Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
kat.
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
{{kategoria}}
{{Świątynia chrześcijańska infobox
{{Świątynia chrześcijańska infobox
|nazwa = Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie
|nazwa = Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie

Wersja z 14:46, 14 paź 2013

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynie
Kostel Božského Srdce Páně v Českém Těšíně
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Czeski Cieszyn

Adres

{{{adres}}}

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Boskiego Serca Pana w Czeskim Cieszynie

Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie

św. Melchiora Grodzieckiego

Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czeskim Cieszynierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Czeskim Cieszynie, w kraju morawsko-śląskim, w regionie Śląska Cieszyńskiego.

Historia

Kościół powstał z inicjatywy zakonu jezuitów, którzy po długiej nieobecności powrócili do Cieszyna w 1885 roku. Posiadali wówczas dwa domy w Alejach arcyksięcia Albrechta (dzisiaj zwanymi Alejami lub Parkiem Masaryka), jednak bez świątyni. Dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu od księcia cieszyńskiego arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga oraz wrocławskiego kardynała Jerzego Koppa, 21 lipca 1891 rozpoczęto budowę kościoła dla jezuitów, na parceli podarowanej jezuitom od rodziny Grodzieckich. Kamień węgielny został poświęcony 11 czerwca 1892 roku. Projektantem świątyni był wiedeński architekt, pochodzący z Cieszyna, Ludwig Satzke (Zatzke), który bryłę budynku wzorował na kolegium jezuitów w Wiedniu. Konsekracji nowej świątyni dokonano 10 września 1894 roku, której dokonał kardynał Koppa w obecności arcyksięcia, licznego duchowieństwa i wielkiej rzeszy wiernych. W 1904 roku w kościele umieszczono relikwie św. Melchiora Grodzieckiego. Po podziale miasta w 1920 roku, kościół stał się najważniejszą świątynią rzymskokatolicką w nowo powstałym Czeskim Cieszynie, a rok później stał się kościołem parafialnym, kiedy jezuici w wyniku umowy z kurią biskupią we Wrocławiu, przekazali go księżom diecezjalnym.

Architektura

Kościół zbudowano w stylu neogotyckim na planie krzyża, natomiast frontową elewację z portalem (fasadę), centralnie usytuowaną wnęką okienną flankują dwie wieże – wschodnia niższa (niedokończona), pod którą znajduje się kaplica Matki Bożej z Lourdes i zachodnia wyższa z dzwonnicą. Fasadę z dużym trójkątnym szczytem, zdobi m.in. duże okno rozetowe. Okna zdobią witraże, a ściany liczne malowidła. Wnętrze wyposażyła firma rzeźbiarska Ferdinanda Stuflessera ze St. Ulrich w Tyrolu. Nawa główna wyrasta na czterech kolumnach, transept na czterech filarach. Sklepienie jest krzyżowo-żebrowe. W prezbiterium ołtarz główny Serca Jezusowego z figurami świętych Piotra i Pawła, po jego lewej stronie ambona z symbolami czterech ewangelistów oraz figurą św. Anny z Marią, po prawej zaś stronie chrzcielnica i obraz Miłosiernego Chrystusa.

Bibliografia