Przejdź do zawartości

Zamek w Gniewie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 30: Linia 30:
|www = http://www.zamek-gniew.pl/
|www = http://www.zamek-gniew.pl/
}}
}}
'''Zamek w [[Gniew (miasto)|Gniewie]]''' – zamek zbudowany przez [[Zakon krzyżacki]] na planie czworoboku pod koniec [[XIII wiek|XIII]] i w 1. połowie [[XIV wiek]]u, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów.
'''Zamek w [[Gniew (miasto)|Gniewie]]''' – zamek zbudowany przez [[Zakon krzyżacki]] na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów.


'''Okres krzyżacki (koniec XIII- 1464 rok)'''
'''Okres krzyżacki (koniec XIII- 1464 rok)'''


Zamek w Gniewie był obok zamku w Człuchowie i zamku w Gdańsku najpotężniejszą twierdzą Krzyżaków na lewym brzegu [[Wisła|Wisły]] pełniąc rolę siedziby [[komtur]]a gniewskiego. W połowie XV wieku zamek przebudowano zamurowując dawną bramę wjazdową od południa i budując nową od wschodu. Podczas [[Wielka wojna z zakonem krzyżackim|Wielkiej wojny]] zamek został zajęty w 1410 roku przez polskich rycerzy pod dowództwem [[kasztelan]]a Pawła z Wszeradowa, który okupował go przez kilka miesięcy. W trakcie [[Wojna trzynastoletnia|Wojny trzynastoletniej]] pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim, w [[1454]] roku zamek został zdobyty przez okoliczne rycerstwo należące do [[Związek Pruski|Związku Pruskiego]]. Zamek w trakcie oblężenia częściowo spłonął, a jego komendantem został z nominacji króla [[Kazimierz Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]] rycerz [[Jan z Jani]], jednak jeszcze w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. Od lipca 1463 r. był oblegany przez [[Piotr Dunin|Piotra Dunina]]. Na odsiecz oblężonym ruszyli Krzyżacy czego efektem była, wygrana dla Polski [[Bitwa na Zalewie Wiślanym]]. Zamek w Gniewie skapitulował przed wojskami królewskimi 1 stycznia [[1464]] roku.
Zamek w Gniewie rozpoczęto budować po 1290 roku od budowy czworobocznego muru. Po zakończeniu trwającej 40 lat budowy był to, obok zamku w Człuchowie i zamku w Gdańsku, najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu [[Wisła|Wisły]] pełniąc rolę siedziby [[komtur]]a gniewskiego. W połowie XV wieku zamek przebudowano zamurowując dawną bramę wjazdową i budując nową od wschodu oraz powiększono kaplicę. Podczas [[Wielka wojna z zakonem krzyżackim|Wielkiej wojny]] zamek został zajęty w 1410 roku przez polskich rycerzy pod dowództwem [[kasztelan]]a Pawła z Wszeradowa, który okupował go przez kilka miesięcy. W trakcie [[Wojna trzynastoletnia|Wojny trzynastoletniej]] pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim, w [[1454]] roku zamek został zdobyty przez okoliczne rycerstwo należące do [[Związek Pruski|Związku Pruskiego]]. Zamek w trakcie oblężenia częściowo spłonął, a jego komendantem został z nominacji króla [[Kazimierz Jagiellończyk|Kazimierza Jagiellończyka]] rycerz [[Jan z Jani]], jednak jeszcze w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. Od lipca 1463 r. był oblegany przez [[Piotr Dunin|Piotra Dunina]]. Na odsiecz oblężonym ruszyli Krzyżacy czego efektem była, wygrana dla Polski [[Bitwa na Zalewie Wiślanym]]. Zamek w Gniewie skapitulował przed wojskami królewskimi 1 stycznia [[1464]] roku.


'''Okres starostów polskich (lata 1464-1772)'''
'''Okres starostów polskich (lata 1464-1772)'''

Wersja z 13:34, 10 paź 2012

Zamek w Gniewie
Symbol zabytku nr rej. A-130 z 19 maja 2009
Ilustracja
Zamek po rekonstrukcji
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gniew

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Strona internetowa

Zamek w Gniewie – zamek zbudowany przez Zakon krzyżacki na planie czworoboku po 1290 roku i rozbudowany w XIV i XV wieku, następnie od połowy XV do 1772 roku siedziba polskich starostów.

Okres krzyżacki (koniec XIII- 1464 rok)

Zamek w Gniewie rozpoczęto budować po 1290 roku od budowy czworobocznego muru. Po zakończeniu trwającej 40 lat budowy był to, obok zamku w Człuchowie i zamku w Gdańsku, najpotężniejszy zamek Krzyżaków na lewym brzegu Wisły pełniąc rolę siedziby komtura gniewskiego. W połowie XV wieku zamek przebudowano zamurowując dawną bramę wjazdową i budując nową od wschodu oraz powiększono kaplicę. Podczas Wielkiej wojny zamek został zajęty w 1410 roku przez polskich rycerzy pod dowództwem kasztelana Pawła z Wszeradowa, który okupował go przez kilka miesięcy. W trakcie Wojny trzynastoletniej pomiędzy Królestwem Polskim i Zakonem Krzyżackim, w 1454 roku zamek został zdobyty przez okoliczne rycerstwo należące do Związku Pruskiego. Zamek w trakcie oblężenia częściowo spłonął, a jego komendantem został z nominacji króla Kazimierza Jagiellończyka rycerz Jan z Jani, jednak jeszcze w tym samym roku odzyskali go Krzyżacy. Od lipca 1463 r. był oblegany przez Piotra Dunina. Na odsiecz oblężonym ruszyli Krzyżacy czego efektem była, wygrana dla Polski Bitwa na Zalewie Wiślanym. Zamek w Gniewie skapitulował przed wojskami królewskimi 1 stycznia 1464 roku.

Okres starostów polskich (lata 1464-1772)

Na mocy II Pokoju toruńskiego został włączony do Polski i stał się siedzibą polskich starostów. W 1623 roku na zamku przebywał król Zygmunt III Waza. W 1565 roku przeprowadzono prace remontowe. W 1625 roku zamek na dwa lata zajęły wojska szwedzkie. W 1655 roku podczas Potopu zamek na krótko zajęły wojska szwedzkie. W 1657 na zamku z rozkazu hetmana Jerzego Lubomirskiego przetrzymywano jeńców szwedzkich.

W drugiej połowie XVII wieku starostą gniewskim był Jan Sobieski, który jeszcze zanim został królem, zbudował na Podzamczu nowy barokowy budynek dla swojej żony Marii Kazimiery.

Po I rozbiorze w 1772 roku zamek trafił w ręce Prusaków.

Okres pruski (lata 1772-1920)

Wielokrotnie zmieniał swą funkcję, służąc m.in. za spichlerz (w tym celu przebudowany w XVIII w.). Ponownie został przebudowany w latach 1855-1859 gdy rozebrano dużą czworoboczną wieżę w narożu wschodnim i zastąpiono ją wieżyczką, zburzono gdanisko, zasypano fosy i przebito nowe otwory okienne zmieniając wygląd zewnętrzny zamku.

Zamek po 1920 roku

Zamek został poważnie zniszczony w pożarze w 1921 r. Po roku 1939 niemieckie władze okupacyjne urządziły na terenie zamku więzienie dla Polaków. Odbudowa zabytku rozpoczęła się w latach 1968-1974 w trakcie której przywrócono częściowo wygląd zamku z czasów średniowicza, a jej sponsorem były Zakłady Mechanizmów Okrętowych "FAMA". Drugi etap odbudowy rozpoczął się w 1992 r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy. W 2009 roku właścicielem zamku została firma Polmlek. Obecnie na zamku odbywają się turnieje rycerskie, pokazy kowalstwa artystycznego, kolonie i inne imprezy.

Bibliografia

  1. Historia. Oficjalna strona zamku w Gniewie. [dostęp 2011-02-15].