Przejdź do zawartości

Pałac Mirów w Książu Wielkim: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
kod mapy
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne, źródła/przypisy
Linia 31: Linia 31:
|www =
|www =
}}
}}
'''Pałac Mirów''' – zamek znajdujący się w [[Książ Wielki|Książu Wielkim]], obecnie mieszczący Zespół Szkół im. Wincentego Witosa oraz Zespół Szkół Rolniczych.
'''Pałac Mirów''' – rezydencja Myszkowskich zbudowana w XVI wieku w [[Książ Wielki|Książu Wielkim]] i częściowo nadbudowana w XIX wieku. Obecnie mieszcząca Zespół Szkół im. Wincentego Witosa oraz Zespół Szkół Rolniczych.


=== Pałac renesansowy ===
Rezydencja pałacowa rodziny [[Myszkowscy herbu Jastrzębiec|Myszkowskich]]. Został zaprojektowany i zbudowany w latach 1585-1595 przez [[Santi Gucci|Santiego Gucciego]] na zlecenie biskupa krakowskiego [[Piotr Myszkowski (biskup)|Piotra Myszkowskiego]]. Na początku XVIII w. zamek przeszedł w posiadanie rodu [[Wielopolscy|Wielopolskich]] i został przebudowany w [[Architektura baroku|barokowym stylu]].
Pałac został zaprojektowany i zbudowany w latach 1585-1595 przez [[Santi Gucci|Santiego Gucciego]] na zlecenie biskupa krakowskiego [[Piotr Myszkowski (biskup)|Piotra Myszkowskiego]] oraz jego bratanka i spadkobiercy Piotra, późniejszego kasztelana wojnickiego<ref name=":0">{{Cytuj |tytuł = zespół pałacowy, Książ Wielki - Zabytek.pl |data dostępu = 2020-02-21 |opublikowany = zabytek.pl |url = https://zabytek.pl/pl/obiekty/ksiaz-wielki-zespol-palacowy |język = pl}}</ref>. Pałac zbudowano na planie prostokąta z ryzalitami na osi obu elewacji. Założenie oparto na osi wytyczonej na linii wschód-zachód, której centralnym elementem jest pałac. Pałac zbudowano na wzniesieniu z parą dekoracyjnych bastionów na zachodnich narożnikach. Od zachodu na zboczu w kierunku miasta, ukształtowano nieistniejący już geometryczny ogród z układem tarasów.


Od 1601 roku istniała Ordynacja Pińczowska i pałac „Na Mirowie” pełnił funkcję jednej z jej głównych siedzib. W roku 1729 pałac przeszedł w ręce rodziny Wielopolskich.
Zamek jest jednym z zabytków objętych programem "[[Szlak Renesansu w Małopolsce]]", realizowanym przez [[Stowarzyszenie Willa Decjusza]].

=== Przebudowy w XIX wieku ===
Do XVII wieku pałac był zwieńczony dachem ze szczytami, podobnym do istniejącego do dzisiaj nad pawilonami. W 1809 roku doszło do przebudowy na zlecenie Franciszka Wielopolskiego, którą wykonał architekt Józef Lebroni usuwając renesansowe szczyty. W latach 1841-1846 doszło do poważnej zmiany architektonicznej polegającej na nadbudowie centralnego ryzalitu o trzecie piętro w stylu berlińskiego neogotyku<ref name=":0" />. Był to jedyny zrealizowany element przebudowy z projektu opracowanego przez Fryderyka Augusta Stülera<ref name=":0" />.

Pałac był zamieszkany do 1945 r. Po 1949 r. został wyremontowany po zniszczeniach wojennych i od tego czasu jest użytkowany na cele szkolne.

Pałac jest jednym z zabytków objętych programem "[[Szlak Renesansu w Małopolsce]]", realizowanym przez [[Stowarzyszenie Willa Decjusza]].<gallery>
Plik:Pałac w Książu Wielkim (1).JPG
</gallery><br />


== Przypisy ==
== Przypisy ==
{{Przypisy}}
{{Przypisy}}

== Bibliografia ==

* Madejski E, Brzezińska W., Madejska-Tkaczyk S., Madejski L., ''Dzieje Książa Wielkiego do 2004 r.,'' Książ Wielki 2011
* ''Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska,'' Warszawa 2016


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 16:07, 21 lut 2020

Pałac Mirów
Symbol zabytku nr rej. 115/3/57 z 24 stycznia 1957 oraz 979 z 3 lipca 1978[1]
Ilustracja
Pałac od strony zachodniej
Państwo

 Polska

Miejscowość

Książ Wielki

Adres

ul. Wincentego Witosa 10
32-210 Książ Wielki

Typ budynku

Pałac

Architekt

Santi Gucci

Ukończenie budowy

1585-1595

Pierwszy właściciel

Piotr Myszkowski (biskup)

Położenie na mapie gminy Książ Wielki
Mapa konturowa gminy Książ Wielki, w centrum znajduje się punkt z opisem „Pałac Mirów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pałac Mirów”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Pałac Mirów”
Położenie na mapie powiatu miechowskiego
Mapa konturowa powiatu miechowskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Pałac Mirów”
Ziemia50°26′25,12″N 20°08′57,41″E/50,440311 20,149281

Pałac Mirów – rezydencja Myszkowskich zbudowana w XVI wieku w Książu Wielkim i częściowo nadbudowana w XIX wieku. Obecnie mieszcząca Zespół Szkół im. Wincentego Witosa oraz Zespół Szkół Rolniczych.

Pałac renesansowy

Pałac został zaprojektowany i zbudowany w latach 1585-1595 przez Santiego Gucciego na zlecenie biskupa krakowskiego Piotra Myszkowskiego oraz jego bratanka i spadkobiercy Piotra, późniejszego kasztelana wojnickiego[2]. Pałac zbudowano na planie prostokąta z ryzalitami na osi obu elewacji. Założenie oparto na osi wytyczonej na linii wschód-zachód, której centralnym elementem jest pałac. Pałac zbudowano na wzniesieniu z parą dekoracyjnych bastionów na zachodnich narożnikach. Od zachodu na zboczu w kierunku miasta, ukształtowano nieistniejący już geometryczny ogród z układem tarasów.

Od 1601 roku istniała Ordynacja Pińczowska i pałac „Na Mirowie” pełnił funkcję jednej z jej głównych siedzib. W roku 1729 pałac przeszedł w ręce rodziny Wielopolskich.

Przebudowy w XIX wieku

Do XVII wieku pałac był zwieńczony dachem ze szczytami, podobnym do istniejącego do dzisiaj nad pawilonami. W 1809 roku doszło do przebudowy na zlecenie Franciszka Wielopolskiego, którą wykonał architekt Józef Lebroni usuwając renesansowe szczyty. W latach 1841-1846 doszło do poważnej zmiany architektonicznej polegającej na nadbudowie centralnego ryzalitu o trzecie piętro w stylu berlińskiego neogotyku[2]. Był to jedyny zrealizowany element przebudowy z projektu opracowanego przez Fryderyka Augusta Stülera[2].

Pałac był zamieszkany do 1945 r. Po 1949 r. został wyremontowany po zniszczeniach wojennych i od tego czasu jest użytkowany na cele szkolne.

Pałac jest jednym z zabytków objętych programem "Szlak Renesansu w Małopolsce", realizowanym przez Stowarzyszenie Willa Decjusza.


Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024, s. 98 [dostęp 2011-06-11].
  2. a b c zespół pałacowy, Książ Wielki - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 2020-02-21] (pol.).

Bibliografia

  • Madejski E, Brzezińska W., Madejska-Tkaczyk S., Madejski L., Dzieje Książa Wielkiego do 2004 r., Książ Wielki 2011
  • Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska, Warszawa 2016

Linki zewnętrzne