Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
zmiana historii Teatru, uzupełnienie aktualnych informacji o Teatrze - Sceny, Festiwale, dodanie odnośnika do nowej strony festiwalu Olsztyńskie Spotkania Teatralne.
Uporządkowanie, NPOvizacja - zmiejszenie rozmiaru obrazka
Linia 1: Linia 1:
[[File:OLSZTYN, AB. 138.JPG|thumb|604x604px|Budynek Teatru od ulicy 1 Maja 4]]
[[Plik:OLSZTYN, AB. 138.JPG|thumb|Budynek Teatru od ulicy 1 Maja 4]]
'''Teatr im. [[Stefan Jaracz|Stefana Jaracza]] w [[Olsztyn]]ie''' - Narodowa Instytucja Kultury (od [[2006]]) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie.
'''Teatr im. [[Stefan Jaracz|Stefana Jaracza]] w [[Olsztyn]]ie''' - Narodowa Instytucja Kultury (od [[2006]]) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie.<ref>[http://www.teatr.olsztyn.pl/?action=static&id=oteatrze O teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie]</ref> Misja i działalność statutowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wypełniane są na czterech istniejących scenach: Dużej, Kameralnej, Scenie Margines i Scenie u Sewruka – mieszczącej się w budynku prowadzonego przez Teatr Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

<ref>[http://www.teatr.olsztyn.pl/?action=static&id=oteatrze O teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie]</ref>
Poza działalnością stricte repertuarową Teatr im. Stefana Jaracza organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Innym elementem strategii programowej Teatru są cykle okołoteatralne, m. in. „Czytania performatywne”, w ramach których przedstawiane są teksty nieznanych szerokiej publiczności twórców oraz utwory autorów Warmii i Mazur.


== Historia ==
== Historia ==
Teatr został założony w [[1925]] jako [[język niemiecki|niem.]] ''Treudank-Theater''<ref>w wolnym tłumaczeniu teatr "W podzięce za wierność"</ref> w podzięce dla ówczesnych mieszkańców za wygrany [[Plebiscyt na Warmii i Mazurach|plebiscyt]]. Teatr funkcjonował pod tą nazwą do [[1945]], wystawiane wówczas sztuki grano wyłącznie w [[język niemiecki|języku niemieckim]]. Architektem teatru był [[August Feddersen]].
Teatr został założony w 1925 jako [[język niemiecki|niem.]] ''Treudank-Theater''<ref>w wolnym tłumaczeniu teatr "W podzięce za wierność"</ref> w podzięce dla ówczesnych mieszkańców za wygrany [[Plebiscyt na Warmii i Mazurach|plebiscyt]]. Teatr funkcjonował pod tą nazwą do 1945, wystawiane wówczas sztuki grano wyłącznie w [[język niemiecki|języku niemieckim]]. Architektem teatru był [[August Feddersen]].


Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] [[17 listopada]] [[1945]] roku działalność teatru jako polskiej sceny zainaugurowano premierą ''"[[Moralność pani Dulskiej|Moralnością pani Dulskiej]]"'' [[Gabriela Zapolska|Gabrieli Zapolskiej]].
Po [[II wojna światowa|II wojnie światowej]] 17 listopada 1945 roku działalność teatru jako polskiej sceny zainaugurowano premierą ''"[[Moralność pani Dulskiej|Moralnością pani Dulskiej]]"'' [[Gabriela Zapolska|Gabrieli Zapolskiej]].


W 2006 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury na mocy porozumienia podpisanego przez Ministra Kultury i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stając się pierwszą jednostką kulturalną w północno-wschodniej Polsce o takiej randze.
W 2006 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury na mocy porozumienia podpisanego przez Ministra Kultury i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stając się pierwszą jednostką kulturalną w północno-wschodniej Polsce o takiej randze{{fakt}}.

Misja i działalność statutowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wypełniane są na czterech istniejących scenach: Dużej, Kameralnej, Scenie Margines i Scenie u Sewruka – mieszczącej się w budynku prowadzonego przez Teatr Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Każda ze scen ma swój odrębny charakter, akcentuje odmienny gatunkowo i estetycznie rodzaj twórczości, zaś łącznie – stanowią szeroki wachlarz propozycji teatralnych, adresowany do szerokiego grona odbiorców. To wynik definiowania jedynego w regionie teatru dla dorosłego widza – poza elbląskim ośrodkiem – jako teatru eklektycznego w najlepszym tego słowa znaczeniu: zawierającego szerokie spectrum poetyk, stylów i konwencji, wychodzących naprzeciw oczekiwaniom różnych grup widzów. Profilując estetycznie i formalnie poszczególne sceny, Teatr pozostanie – in extenso – otwarty na każdy rodzaj artystycznej ekspresji, mieszczącej się w ramach tolerancji, pluralizmu i poszanowania wolności.

Duża Scena to miejsce prezentacji klasyki dramaturgii polskiej i światowej, z włączeniem tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Repertuar Dużej Sceny układa się w rodzaj uważnej rozmowy z przeszłością i wydobywania z teatralnego kanonu sensów, które pozwalają lepiej tłumaczyć dzisiejszy świat. To prawo i jednoczesna powinność narodowej instytucji kultury, jaką jest Teatr Jaracza.
Dominantą Sceny Kameralnej jest szeroko pojęta dramaturgia współczesna, obejmująca sztuki dramaturgiczne XX wieku oraz najnowsze, często prapremierowe przedstawienia. Jeśli Sceną Dużą rządzi tradycja i klasyka, tak Scena Kameralna buduje oś między zachodnią a wschodnią dramaturgią Europy.

Cechę konstytutywną Sceny Margines stanowi sztuka niezależna, poszukująca i eksperymentatorska, wyznaczająca nowe tendencje w teatrze, generująca pytania na temat najbardziej palących problemów świata nazywanego „ponowoczesnym”.
Z kolei eksponowanie młodego teatru – studentów szkół aktorskich stawiających pierwsze kroki na scenie pod okiem doświadczonych reżyserów-pedagogów – to istota działalności Sceny u Sewruka. Do jej domeny należy zaliczyć zarówno wyrażanie dynamiki i inicjacyjnego charakteru teatralnych debiutów, jak również tworzenie wewnątrzpokoleniowego dialogu młodych ludzi, mieszkających na Warmii i Mazurach.

Poza działalnością stricte repertuarową Teatr im. Stefana Jaracza organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Innym, równie ważnym elementem strategii programowej Teatru są cykle okołoteatralne, m. in. „Czytania performatywne”, w ramach których przedstawiane są teksty nieznanych szerokiej publiczności twórców oraz utwory autorów Warmii i Mazur.


== Sceny ==
== Sceny ==
Obecnie Teatr pracuje na czterech scenach:
Teatr pracuje na czterech scenach:
* Dużej (436 miejsc)
* Dużej (436 miejsc)
* Kameralnej (80 miejsc)
* Kameralnej (80 miejsc)
* Margines (100 miejsc)
* Margines (100 miejsc)
* u Sewruka (60 miejsc)
* u Sewruka (60 miejsc)

Duża Scena to miejsce prezentacji klasyki dramaturgii polskiej i światowej, z włączeniem tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.
Dominantą Sceny Kameralnej jest szeroko pojęta dramaturgia współczesna, obejmująca sztuki dramaturgiczne XX wieku oraz najnowsze, często prapremierowe przedstawienia. Cechę konstytutywną Sceny Margines stanowi sztuka niezależna, poszukująca i eksperymentatorska.
Z kolei eksponowanie młodego teatru – studentów szkół aktorskich stawiających pierwsze kroki na scenie pod okiem doświadczonych reżyserów-pedagogów – to istota działalności Sceny u Sewruka.


== Studium Aktorskie ==
== Studium Aktorskie ==
Od [[1991]] roku przy Teatrze funkcjonuje 3-letnie Studium Aktorskie ze specjalnością: aktorstwo dramatyczne. W lipcu [[1998]] roku Studium Aktorskie uzyskało uprawnienia szkoły publicznej oraz prawo wydawania dyplomów państwowych – w zawodzie aktora. Od [[2010]] roku nauka trwa 4 lata.
Od 1991 roku przy Teatrze funkcjonuje 3-letnie Studium Aktorskie ze specjalnością: aktorstwo dramatyczne. W lipcu 1998 roku Studium Aktorskie uzyskało uprawnienia szkoły publicznej oraz prawo wydawania dyplomów państwowych – w zawodzie aktora. Od 2010 roku nauka trwa 4 lata.


== Festiwale ==
== Festiwale ==

Wersja z 12:23, 24 kwi 2015

Budynek Teatru od ulicy 1 Maja 4

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie - Narodowa Instytucja Kultury (od 2006) Siedziba Teatru znajduje się przy ulicy 1 Maja 4 w Olsztynie.[1] Misja i działalność statutowa Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie wypełniane są na czterech istniejących scenach: Dużej, Kameralnej, Scenie Margines i Scenie u Sewruka – mieszczącej się w budynku prowadzonego przez Teatr Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka.

Poza działalnością stricte repertuarową Teatr im. Stefana Jaracza organizuje w sezonie artystycznym dwa festiwale teatralne: Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowy Festiwal Teatralny DEMOLUDY. Innym elementem strategii programowej Teatru są cykle okołoteatralne, m. in. „Czytania performatywne”, w ramach których przedstawiane są teksty nieznanych szerokiej publiczności twórców oraz utwory autorów Warmii i Mazur.

Historia

Teatr został założony w 1925 jako niem. Treudank-Theater[2] w podzięce dla ówczesnych mieszkańców za wygrany plebiscyt. Teatr funkcjonował pod tą nazwą do 1945, wystawiane wówczas sztuki grano wyłącznie w języku niemieckim. Architektem teatru był August Feddersen.

Po II wojnie światowej 17 listopada 1945 roku działalność teatru jako polskiej sceny zainaugurowano premierą "Moralnością pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

W 2006 roku Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie uzyskał status Narodowej Instytucji Kultury na mocy porozumienia podpisanego przez Ministra Kultury i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, stając się pierwszą jednostką kulturalną w północno-wschodniej Polsce o takiej randze[potrzebny przypis].

Sceny

Teatr pracuje na czterech scenach:

  • Dużej (436 miejsc)
  • Kameralnej (80 miejsc)
  • Margines (100 miejsc)
  • u Sewruka (60 miejsc)

Duża Scena to miejsce prezentacji klasyki dramaturgii polskiej i światowej, z włączeniem tytułów przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Dominantą Sceny Kameralnej jest szeroko pojęta dramaturgia współczesna, obejmująca sztuki dramaturgiczne XX wieku oraz najnowsze, często prapremierowe przedstawienia. Cechę konstytutywną Sceny Margines stanowi sztuka niezależna, poszukująca i eksperymentatorska. Z kolei eksponowanie młodego teatru – studentów szkół aktorskich stawiających pierwsze kroki na scenie pod okiem doświadczonych reżyserów-pedagogów – to istota działalności Sceny u Sewruka.

Studium Aktorskie

Od 1991 roku przy Teatrze funkcjonuje 3-letnie Studium Aktorskie ze specjalnością: aktorstwo dramatyczne. W lipcu 1998 roku Studium Aktorskie uzyskało uprawnienia szkoły publicznej oraz prawo wydawania dyplomów państwowych – w zawodzie aktora. Od 2010 roku nauka trwa 4 lata.

Festiwale

Linki zewnętrzne

  1. O teatrze Stefana Jaracza w Olsztynie
  2. w wolnym tłumaczeniu teatr "W podzięce za wierność"