Jan Jerzy IV Wettyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jan Jerzy IV Wettyn
Ilustracja
ilustracja herbu
książę elektor Saksonii
Okres

od 12 września 1691
do 27 kwietnia 1694

Poprzednik

Jan Jerzy III Wettyn

Następca

August II Mocny

Dane biograficzne
Dynastia

Wettynowie

Data i miejsce urodzenia

18 października 1668
Drezno

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1694
Drezno

Ojciec

Jan Jerzy III Wettyn

Matka

Anna Zofia Oldenburg

Żona

Eleonora Wettyn (Sachsen-Eisenach)

Dzieci

nieślubne:
Wilhelmina Maria Fryderyka von Rochlitz

Jan Jerzy IV Wettyn (ur. 18 października 1668 w Dreźnie, zm. 27 kwietnia 1694 w Dreźnie) – książę elektor Saksonii w latach 1691-1694.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem elektora Saksonii Jana Jerzego III Wettyna i Anny Zofii Oldenburg. Jego młodszym bratem był Fryderyk August I Wettyn.

W młodości za sprawą polityki dziada Fryderyka III był pretendentem do tronu duńskiego.

Po śmierci ojca w 1691 roku, został władcą Saksonii. Pozostając pod wpływem swoich doradców umocnił sojusz z Brandenburgią wymierzony przeciwko polityce Habsburgów w Rzeszy. Wszedł w konflikt z cesarzem Leopoldem I, co w 1692 roku stało się powodem wycofania armii saskiej z wojny z Turcją.

Ważną rolę w jego życiu odgrywała metresa Magdalena Sibylla von Neitschütz. Pomimo że książę elektor od 1692 roku był żonaty z Eleonorą von Sachsen-Eisenach, poświęcił się związkowi z kochanką, którą zamierzał oficjalnie poślubić. Budziło to niezadowolenie i animozje na dworze książęcym w Dreźnie.

Jan Jerzy IV Wettyn zmarł na ospę. Pochowany został w kościele św. Marii we Freibergu.

Jedynym jego dzieckiem była nieślubna córka Wilhelmina Maria Fryderyka von Rochlitz (ur. 1693, zm. po 1729), która pochodziła ze związku z Magdaleną Sibyllą von Neitschütz i która wyszła za mąż za kasztelana radomskiego Piotra Świętosława Dunina.

Po śmierci Jana Jerzego IV Wettyna władzę w Saksonii przejął Fryderyk August I Wettyn, późniejszy król Polski August II Mocny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]