Przejdź do zawartości

Parafia św. Bartłomieja w Opocznie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
Znaczniki: Z urządzenia mobilnego Z aplikacji mobilnej
Linia 40: Linia 40:


== Historia ==
== Historia ==
Pierwotny kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny powstał w XIII w. wzniesiony w Starym Opocznie. Od [[1511]] był on filialnym dla parafii św. Bartłomieja. Obecny wygląd, pochodzi zapewne z XVIII w. W początku XIX w. zamieniony został na magazyn. Był restaurowany przed [[1913]]. Jest to budowla drewniana, orientowana. Obecnie jest to kościół cmentarny, przy starym cmentarzu. Parafia została erygowana ok. [[1370]]. Wtedy też prawdopodobnie powstał kościół pw. św. Bartłomieja. Został on zrujnowany w XIX w., a w [[1850]] był restaurowany przez arch. Henryka Marconiego. Rozebrano go w [[1934]]. Obecny kościół zbudowany został w latach [[1934]] - [[1945]] według projektu arch. Jerzego Struszkiewicza, wtedy pw. św. Antoniego Padewskiego. Konsekracji świątyni dokonał w [[1948]] bp. [[Jan Kanty Lorek]]. W latach [[1960]] - [[1962]] kościół poddano restauracji. Jest budowlą trzynawową, wzniesioną z kamienia.
Pierwotny kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny powstał w XIII w. wzniesiony w Starym Opocznie. Od [[1511]] był on filialnym dla parafii św. Bartłomieja. Obecny wygląd, pochodzi zapewne z XVIII w. W początku XIX w. zamieniony został na magazyn. Był restaurowany przed [[1913]]. Jest to budowla drewniana, orientowana. Obecnie jest to kościół cmentarny, przy starym cmentarzu. Parafia została erygowana ok. [[1370]] i wtedy też prawdopodobnie powstał kościół pw. św. Bartłomieja. Został on zrujnowany w XIX w., a w [[1850]] był restaurowany przez arch. Henryka Marconiego. Rozebrano go w [[1934]]. Obecny kościół zbudowany został w latach [[1934]] - [[1945]] według projektu arch. Jerzego Struszkiewicza, wtedy pw. św. Antoniego Padewskiego. Konsekracji świątyni dokonał w [[1948]] bp. [[Jan Kanty Lorek]]. W latach [[1960]] - [[1962]] kościół poddano restauracji. Jest budowlą trzynawową, wzniesioną z kamienia.


== Proboszczowie ==
== Proboszczowie ==

Wersja z 01:34, 31 gru 2014

Parafia Świętego Bartłomieja
Opoczno
Ilustracja
{{{opis grafiki}}}
Państwo

 Polska

Siedziba

Opoczno

Adres

ul. Kościelna 2, 26-300 Opoczno

Data powołania

XIV wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

radomska

Dekanat

opoczyński

Kościół

Kolegiata św. Bartłomieja w Opocznie

Filie

Niepokalanego Poczęcia NMP w Karwicach

Proboszcz

ks. kan. Jan Serszyński

Wezwanie

św. Bartłomieja

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|}
Strona internetowa

Parafia Świętego Bartłomieja - rzymskokatolicka parafia w Opocznie, należąca do dekanatu opoczyńskiego w diecezji radomskiej. Jest najstarszą parafią w mieście.

Historia

Pierwotny kościół parafialny pw. św. Marii Magdaleny powstał w XIII w. wzniesiony w Starym Opocznie. Od 1511 był on filialnym dla parafii św. Bartłomieja. Obecny wygląd, pochodzi zapewne z XVIII w. W początku XIX w. zamieniony został na magazyn. Był restaurowany przed 1913. Jest to budowla drewniana, orientowana. Obecnie jest to kościół cmentarny, przy starym cmentarzu. Parafia została erygowana ok. 1370 i wtedy też prawdopodobnie powstał kościół pw. św. Bartłomieja. Został on zrujnowany w XIX w., a w 1850 był restaurowany przez arch. Henryka Marconiego. Rozebrano go w 1934. Obecny kościół zbudowany został w latach 1934 - 1945 według projektu arch. Jerzego Struszkiewicza, wtedy pw. św. Antoniego Padewskiego. Konsekracji świątyni dokonał w 1948 bp. Jan Kanty Lorek. W latach 1960 - 1962 kościół poddano restauracji. Jest budowlą trzynawową, wzniesioną z kamienia.

Proboszczowie

  • 1934 - 1954 - ks. prał. Władysław Gąsiorowski
  • 1955 - 1990 - ks. kan. Piotr Jaroszek
  • 1991 - 1997 - ks. kan. Adam Zając
  • 1997 - 2009 - ks. prał. Jan Wojtan
  • 2009 - nadal - ks. kan. Jan Serszyński

Terytorium

  • Do parafii należą: Adamów, Bielowice, Bukowiec Opoczyński, Dzielna, Janów Karwicki, Karwice, Ogonowice, Ostrów, Różanna, Sitowa, Wola Załężna, Opoczno - ul.: Al. Dąbrówki, pl. Kilińskiego, pl. Kościuszki, pl. Strażacki, pl. Zamkowy, 1-go Maja, 17 stycznia, Batorego, Biernackiego, Błonie, Chopina, Chrobrego, Cicha, Daleka, Daszyńskiego, Drzymały, Garncarska, Hubala, Inowłodzka, Janasa, Kazimierza Wielkiego, Kolberga, Kołomurna, Konopnickiej, Kościelna, Kowalskiego, Krótka, Krzywoustego, Kwiatowa, Libiszewska, Limanowskiego, Łazienna, Łąkowa, Łokietka, M.C. Skłodowskiej, Mickiewicza, Mieszka I, Moniuszki, Mostowa, Norwida, Nowa, Parkowa, Piaseczna, Piotrkowska, Piwna, Polna, Przedszkolna, Przodowników Pracy, Robotnicza, Rzeczna, Skalna, Słowackiego, Sobieskiego, Spacerowa, Spokojna, Sportowa, Staromiejska, Starzyńskiego, Stodolna, Szewska, Szpitalna, Targowa, Wałowa, Wapienna, Waryńskiego, Zielona, Zjazdowa, Żeromskiego, Żesławskiego.

Bibliografia

Linki zewnętrzne