Rębielice Szlacheckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rębielice Szlacheckie
Państwo  Polska
Województwo śląskie
Powiat kłobucki
Gmina Lipie
Liczba ludności (2008) 474
Strefa numeracyjna (+48) 34
Tablice rejestracyjne SKL
SIMC 0138030
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Rębielice Szlacheckie
Rębielice Szlacheckie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rębielice Szlacheckie
Rębielice Szlacheckie
Ziemia51°01′14″N 18°50′55″E/51,020556 18,848611

Rębielice Szlacheckiewieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie kłobuckim, w gminie Lipie.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego. Wieś położona jest nad rzeką Liswartą.

W pierwszych dokumentach miejscowości występują pod nazwą Rambielice, Rambelicze, Rabyelicze. Pierwsza wzmianką w której pojawiają się Rębielice jest wspomnienie w 1266 roku, kiedy to książę Bolesław Pobożny nadał Ubysławowi s. Langnica: Parzymiechy, Kochlew i Rębielice. Miejscowości te przeniesione zostały prawo niemieckie. Wzmiankę tę odnajdujemy w siódmej Księdze podkomorskiej wieluńskiej . Dokument ten informuje również że miejscowości zostały przeniesione na prawo niemieckie. W tym czasie miejscowości te zostają wymieniane jako „terra Rudensis” co najprawdopodobniej należy wiązać z jedną z najstarszych w południowej Wielkopolsce, a najstarszej w ziemi wieluńskiej, miejscowości jaką niewątpliwie jest Ruda, która na pewno istniała jeszcze w XI wieku, a być może i wcześniej jednak potwierdzone wzmianki na jej temat dotyczą roku 1106, w którym to roku doszło w niej do zabójstwa w czasie konsekracji kościoła powstałego w 1104 roku. Kolejną jest zamiana z 1268 roku, w którym to książę dał Piotrowi s. Cieszęty( lub też inaczej Cesanty), za Chotynin wsie na prawie niemieckim: Kokanin i Rębielice. Informację na ten temat można odszukać w Kodeksie dyplomatycznym Wielkopolski. W dokumentach XIII-wiecznych pojawia się tylko dwukrotnie i najprawdopodobniej źródła te dotyczą obecnych Rębielic Szlacheckich lub też ówczesnej północnej części Rębielic, które zapewne funkcjonowały w nazewnictwie jako jedna całość z czasem wyodrębniając dwie części zgodnie z ich przynależnością. Zresztą jeszcze do XIX wieku nazwa Rembielice obejmowała obie miejscowości, choć starano się je rozgraniczać zwracając uwagę na właściciela. Same początki Rębielic są wcześniejsze jeszcze o kilkanaście lat.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 1. Katalog zabytków sztuki w Polsce T.VI, z.7 powiat kłobucki, Warszawa 1963.
 2. Kiryk F., Kłobuck. Dzieje miasta i gminy( do 1939 roku), Kraków 1998.
 3. Lipiec J., Szkolnictwo elementarne okręgu częstochowskiego na przełomie XVIII i XIX wieku [W:] Ziemia Częstochowska T. VIII pod red. W. Gryksztasa,Katowice 1970.
 4. Lipiec J., Szkolnictwo okręgu częstochowskiego w latach 1815-62 [W:] Ziemia Częstochowska T. XI, pod red. M. Stańczyka, Częstochowa 1976.
 5. Perzanowski Z., Zarys dziejów miasta Kłobucka, Kraków 1958.
 6. Pokorny S., Czołgi pod Mokrą, Warszawa 1980.
 7. Rola H., Powstanie styczniowe na ziemi częstochowskiej, Katowice 1965.
 8. Rosin R., Słownik historyczno-geograficzny ziemi wieluńskiej w średniowieczu,Warszawa
 9. Rosin R., Ziemia Wieluńska w XII-XVI w. Łódź 1961.
 10. Słownik biograficzny historii Polski, pod red. J.Chodery, F. Kiryka, Wrocław 2005.
 11. Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich T. IX, XIV, pod red. B. #Chlebowskiego, F. Sulimierskiego, W. Walewskiego, Warszawa 1976.
 12. Szczygielski W., Dzieje ziemi wieluńskiej, Łódź 1969.
 13. Szczygielski W., Produkcja rolnicza gospodarstwa folwarcznego w wieluńskim od XVI do XVIII w., Łódź 1963.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]