Kevin Kenner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kevin Kenner
Ilustracja
Kevin Kenner w Międzyzdrojach, 2009
Data i miejsce urodzenia 19 maja 1963
Coronado
Instrumenty fortepian
Zawód pianista
Strona internetowa

Kevin Kenner (ur. 19 maja 1963 roku w Coronado w USA) – amerykański pianista, laureat wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1990).

Życiorys[edytuj]

Wykształcenie i praca pedagogiczna[edytuj]

Na fortepianie zaczął grać w wieku kilku lat. Uczył się w College of Music w San Diego, Akademii Muzycznej w Krakowie, San Francisco Conservatory of Music, Birgham Young University, Peabody Institute i Hochschule für Musik w Hanowerze.

Od 2000 roku prowadzi klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Prowadzi też mistrzowskie kursy pianistyczne.

Kariera pianistyczna[edytuj]

W trakcie swojej kariery wziął udział w wielu konkursach pianistycznych:

Ponadto w 1990 otrzymał International Terence Judd Award. Po konkursowych sukcesach rozpoczął międzynarodową karierę. Występował jako solista ze światowej klasy orkiestrami, m.in. Halle Orkiestra, BBC Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony of Japan, Orkiestra Filharmonii Radia i Telewizji w Brukseli, Orkiestra Filharmonii w Oslo i USA oraz Śląską Orkiestrą Kameralną. Koncertuje na licznych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.

W lutym 2010 występował w Polsce z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a w październiku zasiadał w jury XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Repertuar i dyskografia[edytuj]

W jego repertuarze są utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Maurice'a Ravela i Ignacego Jana Paderewskiego. Nagrał wiele płyt m.in. dla Dux Records i Glossa Music.

Bibliografia[edytuj]