Albrecht Fryderyk Habsburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Albrecht Fryderyk Habsburg
ilustracja
Albrecht Fryderyk Habsburg
Książę cieszyński
Okres panowania od 1847
do 1895
Poprzednik Karol Ludwik Habsburg
Następca Fryderyk Habsburg
Dane biograficzne
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1817
Wiedeń
Data i miejsce śmierci 2 lutego 1895
Arco
Ojciec Karol Ludwik Habsburg
Matka Henrietta Nassau-Weilburg
Żona Hildegarda Bawarska
Dzieci Maria Teresa Habsburg
Karol Habsburg
Matylda Habsburg

Arcyksiążę Albrecht Fryderyk Rudolf, niem. Albrecht von Österreich-Teschen (ur. 3 sierpnia 1817 w Wiedniu - zm. 2 lutego 1895 w Arco) – austriacki książę i wojskowy, generał feldmarszałek, książę cieszyński.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Albrecht był najstarszym synem arcyksięcia Karola, zwycięzcy spod Aspern i jego małżonki Henrietty Nassau-Weilburg. Jako dowódca wojsk w Dolnej i Górnej Austrii oraz Salzburgu brał udział w walkach w okresie Wiosny Ludów. Następnie w latach 1851-1860 był gubernatorem Węgier. W 1866 roku został mianowany dowódcą wojsk cesarskich na froncie włoskim, gdzie odniósł zwycięstwo pod Custozą. To ostatnie wielkie zwycięstwo w dziejach monarchii habsburskiej okryło go chwałą i przyniosło w 1888 roku awans na generała feldmarszałka.

Od 1847 roku był księciem cieszyńskim. Jako taki popierał rozwój przemysłu (m.in. hut w Ustroniu i Trzyńcu oraz tartaków parowych i wodnych w Cieszynie i Jabłonkowie). Wsparł także budowę szpitala w Cieszynie oraz kościoła ewangelickiego w Trzyńcu. W połowie XIX w. stał się właścicielem d. dworu starostów lipnickich w Lipniku, który z jego inicjatywy został przekształcony w późnoklasycystyczny pałac z zespołem parkowym. Z jego inicjatywy w 1856 r. powstał także w Żywcu istniejący do dziś browar.

Ciekawostką jest fakt, że celem sprowadzenia jego zwłok po śmierci Towarzystwo Pogrzebowe w Wiedniu zamówiło pogrzebowy wagon salonowy, które wykonało Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Wagonów i Maszyn w Sanoku[1]. Został pochowany w Wiedniu. Jego pomnik znajduje się koło muzeum Albertina.

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Jego żoną była Hildegarda Bawarska, księżniczka Bawarii, z którą miał troje dzieci:

Przypisy

  1. Waldemar Bałda: Sowa i bocian. Opowieść o Posadzie Olchowskiej – III dzielnicy Miasta Sanoka. Kraków: AB Media, 2012, s. 20-21. ISBN 978-83-935385-7-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Golec J., Bojda S., Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 3, Cieszyn 1998, s. 19.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]