Korona Królestwa Polskiego: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
WP:SK, lit.
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Geneza: drobne merytoryczne
Linia 89: Linia 89:
== Geneza ==
== Geneza ==
{{Main|Zjednoczone Królestwo Polskie}}
{{Main|Zjednoczone Królestwo Polskie}}
Termin Korony Królestwa Polskiego zaczerpnięty został z ideologii politycznej realizowanej w [[monarchia stanowa|monarchiach stanowych]] Czech i Węgier w późnym średniowieczu. W krajach tych ideologia korony królestwa przyjęła nazwy "[[Korona świętego Wacława|Korony świętego Wacława]]" i "[[Korona Świętego Stefana|Korony Świętego Stefana]]", nawiązujące do postrzeganych jako święte [[insygnia|insygniów]] władzy monarszej. W Polsce określenie "Korona Królestwa Polskiego" po raz pierwszy pojawia się w dokumentach królewskich za [[Kazimierz Wielki|Kazimierza Wielkiego]] ([[1333]]-[[1370]]), nie niesie ze sobą jednak jeszcze spójnej ideologii politycznej, stanowiąc raczej zamiennik dla nazwy [[Zjednoczone Królestwo Polskie|Królestwa Polskiego]]. Dopiero wygaśnięcie głównej linii [[Piastowie|Piastów]] w 1370 i przejęcie władzy przez monarchę z obcej [[dynastia|dynastii]] ([[Ludwik Węgierski|Ludwika Andegaweńskiego]]) doprowadziło do ostatecznego wykrystalizowania się terminu, określającego nowy sposób postrzegania państwa i władcy, charakterystyczny dla rozwiniętej monarchii stanowej. Początkowo stosowany był on przede wszystkim w kręgu możnowładztwa małopolskiego (grupa tzw. [[panowie krakowscy|panów krakowskich]]). Z czasem dzięki wpływowi jaki wspomniana grupa dostojników wywierała na Ludwika Węgierskiego i [[Władysław Jagiełło|Władysława Jagiełłę]], Korona Królestwa stała się obowiązującą ideologią państwową.
Termin Korony Królestwa Polskiego zaczerpnięty został z ideologii politycznej realizowanej w rządzonych przez obce dynastie [[monarchia stanowa|monarchiach stanowych]] Czech i Węgier w późnym średniowieczu. W krajach tych ideologia korony królestwa przyjęła nazwy "[[Korona świętego Wacława|Korony świętego Wacława]]" i "[[Korona Świętego Stefana|Korony Świętego Stefana]]", nawiązujące do postrzeganych jako święte [[insygnia|insygniów]] władzy monarszej i miała na celu ograniczenie władzy królewskiej, nad królem bowiem stało właśnie królestwo. W Polsce określenie "Korona Królestwa Polskiego" po raz pierwszy pojawia się w dokumentach królewskich za [[Kazimierz Wielki|Kazimierza Wielkiego]] ([[1333]]-[[1370]]), nie niosło one jednak wtedy ze sobą jeszcze spójnej ideologii politycznej, stanowiąc raczej zamiennik dla nazwy [[Zjednoczone Królestwo Polskie|Królestwa Polskiego]]. Dopiero wygaśnięcie głównej linii [[Piastowie|Piastów]] w 1370 i przejęcie władzy przez monarchę z obcej [[dynastia|dynastii]] ([[Ludwik Węgierski|Ludwika Andegaweńskiego]]) doprowadziło do ostatecznego wykrystalizowania się terminu, określającego nowy sposób postrzegania państwa i władcy, charakterystyczny dla rozwiniętej monarchii stanowej. Początkowo stosowany był on przede wszystkim w kręgu możnowładztwa małopolskiego (grupa tzw. [[panowie krakowscy|panów krakowskich]]). Z czasem dzięki wpływowi jaki wspomniana grupa dostojników wywierała na Ludwika Węgierskiego i [[Władysław Jagiełło|Władysława Jagiełłę]], Korona Królestwa stała się obowiązującą ideologią państwową.


== Założenia ==
== Założenia ==

Wersja z 11:12, 18 sie 2011

Korona Królestwa Polskiego
1386-1569 (1795[1])
Flaga
Herb Polski
Flaga Herb
Język urzędowy

łacina, polski, ruski

Stolica

Kraków do 1596[2],
Warszawa

Ustrój polityczny

monarchia stanowa, później demokracja szlachecka

Typ państwa

monarchia elekcyjna

Głowa państwa

król Stanisław II August Poniatowski

Data powstania

1386

Rozbiory Polski

1795

Religia dominująca

Kościół rzymskokatolicki, judaizm, na ziemiach ruskich: Kościół ormiański, cerkiew prawosławna, Kościół greckokatolicki

Terytoria zależne

Mazowieckie (do 1526),
Prusy Książęce
Księstwo Kurlandii i Semigalii (wspólne z Litwą)

Mapa Polski
Pieczęć Korony Królestwa Polskiego
Awers grosza krakowskiego Kazimierza Wielkiego, z koroną

Korona Królestwa Polskiego (łac. Corona Regni Poloniae) – termin określający instytucję państwa polskiego w późnym średniowieczu, rozumianą zgodnie z koncepcją niezależności instytucji państwa od osoby monarchy. Zarazem nazwa ideologii politycznej wyrażającej się w nowym sposobie postrzegania władzy, powstałej pod wpływem koncepcji płynących z Czech i Węgier.

Geneza

 Osobny artykuł: Zjednoczone Królestwo Polskie.

Termin Korony Królestwa Polskiego zaczerpnięty został z ideologii politycznej realizowanej w rządzonych przez obce dynastie monarchiach stanowych Czech i Węgier w późnym średniowieczu. W krajach tych ideologia korony królestwa przyjęła nazwy "Korony świętego Wacława" i "Korony Świętego Stefana", nawiązujące do postrzeganych jako święte insygniów władzy monarszej i miała na celu ograniczenie władzy królewskiej, nad królem bowiem stało właśnie królestwo. W Polsce określenie "Korona Królestwa Polskiego" po raz pierwszy pojawia się w dokumentach królewskich za Kazimierza Wielkiego (1333-1370), nie niosło one jednak wtedy ze sobą jeszcze spójnej ideologii politycznej, stanowiąc raczej zamiennik dla nazwy Królestwa Polskiego. Dopiero wygaśnięcie głównej linii Piastów w 1370 i przejęcie władzy przez monarchę z obcej dynastii (Ludwika Andegaweńskiego) doprowadziło do ostatecznego wykrystalizowania się terminu, określającego nowy sposób postrzegania państwa i władcy, charakterystyczny dla rozwiniętej monarchii stanowej. Początkowo stosowany był on przede wszystkim w kręgu możnowładztwa małopolskiego (grupa tzw. panów krakowskich). Z czasem dzięki wpływowi jaki wspomniana grupa dostojników wywierała na Ludwika Węgierskiego i Władysława Jagiełłę, Korona Królestwa stała się obowiązującą ideologią państwową.

Założenia

Nazwa "Korona Królestwa Polskiego" odnosiła się do państwa, jako instytucji niezależnej od władcy, nie będącej już, jak w dobie monarchii patrymonialnej, jego własnością. Nazwa "Korona Królestwa" określała Polskę, jako organizm niepodzielny, rządzący się prawami i zasadami ustrojowymi stojącymi ponad osobą monarchy. Władca zgodnie z tą ideologią nie miał prawa uszczuplania terytorium państwa, np. poprzez zapis testamentowy lub nadanie ziemi w lenno. Nie był też już jedynym i nadrzędnym źródłem prawa, jak w okresie wcześniejszym. Sam podlegał prawom królestwa, co wyrażało się m.in. w wykształconym już w pełni prawie oporu. Terminem Korony Królestwa określano często nie tylko ziemie rzeczywiście znajdujące się pod władzą króla polskiego, ale także te do których roszczono sobie prawa, czyli przede wszystkim Śląsk i Pomorze Gdańskie. Do Korony wliczano także stanowiące (pomimo podejmowanych przez lokalnych książąt prób usamodzielnienia się) lenno Polski Mazowsze.

Za Ludwika Węgierskiego ideologia Korony Królestwa przyjęła już w pełni rozwiniętą formę. Termin ten stosowano przede wszystkim w celu zabezpieczenia pozycji i niezależności Królestwa Polskiego, które w unii personalnej z Węgrami było stroną niewątpliwie słabszą. Przykład stanowi przywilej koszycki z 1374, w którym Ludwik zobowiązał się: zachowywać Koronę Królestwa Naszego całą i nienaruszoną i żadnych ziem lub ich części od niej nie odrywać ani uszczuplać[3].

Nowa ideologia państwowa wpisywała się w szerszy nurt przemian, który na sile przybrał wraz z przejęciem władzy przez obcych władców, ale zapoczątkowany został już w momencie zjednoczenia państwa przez Władysława Łokietka i wykrystalizowania się monarchii stanowej (jej umowna data początkowa - 1320). Przejawiał się on w nowym sposobie rozumienia państwa jako spójnego organizmu, w wykreowaniu symboli ogólnopaństwowych (Orzeł Biały), z czasem także w podporządkowaniu władzy monarszej zasadom ustrojowym (egzekwowany od 1438, choć początkowo nie w pełni skutecznie, obowiązek potwierdzania przez nowo obranego władcę przywilejów nadanych przez jego poprzedników).

Korona jako określenie państwa

Po zawarciu unii z Wielkim Księstwem Litewskim termin Korony Królestwa przyjął się jako popularne i wygodne określenie Królestwa Polskiego. W kontraście do "Litwy" lub "Wielkiego Księstwa" określano je krótko mianem "Korony". Pod tą nazwą Królestwo stanowiło jedną z dwóch części składowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów (od unii lubelskiej z 1569).

Ideologia Korony Królestwa wywarła także wpływ na terminologię stosowaną na dworze. Od późnego średniowiecza urzędy państwowe dotąd określane jako królewskie, zaczęły nosić nazwę koronnych.

  1. Zawarcie unii realnej z Litwą nie zakończyło istnienia Korony
  2. Proces przenoszenia dworu do Warszawy trwał do 1609 roku
  3. Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski, t. III nr 1709, s. 425-426. Przeł. H. Paszkiewicz, Dzieje Polski, Warszawa 1925, s. 213-216.

Bibliografia

Szablon:Bibliografia start

  1. S. Grodziski, Z dziejów staropolskiej kultury prawnej, UNIVERSITAS, Kraków 2004, ISBN 83-242-0339-7, s. 102-105
  2. S. Szczur, Historia Polski średniowiecze, Wydawnictwo Literackie 2002, ISBN 83-08-03272-9.

Szablon:Bibliografia stop

Zobacz też