George Peabody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
George Peabody

George Peabody (ur. 18 lutego 1795 w Danvers, zm. 4 listopada 1869 w Londynie) – amerykański filantrop i przedsiębiorca, założyciel Peabody Institute.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w purytańskiej rodzinie w Północnej Danvers w stanie Massachusetts (obecnie Peabody). W jego rodzinnym domu na 205 ulicy w Peabody Waszyngton znajduje się obecnie George Peabody House Museum[1] poświęcone jego życiu i osiągnięciom. Jednym z jego współpracowników i przyjacielem był bankier i mecenas sztuki William Wilson Corcoran.

W 1816 roku Peabody przeniósł się do Baltimore, gdzie mieszkał przez kolejne 20 lat. W 1837 roku Peabody przeprowadził się do Londynu, gdzie spędził resztę życia. George Peabody nigdy nie był żonaty. Zmarł w Londynie 4 listopada 1869 roku i na wniosek dziekana z Westminsteru oraz za zgodą królowej został tymczasowo pochowany w Opactwie Westminsterskim. Zgodnie z ostatnią wolą zmarłego jego prochy zostały przewiezione na statku HMS Monarch i powróciły do rodzinnego miasta Danvers. Pochowany został na cmentarzu Harmony Grove w Salem, w stanie Massachusetts.

Miasteczko South Danvers zostało przemianowane na The City of Peabody.

Amerykański filantrop był członkiem Hall of Fame for Great Americans znajdującej się na Bronx Community College, na terenie Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU). Na jego cześć w 1869 roku odsłonięto pomnik[2] w Royal Exchange w Londynie, a podobny stanął obok Peabody Instytut, w Mount Vernon Park w dzielnicy Baltimore, w stanie Maryland.

Działalność biznesowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej Peabody poznał Elishę Riggsa, z którym założył firmę Peabody, Riggs, and Company zajmującą się handlem hurtowym. W 1851 roku spółka w celu zaspokojenia rosnącego popytu na papiery wartościowe emitowane przez amerykańskie koleje związała się z bankierem Juniusem Spencerem Morganem i przekształciła się w Peabody, Morgan and Co. Współpraca trwała aż do czasu przejścia Peabody'ego na emeryturę.

Były brytyjski kupiec banku Morgan Grenfell (obecnie część Deutsche Bank), międzynarodowy holding JP Morgan Chase i bank inwestycyjny Morgan Stanley mają swoje korzenie w banku Peabody'ego.

Działalność filantropijna[edytuj | edytuj kod]

Instytut Peabody z 1902 roku

Peabody uznawany jest za ojca nowoczesnej filantropii praktykowanej później przez Andrew Carnegie, Johna Rockefellera, Billa Gatesa oraz Johnsa Hopkinsa.

W 1862 roku w Londynie Peabody założył fundusz Peabody Donation Fund, działający do dziś jako Peabody Trust. Jego celem jest zapewnienie dobrej jakości mieszkań dla ubogich w Londynie. Pierwsze mieszkania finansowane przez fundusz zostały otwarte na Commercial Street, w dzielnicy Whitechapel w lutym 1864. Zostały one zaprojektowane przez architekta H.A. Darbishire w atrakcyjnym gotyckim, ozdobnym stylu.

W Ameryce Peabody założył liczne instytucje działające w Nowej Anglii. Pod koniec wojny secesyjnej założył Edukacyjny Fundusz Peabody mający na celu opiekować się dziećmi z południowych stanów USA i kształcić ich, kładąc nacisk również na rozwój intelektualny i moralny. Głównym obszarem jego dobroczynności było miasto Baltimore.

Na działalność dobroczynną przeznaczył osiem milionów dolarów, które rozłożył na:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. George Peabody House Museum (ang.). [dostęp 17.09.2008].
  2. Peabody Royal Exchange Statue. [dostęp 17.09.2008].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]