Przejdź do zawartości

Wieża Piastowska w Cieszynie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 37: Linia 37:
[[File:Wieża Piastowska w Cieszynie 4.JPG|thumb|left|Ceglany ganek z widocznym orłem piastowskim]]
[[File:Wieża Piastowska w Cieszynie 4.JPG|thumb|left|Ceglany ganek z widocznym orłem piastowskim]]


Wieżę kilkakrotnie restaurowano, m. in. w drugiej połowie [[XIX wiek|XIX w.]], kiedy to dach namiotowy został zastąpiony [[Dach pogrążony|dachem pogrążonym]], a na wieży zainstalowano zegar<ref name="sosnaPrzew"/>. W [[XX wiek|XX w.]] wieżę restaurowano w latach 1976-89, dobudowując jej m. in. taras widokowy na szczycie, remontując blankowanie i odnawiając tarcze z orłami.
Wieżę kilkakrotnie restaurowano, m. in. pomiędzy 1819 a 1840 rokiem, kiedy to dach namiotowy został zastąpiony [[Dach pogrążony|dachem pogrążonym]], a na wieży zainstalowano zegar<ref name="sosnaPrzew"/>. W [[XX wiek|XX w.]] wieżę restaurowano w latach 1976-89, dobudowując jej m. in. taras widokowy na szczycie, remontując blankowanie i odnawiając tarcze z piastowskimi orłami.


Na przestrzeni dziejów wieża została uznana za symbol Cieszyna, świadectwo jego piastowskiej przeszłości i polskiego trzymania straży nad [[Olza (rzeka)|Olzą]]<ref name="sosnaPrzew"/>.
Na przestrzeni dziejów wieża została uznana za symbol Cieszyna, świadectwo jego piastowskiej przeszłości i polskiego trzymania straży nad [[Olza (rzeka)|Olzą]]<ref name="sosnaPrzew"/>.

Wersja z 13:14, 16 sty 2015

Wieża Piastowska w Cieszynie
Symbol zabytku nr rej. R/469/56 z 2.11.1956 r.
211/60 z 3.03.196- r.
oraz A-243/77 z 15.12.1977[1]
Ilustracja
Wieża Piastowska w Cieszynie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cieszyn

Typ budynku

wieża

Styl architektoniczny

gotyk

Wysokość całkowita

24

Rozpoczęcie budowy

XIV wiek

Położenie na mapie Cieszyna
Mapa konturowa Cieszyna
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}

Wieża Piastowska w Cieszynie – wieża obronna dawnego zamku książąt cieszyńskich na Górze Zamkowej w Cieszynie, jedna z czterech niegdyś tam istniejących i jedyna zachowana do dziś.

Usytuowana jest na szczycie wzgórza, w jego północno-zachodniej części. Gotycka, murowana, zbudowana w I połowie XIV w. z kamienia łamanego i ciosów kamiennych w narożnikach oraz w obramieniach otworów okiennych, w górnych partiach z cegły w układzie polskim [2]. Wzniesiona na planie kwadratu, podpiwniczona rozległymi piwnicami częściowo zasypanymi, z których miało prowadzić podziemne wyjście poza mury zamkowe [3]. Pięciokondygnacyjna, wysokości 24 m. Mury w dolnych partiach grubości do 2 m, od wnętrza zwężają się ku górze uskokami. Okna prostokątne, zamknięte ostrołukowo lub półkoliście. W górnej części w XV w. nadbudowany ceglany ganek wsparty na solidnych kamiennych kroksztynach, z machikułami i blankami. Jak pokazuje rycina z 1735 r., wieża pierwotnie była przykryta dachem namiotowym [4] z oddzielnymi iglicami nad narożnymi wykuszami blank. Pod narożnymi wykuszami cztery kamienne, gotyckie tarcze herbowe z końca XIV w. z orłami piastowskimi wydobytymi płytkim reliefem, według tradycji z warsztatu związanego z praskim mistrzem Piotrem Parlerem [3].

Ceglany ganek z widocznym orłem piastowskim

Wieżę kilkakrotnie restaurowano, m. in. pomiędzy 1819 a 1840 rokiem, kiedy to dach namiotowy został zastąpiony dachem pogrążonym, a na wieży zainstalowano zegar[4]. W XX w. wieżę restaurowano w latach 1976-89, dobudowując jej m. in. taras widokowy na szczycie, remontując blankowanie i odnawiając tarcze z piastowskimi orłami.

Na przestrzeni dziejów wieża została uznana za symbol Cieszyna, świadectwo jego piastowskiej przeszłości i polskiego trzymania straży nad Olzą[4].

Wieża udostępniona jest do zwiedzania (za opłatą). Rozpościera się z niej rozległy widok Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po dwóch stronach Olzy. Przy dobrej widoczności można podziwiać interesująca panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego[4].

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024.
  2. Rejduch-Samkowa Izabela, Samek Jan (red.): Katalog zabytków sztuki w Polsce. Tom VI. Województwo katowickie. Zeszyt 3. Miasto Cieszyn i powiat cieszyński. Warszawa: Instytut Sztuki PAN i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, 1974, s. 26.
  3. a b Sosna Władysław: Cieszyn. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 1982, s. 19-20. ISBN 83-213-3062-2.
  4. a b c d Sosna Władysław: Cieszyn. Przewodnik krajoznawczy. Cieszyn: Urząd Miejski w Cieszynie, 1993, s. 98-99.