Przejdź do zawartości

Zbrojewsko: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
EmptyBot (dyskusja | edycje)
m →‎top: poprawa linkowań
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 28: Linia 28:


[[Podział administracyjny Polski (1975–1998)|W latach 1975–1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo częstochowskie|województwa częstochowskiego]].
[[Podział administracyjny Polski (1975–1998)|W latach 1975–1998]] miejscowość administracyjnie należała do [[województwo częstochowskie|województwa częstochowskiego]].

== Zabytki: ==

* grodzisko z XIV wieku - miało za zadanie strzec granicy śląsko-małopolskiej na Liswarcie, stojąc już po stronie śląskiej. Część środkowa grodu, o wymiarach ok. 35 x 40 m otoczona była fosą i dodatkowo zewnętrznym wałem, zniszczonym podczas prac melioracyjnych w latach 60-tych XX w. Miejsce pod założenie gródka wyniesiono nieco ponad poziom zalewowy, przywożąc znaczną ilość piasku spoza doliny. W trakcie badań prowadzonych w latach 1973-1982 przez Barbarę Gedl z Instytutu Archeologii UJ, pośrodku gródka odkryto relikty budowli drewnianej, zapewne wieży na kamiennym fundamencie. Obronny charakter założenia potwierdziły liczne znaleziska elementów oporządzenia jeździeckiego i broni. Do najbardziej okazałych należą fragmenty ciężkich kusz oraz towarzyszące im, bardzo liczne, groty bełtów do kuszy. Prócz tego znaleziono tu grot włóczni, groty strzał do łuku, ostrogi z bodźcem zakończonym kółkiem gwiaździstym, wędzidła, fragmenty kolczug i strzemion. Zabytki znalezione na grodzie w Zbrojewsku są typowe dla XIV w. Prawdopodobnie po połowie tego stulecia gródek został zdobyty i spalony i nigdy już nie został odbudowany<ref>{{Cytuj |autor = Karol Dzięgielewski |tytuł = Przeszłość okolic Krzepic na podstawie wykopalisk archeologicznych (U. Bąk, K. Dzięgielewski, A. Klimek) |czasopismo = Krzepice a historia Rzeczpospolitej. Materiały z sesji popularno-naukowej zorganizowanej przez Urząd Miasta w Krzepicach we współpracy z Instytutem Historii Akademii im. Jana Długosza w 650 rocznicę utworzenia miasta, Krzepice 2008, pp. 5-36 |data dostępu = 2019-07-12 |url = https://www.academia.edu/24603990/Przesz%C5%82o%C5%9B%C4%87_okolic_Krzepic_na_podstawie_wykopalisk_archeologicznych_U._B%C4%85k_K._Dzi%C4%99gielewski_A._Klimek_ |język = en}}</ref>.
{{Gmina Lipie}}
{{Gmina Lipie}}



Wersja z 09:54, 12 lip 2019

Zbrojewsko
{{{rodzaj miejscowości}}}
Państwo śląskie
Powiat

kłobucki

Gmina

Lipie

Liczba ludności (2008)

254

Strefa numeracyjna

(+48) 34

Tablice rejestracyjne

SKL

SIMC

0138164

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: śląskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Zbrojewskowieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Lipie.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

Zabytki:

  • grodzisko z XIV wieku - miało za zadanie strzec granicy śląsko-małopolskiej na Liswarcie, stojąc już po stronie śląskiej. Część środkowa grodu, o wymiarach ok. 35 x 40 m otoczona była fosą i dodatkowo zewnętrznym wałem, zniszczonym podczas prac melioracyjnych w latach 60-tych XX w. Miejsce pod założenie gródka wyniesiono nieco ponad poziom zalewowy, przywożąc znaczną ilość piasku spoza doliny. W trakcie badań prowadzonych w latach 1973-1982 przez Barbarę Gedl z Instytutu Archeologii UJ, pośrodku gródka odkryto relikty budowli drewnianej, zapewne wieży na kamiennym fundamencie. Obronny charakter założenia potwierdziły liczne znaleziska elementów oporządzenia jeździeckiego i broni. Do najbardziej okazałych należą fragmenty ciężkich kusz oraz towarzyszące im, bardzo liczne, groty bełtów do kuszy. Prócz tego znaleziono tu grot włóczni, groty strzał do łuku, ostrogi z bodźcem zakończonym kółkiem gwiaździstym, wędzidła, fragmenty kolczug i strzemion. Zabytki znalezione na grodzie w Zbrojewsku są typowe dla XIV w. Prawdopodobnie po połowie tego stulecia gródek został zdobyty i spalony i nigdy już nie został odbudowany[1].
  1. Karol Dzięgielewski, Przeszłość okolic Krzepic na podstawie wykopalisk archeologicznych (U. Bąk, K. Dzięgielewski, A. Klimek), „Krzepice a historia Rzeczpospolitej. Materiały z sesji popularno-naukowej zorganizowanej przez Urząd Miasta w Krzepicach we współpracy z Instytutem Historii Akademii im. Jana Długosza w 650 rocznicę utworzenia miasta, Krzepice 2008, pp. 5-36” [dostęp 2019-07-12] (ang.).