Peabody Institute: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 30 bajtów ,  13 lat temu
m
drobne redakcyjne
(nowy art)
 
m (drobne redakcyjne)
[[ImageGrafika:PeabodyInstitute.jpg|thumb|right|200px|Instytut Peabody z 1902 roku]]
 
'''Peabody Institute''' na [[Uniwersytet Johnsa Hopkinsa|Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa]] jest konserwatorium i szkołąszkoła przygotowawcząprzygotowawcza w [[Mount Vernon]] niedaleko [[Baltimore]] w stanie [[Maryland]], na rogu Charles i Monument Streets na Mount Vernon Place.
 
Instytut został założony w [[1857]] przez filantropa [[George Peabody|George'a Peabody]] i była to pierwsza Akademia Muzyczna w [[Stany Zjednoczone|Stanach Zjednoczonych]]. Budynek został zaprojektowany we włoskim stylu klasycznym przez EdmundEdmunda G. LindLinda, a jego budowa została zakończona w [[1866]] roku. Opóźnienie spowodowane było prze wybuch [[Wojna secesyjna|Wojny secesyjnej]]. Instytut zatrudniał znanych muzyków, kompozytorów, dyrygentów, dzięki którym ranga instytutu szybko rosła i pod koniec [[XIX wiek]]u i na początku [[XX wiek]]u stanowił światowe centrum kulturalne. Od [[1977]] roku instytut działa jako oddział Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i jako jedenjedna z 16 szkół w USA oferuje wykształcenie wyższe doktoranckie z dziedziny muzyki. Przy instytucie działają dwie biblioteki: Biblioteka George Peabody założona w [[1866]] roku oraz Biblioteka Arthura Friedheima z ponad 100 000 pozycji, recenzji i nagrań dźwiękowych.
 
==Znani Niektórzy absolwenci ==
 
*[[Tori Amos]] - amerykański pianista i piosenkarz
*[[Kevin Kenner]] - amerykański pianista, laureat Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (I miejsce) i Międzynarodowego Konkursu Czajkowskiego.
*[[Dominick Argento]] - kompozytor muzyki operowej
*[[Awadagin Pratt]] - pianista i skrzypek
*[[Virgil Fox]] - organista
*[[Denoe Leedy]] - pianista, muzyk i redaktor muzyczny
*[[Carolyn Long]] - śpiewaczka operowa
*[[Tommy Newsom]] - saksofonista [[The Tonight Show Starring Johnny Carson]]
 
== Źródła ==
 
* Bill Wierzalis, Koontz, John P., ''Images of America: Mount Vernon Place'' (2006) s. 60-6160–61. Arcadia Publishing ISBN 0-7385-4238-5
[[Kategoria:Amerykańskie instytuty naukowe]]
9210

edycji

Menu nawigacyjne