Przejdź do zawartości

Wilhelmina Maria Fryderyka von Rochlitz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
-przypis do forum
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
'''Wilhelmina Maria Frydryka von Rochlitz''' (j.niem: Wilhelmina Maria Frederica von Rochlitz, ur. 20 czerwca 1693 - zm. po 1729) szlachcianka polska niemieckiego pochodzenia.
'''Wilhelmina Maria Frydryka von Rochlitz''' (j.niem: Wilhelmina Maria Frederica von Rochlitz, ur. 20 czerwca 1693 - zm. po 1729) szlachcianka polska niemieckiego pochodzenia.


Była nieślubną córkę [[Jan Jerzy IV Wettyn|Jana Jerzego IV Wettyna]], elektora saskiego i Magdaleny Sibylli von Neitschütz (a potem von Rochlitz), jego oficjalnej metresy. Urodziła się we Frankfurcie nad Menem, a jej dwa pierwsze imiona, Wilhelmina Maria, nadano jej na cześć króla i królowej Anglii, Williama i Mary. Imię Fryderyka nadano jej w związku z koligacjami z duńską rodziną królewską. We wczesnym dzieciństwie wychowywała się razem z [[Karolina z Ansbachu|Karoliną z Ansbach]], późniejszą królową Anglii. Jej rodzice zmarli wkrótce po jej urodzeniu na ospę, w związku z czym wychowała się w Polsce na dworze swojego wuja króla Augusta II Mocnego Wettyna.
Była nieślubną córką [[Władcy Saksonii|elektora saskiego]] [[Jan Jerzy IV Wettyn|Jana Jerzego IV Wettyna]] i Magdaleny Sybilli von Neitschütz (a potem von Rochlitz), jego oficjalnej metresy. Urodziła się we [[Frankfurt nad Menem|Frankfurcie nad Menem]], a jej dwa pierwsze imiona, Wilhelmina Maria, nadano na cześć króla i królowej Anglii, Williama i Mary. Imię Fryderyka nadano jej w związku z koligacjami z duńską rodziną królewską (przez babcię była prawnuczką króla Danii i Norwegii [[Fryderyk III Oldenburg|Fryderyka III Oldenburga]]). We wczesnym dzieciństwie wychowywała się razem z [[Karolina z Ansbachu|Karoliną z Ansbach]], późniejszą królową Anglii. Jej rodzice zmarli wkrótce po jej urodzeniu na ospę, w związku z czym wychowała się w Polsce na dworze swojego wuja króla [[August II Mocny|Augusta II Mocnego Wettyna]].


W 1720 roku wyszła za mąż za kasztelana radomskiego Świętosława Piotra Dunina (zm. 1736 r.), kasztelana radomskiego<ref>[http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Nadanie_przez_Augusta_II_starostwa_zatorskiego_Duninom_dnia_13_XII_1720_roku,gid,281991,cid,5279.htm?body=desc dziedzictwo.polska.pl - Nadanie Duninom starostwa zatorskiego]</ref>. Miała z nim czworo lub pięcioro dzieci{{fakt|data=2010-11}}. Byli to:
W 1720 roku wyszła za mąż za [[Kasztelanowie radomscy|kasztelana radomskiego]] Świętosława Piotra Dunina (zm. 1736 r.)<ref>[http://dziedzictwo.polska.pl/katalog/skarb,Nadanie_przez_Augusta_II_starostwa_zatorskiego_Duninom_dnia_13_XII_1720_roku,gid,281991,cid,5279.htm?body=desc dziedzictwo.polska.pl - Nadanie Duninom starostwa zatorskiego]</ref>. Miała z nim czworo lub pięcioro dzieci{{fakt|data=2010-11}}. Byli to:


* Fryderyk Piotr Dunin (1729-1788), generał
* Fryderyk Piotr Dunin (1729-1788), generał, [[Zator|starosta zatorski]]
* Antonina Dunin, żona [[Ignacy Malczewski (regent)|Ignacego Malczewskiego]]
* Antonina Dunin, żona [[Ignacy Malczewski (regent)|Ignacego Malczewskiego]]
* Marianna Dunin, żona Antoniego Tomkowicza
* Marianna Dunin, żona Antoniego Tomkowicza

Wersja z 18:45, 2 gru 2010

Wilhelmina Maria Frydryka von Rochlitz (j.niem: Wilhelmina Maria Frederica von Rochlitz, ur. 20 czerwca 1693 - zm. po 1729) szlachcianka polska niemieckiego pochodzenia.

Była nieślubną córką elektora saskiego Jana Jerzego IV Wettyna i Magdaleny Sybilli von Neitschütz (a potem von Rochlitz), jego oficjalnej metresy. Urodziła się we Frankfurcie nad Menem, a jej dwa pierwsze imiona, Wilhelmina Maria, nadano na cześć króla i królowej Anglii, Williama i Mary. Imię Fryderyka nadano jej w związku z koligacjami z duńską rodziną królewską (przez babcię była prawnuczką króla Danii i Norwegii Fryderyka III Oldenburga). We wczesnym dzieciństwie wychowywała się razem z Karoliną z Ansbach, późniejszą królową Anglii. Jej rodzice zmarli wkrótce po jej urodzeniu na ospę, w związku z czym wychowała się w Polsce na dworze swojego wuja króla Augusta II Mocnego Wettyna.

W 1720 roku wyszła za mąż za kasztelana radomskiego Świętosława Piotra Dunina (zm. 1736 r.)[1]. Miała z nim czworo lub pięcioro dzieci[potrzebny przypis]. Byli to:

Przez córkę Antoninę, była prababką poety Antoniego Malczewskiego.

Bibliografia