Przejdź do zawartości

Zamek w Człuchowie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Wyrzuciłem blokującą galerię grafikę (Rysunek piórkiem Zamku Krzyżackiego w Człuchowie)
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 17: Linia 17:
* [http://muzeum.czluchow.pl/index.php?d=z&s=historia Muzeum Regionalne w Człuchowie - Zamek]
* [http://muzeum.czluchow.pl/index.php?d=z&s=historia Muzeum Regionalne w Człuchowie - Zamek]
* [http://www.zamki.pl/?idzamku=czluchow Zamek w Człuchowie]
* [http://www.zamki.pl/?idzamku=czluchow Zamek w Człuchowie]
* [http://vimeo.com/16599153 Wirtualna rekonstrukcja zamku w Człuchowie]


{{DEFAULTSORT:Człuchów}}
{{DEFAULTSORT:Człuchów}}

Wersja z 15:51, 22 lis 2011

Zamek krzyżacki w Człuchowie
Widok ogólny od strony jeziora
Wieża zamkowa
Wieża zamkowa w całej swojej klasie

Zamek człuchowski - zamek krzyżacki położony w Człuchowie, drugi po Malborku pod względem wielkości w Polsce. Był najtrudniejszym do zdobycia obiektem na Pomorzu i siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Rezydował w nim Ulrich von Jungingen i Konrad von Wallenrode. Krzyżacy rezydujący w zamku człuchowskim brali udział w bitwie pod Grunwaldem pod sztandarem 52 chorągwi - większość nie powróciła z pola walki.

Do dziś przetrwały mury, wieża i nie odkryte do dziś podziemia. Ze względu na małą aktywność samorządową obecnie zamek nie jest praktycznie restaurowany od czasu pożaru, który strawił Człuchów za Fryderyka Wilhelma II, a który to pozwolił mieszkańcom rozebrać zamek na odbudowę miasta. W 1811 roku ukazało się rozporządzenie rejencji o ochronie ruin zamku.

Zamek składał się z czterech części: trzech przedzamczy oraz zamku głównego, posiadającego dziedziniec. Przedzamcze zachodnie, przez które wjeżdżało się do środka, zawierało stajnie, wartownie, zbrojownię i spichrze. Podzamcze północne przeznaczone było na wartownie i mieszkania dla części załogi, a wschodnie posiadało zabudowania gospodarskie. W zamku głównym znajdowały się pomieszczenie dla rycerzy zakonnych i księży, sypialnie, jadalnie oraz kaplica. Każda osobna część zamku ogrodzona była murem, ponadto całość otoczono dodatkowym murem, zbudowanym z głazów granitowych i cegieł, które otaczała fosa i okoliczne jeziora.

Zamek posiadał 11 bram i 9 baszt, lecz najpotężniejszą jego częścią była wieża, wysokości prawie 50 metrów i o murze grubości do 5 metrów. Prowadziło do niej jedno wejście, 16 metrów nad ziemią (dziś wykute u podstawy), z piętra sąsiedniego zamku głównego. W piwnicach wieży znajdowały się lochy dla więźniów i studnia. Sama wieża miała służyć jako miejsce ostatniego oporu załogi w przypadku zdobycia zamku przez nieprzyjaciela.

Obecnie trwają prace budowlane, których celem jest ponowne udostępnienie zamku turystom.

Linki zewnętrzne