Wilhelmina Maria Fryderyka von Rochlitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wilhelmina Maria Frydryka von Rochlitz (j.niem: Wilhelmina Maria Frederica von Rochlitz, ur. 20 czerwca 1693 - zm. po 1729) – szlachcianka polska niemieckiego pochodzenia.

Biografia[edytuj]

Była nieślubną córką elektora saskiego Jana Jerzego IV Wettyna i Magdaleny Sybilli von Neitschütz (a potem von Rochlitz), jego oficjalnej metresy. Urodziła się we Frankfurcie nad Menem, a jej dwa pierwsze imiona, Wilhelmina Maria, nadano na cześć króla i królowej Anglii, Williama i Mary. Imię Fryderyka nadano jej w związku z koligacjami z duńską rodziną królewską (przez babcię była prawnuczką króla Danii i Norwegii Fryderyka III Oldenburga). We wczesnym dzieciństwie wychowywała się razem z Karoliną z Ansbach, późniejszą królową Anglii. Jej rodzice zmarli wkrótce po jej urodzeniu na ospę, w związku z czym wychowała się w Polsce na dworze swojego wuja króla Augusta II Mocnego Wettyna.

W 1720 roku wyszła za mąż za kasztelana radomskiego Świętosława Piotra Dunina (zm. 1736 r.)[1]. Miała z nim czworo lub pięcioro dzieci[potrzebny przypis]. Byli to:

Przez córkę Antoninę, była prababką poety Antoniego Malczewskiego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]