajja Esfandijari Bachtijari (1953)
Data urodzenia 22 czerwca 1932
Miejsce urodzenia Isfahan
Data śmierci 26 października 2001
Miejsce śmierci Paryż
Rodzina Esfendijari Bachtijari
Rodzice Chalil Esfandijari Bachtijari
Eva Karl
Małżeństwo Mohammad Reza Pahlawi – Szachinszach Iranu
Dzieci Brak potomstwa
Odznaczenia
Order Plejad (Iran) Krzyż Wielki Klasy Specjalnej Orderu Zasługi RFN
Nagrobek Sorajji Esfandijari Bachtijari na Westfriedhof w Monachium

Sorajja Esfandijari Bachtijari (per. ‏ثریا اسفندیاری ﺑﺨﺜﻴﺎﺭی‎, ur. 22 czerwca 1932 w Isfahanie, zm. 26 października 2001 w Paryżu)[1] – księżniczka Iranu, druga żona ostatniego perskiego szacha Mohammada Rezy Pahlawiego.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Była najstarszym dzieckiem i jedyną córką Chalila Esfandijari Bachtijariego z ludu Bachtiarów – irańskiego ambasadora w Republice Federalnej Niemiec – i jego niemieckiej żony Evy Karl. 12 lutego 1951 w Teheranie poślubiła szacha Iranu. Na uroczystość ślubną zaproszonych zostało 1600 gości. Suknia ślubna została uszyta u Diora, do jej wykonania użyto 34 m srebrzystobiałej lamy, 20 tys. piór i 6 tys. brylantów[2]. Po głośnym rozwodzie z szachem w 1958 spowodowanym jej bezpłodnością, wyjechała do Europy. W Rzymie poznała producenta filmowego Dino De Laurentiisa i w 1965 wystąpiła w jego filmie Trzy twarze kobiety (it. I tre volti)[3]. Ostatni partner Sorajji, włoski reżyser Franco Indovina, który dla niej zostawił żonę i dzieci, wkrótce (5 maja 1972) zginął w wypadku lotniczym na Sycylii[3][4].

Sorajja zmarła w niewyjaśnionych do końca okolicznościach w swoim apartamencie w Paryżu, w wieku 69 lat. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 6 listopada 2001 w amerykańskiej katedrze w Paryżu. Została pochowana na Cmentarzu Zachodnim w Monachium w Niemczech[1].

W 2003 Lodovico Gasparini nakręcił film Soraya, oparty na jej biografii.

Przypisy