Ondol: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m MalarzBOT: zmiana szablonu {{Nazwa koreańska infobox}} na {{Nazwa wschodnioazjatycka infobox}}
PG (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 13: Linia 13:
|commons =
|commons =
}}
}}
'''Ondol''' to tradycyjny [[Korea|koreański]] system ogrzewania podpodłogowego, podobny w założeniach do rzymskiego [[hypocaustum]]. Głównymi komponentami są kominek lub piec (używany także do gotowania) znajdujący się pod podłogą, kamienne filary tworzące system kanałów cieplnych ogrzewających podłogę oraz pionowy [[komin]]. Na filarach znajdują się kamienne płyty, warstwa gliny oraz nieprzepuszczalna warstwa, jak na przykład nasączony olejem [[papier]].
'''Ondol''' tradycyjny [[Korea|koreański]] system ogrzewania podpodłogowego, podobny w założeniach do rzymskiego [[hypocaustum]]. Głównymi komponentami są kominek lub piec (używany także do gotowania) znajdujący się pod podłogą, kamienne filary tworzące system kanałów cieplnych ogrzewających podłogę oraz pionowy [[komin]]. Na filarach znajdują się kamienne płyty, warstwa gliny oraz nieprzepuszczalna warstwa, jak na przykład nasączony olejem [[papier]].


Ondol był używany w [[Klasztor buddyjski|klasztorach buddyjskich]], w miejscach odpoczynku oraz tam gdzie siedzieli ludzie. Cieplejsze miejsca zarezerwowane były dla gości honorowych.
Ondol był używany w [[Klasztor buddyjski|klasztorach buddyjskich]], w miejscach odpoczynku oraz tam gdzie siedzieli ludzie. Cieplejsze miejsca zarezerwowane były dla gości honorowych.

Wersja z 19:35, 11 cze 2016

Ondol
ilustracja
Nazwa koreańska
Hangul

온돌

Hancha

溫突

Transkrypcja poprawiona

Ondol

Transkrypcja MCR

Ondol

Wymowa (IPA)

Ondol

Ondol – tradycyjny koreański system ogrzewania podpodłogowego, podobny w założeniach do rzymskiego hypocaustum. Głównymi komponentami są kominek lub piec (używany także do gotowania) znajdujący się pod podłogą, kamienne filary tworzące system kanałów cieplnych ogrzewających podłogę oraz pionowy komin. Na filarach znajdują się kamienne płyty, warstwa gliny oraz nieprzepuszczalna warstwa, jak na przykład nasączony olejem papier.

Ondol był używany w klasztorach buddyjskich, w miejscach odpoczynku oraz tam gdzie siedzieli ludzie. Cieplejsze miejsca zarezerwowane były dla gości honorowych.

Obecnie w domach koreańskich stosuje się ondol ogrzewany cyrkulującą ciepłą wodą albo energią elektryczną.

specjalna konstrukcja fundamentów wyrzutnia powietrza z bocznymi rurami komin (wyrzut dymu) ondol z czasów Baekje