Obóz zagłady: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
RadLes (dyskusja | edycje)
źródła/przypisy, drobne techniczne
Mapa położenia obozów zagłady na tle ówczesnych granic państwowych.
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:Obozy zagłady i obozy koncentracyjne w granicach nazistowskich Niemiec.jpg|thumb|Główne niemieckie obozy zagłady i obozy koncentracyjne w latach 1941-1944. Źródło: https://truthaboutcamps.eu/th/]]
[[Plik:WW2-Holocaust-Europe-2007Borders DE.png|mały|Rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.]]
[[Plik:WW2-Holocaust-Europe-2007Borders DE.png|mały|Rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.]]
[[Plik:Corpses removed from gas chambers Treblinka extermination camp.jpg|thumb|Ciała ofiar zagazowanych w komorach gazowych w [[Obóz zagłady w Treblince|obozie zagłady w Treblince]]]]
[[Plik:Corpses removed from gas chambers Treblinka extermination camp.jpg|thumb|Ciała ofiar zagazowanych w komorach gazowych w [[Obóz zagłady w Treblince|obozie zagłady w Treblince]]]]

Wersja z 19:33, 19 gru 2018

Plik:Obozy zagłady i obozy koncentracyjne w granicach nazistowskich Niemiec.jpg
Główne niemieckie obozy zagłady i obozy koncentracyjne w latach 1941-1944. Źródło: https://truthaboutcamps.eu/th/
Rozmieszczenie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.
Ciała ofiar zagazowanych w komorach gazowych w obozie zagłady w Treblince

Obóz zagłady (również ośrodek zagłady, niem. Vernichtungslager) – obóz zorganizowany przez nazistowskie Niemcy[1] w okresie II wojny światowej, którego celem było natychmiastowe uśmiercanie przywożonych tam ludzi[2]. Obozy zagłady działały od grudnia 1941 do stycznia 1945, w ramach programu „ostatecznego rozwiązania” kwestii żydowskiej[3]. Idea powstania i funkcjonowania obozów zagłady jest jedną z największych porażek humanizmu człowieka w historii ludzkości[4].

Ludobójstwo jakie odbywało się w obozach zagłady było częścią zorganizowanej polityki prowadzonej przez hitlerowskie Niemcy, służącej przede wszystkim fizycznej eliminacji narodu żydowskiego (znanej jako Holocaust), jak również fizycznej eliminacji Romów. W niektórych przypadkach obozy zagłady były też obozami koncentracyjnymi, w których wykorzystywano niewolniczą pracę więźniów. Obozy zagłady umiejscowione były przede wszystkim na przedwojennych terenach Polski.

Największym obozem zagłady był Birkenau, podobóz obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau; innymi były obozy: Treblinka, Sobibór, Bełżec, Kulmhof, a także w mniejszym stopniu Majdanek. Do grona obozów zagłady bywa także zaliczany obóz w Małym Trościeńcu na Białorusi oraz Jasenovac w Niepodległym państwie Chorwackim, który określany był mianem „Auschwitz Bałkanów”.

Program Zagłady realizowano również na terenie gett i zwykłych obozów koncentracyjnych.

Przypisy

  1. Niemieckie obozy na ziemiach okupowanej Polski w latach 1939–1945. truthaboutcamps.eu. [dostęp 2017-01-19].
  2. Zagłada Żydów polskich w czasie ii wojny światowej. Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2007, s. 17. ISBN 83-89078-87-2.
  3. ośrodki (obozy) zagłady. Żydowski Instytut Historyczny. [dostęp 2016-12-08].
  4. Oświadczenie Sekretarza Generalnego ONZ Były Niemiecki Nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau Oświęcim, 18 listopada 2013 r.. [w:] UNIC Warsaw (Ośrodek Informacji ONZ w Warszawie) [on-line]. unic.un.org.pl, 2013-11-20. [dostęp 2018-12-01].