South Lake Tahoe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
South Lake Tahoe
Panorama miasta
South Lake Tahoe - fragment miasta
Mapa hrabstwa
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Kalifornia
Hrabstwo El Dorado County
Powierzchnia
• całkowita
• lądowa
• wód

43 km²
26,3 km²
16,7 km²
Wysokość n.p.m. 1901 m m
Ludność (2011)
• miasto
• gęstość

21388
500 os./km²
Położenie na mapie Kalifornii
Mapa lokalizacyjna Kalifornii
South Lake Tahoe
South Lake Tahoe
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
South Lake Tahoe
South Lake Tahoe
Ziemia 38°59′00″N 119°59′04″W/38,983333 -119,984444
Portal Portal.svg Stany Zjednoczone

South Lake Tahoe - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w górach Sierra Nevada, najludniejsze miasto hrabstwa El Dorado - 21 388 mieszkańców według danych z 2011 r.[1] Mimo, iż w hrabstwie leży miejscowość El Dorado Hills, które jest większe pod względem liczby mieszkańców - 42 tys.[2]- jest obszarem niemunicypalnym, czyli nie posiada administracji (praw miejskich).

Historia[edytuj]

South Lake Tahoe powstało w roku 1965 z połączenia istniejących wówczas obszarów niemunicypalnych, które obecnie stanowią zwyczajowo dzielnice miasta: Al Tahoe, Bijou, Bijou Park, Stateline, Tahoe Valley, oraz Tallac Village.

Istotnym czynnikiem, który miał wpływ na rozwój miasta, była organizacja Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1960 r. w pobliskiej miejscowości Squaw Valley. Dzięki igrzyskom na południowym brzegu powstały hotele i infrastruktura, w celu zapewnienia niezbędnego zakwaterowania podczas imprezy. Świat bliżej poznał uroki południowej części jeziora Tahoe. W wyniku rozwoju nowego rodzaju turystyki jakim był trekking oraz rozwoju narciarstwa, miejsce stało się i pozostaje popularnym przedsięwzięciem rodzinnym. Obecnie rekreacja i wypoczynek na świeżym powietrzu nadal jest podstawą lokalnej gospodarki[3].

Geografia[edytuj]

South Lake Tahoe (S.L.T.) leży na południowym brzegu jeziora Tahoe, w dolinie zwanej Lake Valley - Lake Tahoe Basin Management Unit. Od wschodu miasto graniczy ze stanem Nevada i miasteczkiem Stateline, znanym ośrodkiem hazardu. Miasto otacza kilka szczytów górskich, m.in.: Tahoe Mt. (2209 m n.p.m.) oraz Twin Peaks (2706 m n.p.m.).

Przez S.L.T. przepływa mała rzeka Upper Truckee River i strumień Trout Creek, uchodzące do jeziora Tahoe. Na obszarze między rzekami występują tereny bagienne - Truckee Marsh[4].

Miasto nie posiada wyodrębnionego Downtown - większość budynków użyteczności publicznej oraz baza gastronomiczno-noclegowa mieści się przy głównych drogach lub w ich obrębie.

Wypoczynek i rekreacja[edytuj]

S.L.T. znane jest przede wszystkim z turystyki, rekreacji i wypoczynku, bardzo dobrze rozwiniętej bazy noclegowej (liczne hotele) oraz gastronomicznej (restauracje itp.), jest uznanym amerykańskim ośrodkiem narciarskim Heavenly Valley. Na terenie miasta znajduje się kilka ośrodków golfowych oraz marin dla łodzi i małych statków, z czego największa to Tahoe Keys Marina. Miasto posiada bogaty kalendarz stałych imprez kulturalnych oraz sportowych.

Miasto posiada wiele obiektów i ośrodków rekreacyjno-wypoczynkowych m.in. kryte lodowisko (sekcja hokejowa, curlingu, łyżwiarstwa), pływalnie oraz boiska (stadion lekkoatletyczny, footballu amerykańskiego, baseballu), kolejki linowe i wyciągi narciarskie, ścieżki rowerowe, ośrodki sportów wodnych, kluby nurkowania oraz ośrodki związane z trekkingiem i narciarstwem, pola namiotowe.

Miejsca godne zwiedzenia w mieście i okolicy:

 • Fannette Island (Wyspa Fanette) w Emerald Bay (Zatoka Emerald),
 • muzeum Lake Tahoe Historical Society,
 • Heavenly Mountain Resort,
 • Vikingsholm Castle,
 • Angora Lakes,
 • Tallac Historic Site,
 • Taylor Creek Visitor Center,
 • Pope Beach,
 • Magic Carpet Golf,
 • Camp Richardson Corral,
 • Valhalla at Lake Tahoe,
 • El Dorado Rec Area,
 • Edgewood.

Ciekawostki[edytuj]

S.L.T. posiada dwie plaże: El Dorado Beach oraz Regan Beach.

W XIX w. przez ówczesne tereny S.L.T. przebiegała słynna trasa Pony Express.

Infrastruktura drogowa i lotnicza[edytuj]

Przez miasto przebiegają dwie ważne drogi: międzystanowa U.S. Route 50 oraz stanowa State Route 89. Na południowy zachód od miasta znajduje się stanowe lotnisko Lake Tahoe Airport, z połączeniami m.in. do San Francisco, Los Angeles, San Diego czy Las Vegas.

Galeria[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

 1. http://www.quickfacts.census.gov/qfd/states/06/0673108.html Dane demograficzne (ang.)
 2. http://quickfacts.census.gov/qfd/states/06/0621880.html Dane demograficzne (ang.)
 3. Lake Tahoe History, South Lake Tahoe Historical Society and Museum
 4. Nevada Road&Recreation Atlas, Including Lake Tahoe. Benchmark Maps, Medford, Oregon 2007