Monarchia elekcyjna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Monarchia elekcyjnaustrój polityczny, typ monarchii charakteryzujący się wyborem monarchy (wodza, władcy, króla, cesarza lub papieża) przez społeczeństwo lub jego uprawnioną część.

Monarchie elekcyjne[edytuj | edytuj kod]

Historyczne monarchie elekcyjne[edytuj | edytuj kod]

Istniejące monarchie elekcyjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Drugi władca Andorry – współksiążę episkopalny, to biskup hiszpańskiego Seo de Urgel
  2. W praktyce rola Yang di-Pertuan Agong (tytuł głowy państwa Malezji zwyczajowo tłumaczony jako "król") jest czysto reprezentacyjna. Monarcha wybierany jest na 5-letnią kadencję spośród władców dziewięciu stanów-sułtanatów.
  3. W praktyce Kambodża jest dziedziczną monarchią gdyż obecny król Norodom Sihamoni został wybrany przez Radę Tronową po ojcu - królu Norodomie Sihanouku, który abdykował w 2004 r.
  4. O le Ao o le Malo – tytuł głowy państwa Samoa. Tłumaczenie w przybliżeniu brzmi: „szef rządu”. Pełni on głównie funkcję reprezentacyjne. Gdy Samoa ogłosiło niepodległość w 1962 roku, dwaj o le Ao o le Malo zostali powołałani na urząd dożywotnio — Malietoa Tanumafili II i Tupua Tamasese Mea'ole. Po śmierci Tupua Tamasese Mea'ole w 1963 roku Malietoa Tanumafili II pozostał jedynym o le Ao o le Malo i pełnił tę funkcję do śmierci w 2007 roku. Jego następca został wybrany spośród czterech żyjących wielkich wodzów na pięcioletnią kadencję przez parlament. Konstytucja Samoa nie precyzuje, czy o le Ao o le Malo powinien być uznawany za prezydenta, a kraj za republikę, czy za króla, a kraj za monarchię. Za republiką przemawia pięcioletnia kadencja oraz wybór głowy państwa przez parlament. Jednak dożywotnie sprawowanie urzędu przez dwóch pierwszych o le Ao o le Malo oraz tytułowanie głowy państwa Jego Wysokość są cechami charakterystycznymi dla monarchii dlatego przyjęło się Samoa określać jako monarchię a O le Ao o le Malo jako króla.
  5. Formalnie głowa Zjednoczonych Emiratów Arabskich nosi tytuł „prezydenta” i jest wybierana przez Federalną Radę Najwyższą na 5 letnią kadencję, lecz w praktyce władza przechodzi z ojca na syna (emirów Abu Zabi) i jest dziedziczna

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Times & The Sunday Times, www.timesonline.co.uk [dostęp 2017-11-25] (ang.).