Pochylenie podłużne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
m drobne redakcyjne
Wipur (dyskusja | edycje)
m Wipur przeniósł stronę Pochylenie poziome trasy do Pochylenie podłużne: jeśli pochylenie, to nie poziome (pochylenia pionowego zresztą też nie ma); poza tym pochylenie (niwelety) drogi może być podłużne lub poprzeczne (boczne), a ar...
(Brak różnic)

Wersja z 00:15, 21 lut 2016

Znak drogowy ostrzegający o dużym pochyleniu wznoszenia (stromym podjeździe).

Pochylenie poziome trasy, pochylenie spadku i wznoszenia, potocznie pochylenie poziome lub nachylenie trasy – w transporcie drogowym lub kolejowym wielkość opisująca różnicę wysokości między dwoma punktami drogi kołowej lub linii kolejowej odniesioną do odległości dzielącej te punkty.


Definicja

Istnieją dwa podstawowe sposoby opisu nachylenia poziomego trasy:

kąt tangens sinus
0 % 0 %
9 % 9 %
10° 18 % 17 %
30° 58 % 50 %
45° 100 % 71 %
60° 173 % 87 %
90° 100 %
Wielkości opisujące nachylenie poziome trasy.


  • poprzez podanie kąta α nachylenia trasy do poziomu,
  • poprzez podanie w procentach (w przypadku tras kolejowych zwykle w promilach) stosunku zmiany wysokości bezwzględnej trasy do jej długości. Istnieją dwie definicje matematyczne, w zależności od których podana wartość jest sinusem bądź tangensem kąta nachylenia trasy:
    • Stosunek zmiany wysokości Δh, mierzonej w dwóch punktach trasy, do odległości między nimi l, mierzonej wzdłuż trasy, jest sinusem tego kąta sin(α) = Δh/l.
    • Stosunek zmiany wysokości Δh, mierzonej w dwóch punktach trasy, do odległości między nimi, d, mierzonej w poziomie, jest tangensem tego kąta tg(α)= Δh/d.
W praktyce różnica między dwoma alternatywnymi metodami pomiaru jest niewielka, jako że typowe trasy transportowe są nachylone nie więcej niż 20°, a dla tak małych kątów różnica sinusa i tangensa jest niewielka (patrz tabelka). Z tego powodu, prawie nigdy podając nachylenie trasy, nie zaznacza się, w jaki sposób zostało wyliczone (najczęściej jest sinusem).

Zobacz też