John Robert Jones: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Poprawiam linkowanie do przekierowania
Linia 19: Linia 19:
Urodził się w [[Pwllheli]] w rodzinie Williama i Kate Jones. W bardzo młodym wieku utracił ojca. W [[1929]] roku rozpoczął studia filozoficzne na [[Uniwersytet Walijski w Aberystwyth|Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyth]], które ukończył z najwyższym wyróżnieniem. Dyplom doktora uzyskał na [[Uniwersytet Oksfordzki|Uniwersytecie Oksfordzkim]].
Urodził się w [[Pwllheli]] w rodzinie Williama i Kate Jones. W bardzo młodym wieku utracił ojca. W [[1929]] roku rozpoczął studia filozoficzne na [[Uniwersytet Walijski w Aberystwyth|Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyth]], które ukończył z najwyższym wyróżnieniem. Dyplom doktora uzyskał na [[Uniwersytet Oksfordzki|Uniwersytecie Oksfordzkim]].


W [[1939]] powrócił do [[Aberystwyth]] na posadę wykładowcy. W [[1952]] roku przeniósł się na [[Uniwersytet Walijski w Swansea]], gdzie został następcą [[A.E. Heath]]a na stanowisku [[Dziekan (szkoła wyższa)|dziekana]] Wydziału Filozoficznego. W [[1961]] był profesorem odwiedzającym na [[Uniwersytet Karoliny Północnej|Uniwersytecie Karoliny Północnej]] ([[USA]]). Po powrocie do Walii zaangażował się w działalność polityczną.
W [[1939]] powrócił do [[Aberystwyth]] na posadę wykładowcy. W [[1952]] roku przeniósł się na [[Uniwersytet Walijski w Swansea]], gdzie został następcą [[A.E. Heath]]a na stanowisku [[Dziekan (szkoła wyższa)|dziekana]] Wydziału Filozoficznego. W [[1961]] był profesorem odwiedzającym na [[Uniwersytet Karoliny Północnej|Uniwersytecie Karoliny Północnej]] ([[Stany Zjednoczone|USA]]). Po powrocie do Walii zaangażował się w działalność polityczną.


Umarł na raka.
Umarł na raka.

Wersja z 16:28, 26 cze 2020

John Robert Jones
Data i miejsce urodzenia

4 września 1911
w Pwllheli

Data i miejsce śmierci

3 czerwca 1970
w Swansea

John Robert Jones (ur. 4 września 1911, zm. 3 czerwca 1970) – Walijczyk, propagator kultury i języka walijskiego, filozof. W chwili śmierci dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Walijskiego w Swansea.

Życiorys

Urodził się w Pwllheli w rodzinie Williama i Kate Jones. W bardzo młodym wieku utracił ojca. W 1929 roku rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyth, które ukończył z najwyższym wyróżnieniem. Dyplom doktora uzyskał na Uniwersytecie Oksfordzkim.

W 1939 powrócił do Aberystwyth na posadę wykładowcy. W 1952 roku przeniósł się na Uniwersytet Walijski w Swansea, gdzie został następcą A.E. Heatha na stanowisku dziekana Wydziału Filozoficznego. W 1961 był profesorem odwiedzającym na Uniwersytecie Karoliny Północnej (USA). Po powrocie do Walii zaangażował się w działalność polityczną.

Umarł na raka.

Działalność publiczna

J. R. Jones już jako starszy i szanowany profesor włączył się w działalność Cymdeithas yr Iaith Gymraeg (Stowarzyszenia Języka Walijskiego) – organizacji założonej w 1962 głównie przez młodych Walijczyków, która propagowała obywatelskie nieposłuszeństwo w walce o równouprawnienie języka walijskiego. Jego płomienne wystąpienia na spotkaniach organizowanych przez Stowarzyszenie gromadziły tłumy. Występował przeciwko inwestyturze Karola na Księcia Walii. Był jednocześnie przeciwnikiem Plaid Cymru (Walijskiej Partii Nacjonalistycznej), którą oskarżał o zaniechanie walki w obronie kultury i języka na rzecz walki o władzę.

Uważany jest za najważniejszego i najbardziej wpływowego walijskiego publicystę lat 60.

Poglądy filozoficzne

W swojej działalności naukowej Jones zajmował się głównie trzema zagadnieniami: problemem uniwersaliów, związkami między doświadczeniem zmysłowym a sceptycyzmem, oraz kwestią samoświadomości i jej związków z innymi świadomościami.

Zajmował się również problematyką religijną i teologiczną. Był popularyzatorem myśli Paula Tillicha, Dietricha Bonhoeffera i Rudolfa Bultmanna w obrębie literatury walijskiej. Jego późniejsze eseje poświęcone religii zawierają wątki odwołujące się do myśli Wittgensteina i Simone Weil (prawdopodobnie miało to związek z wpływem otoczenia – na Wydziale Filozoficznym w Swansea działał wówczas Rush Rhees). Jego osoba może być uważana za łącznik kontynentalnej tradycji teologii demitologizacji oraz metafizyki różnicy ontologicznej z Wittgensteinowską filozofią religii rozwijającą się głównie na uniwersytecie w Swansea (Rush Rhees, Peter Winch, R.F. Holland, D.Z. Phillips).

Bibliografia

  • Opublikowane książki:
    • Religion as a True Myth: Inaugural Lecture, 1952;
    • Prydeindod, 1966 ('Brytyjskość');
    • A Rhaid i'r Iaith Ein Gwahanu?, 1967 ('Czy język musi nas dzielić?');
    • Ac Onide, 1970 ('Lecz jeśli nie');
    • Gwaedd Yng Nghymru, 1970 ('Płacz w Walii');
  • Ważniejsze artykuły:
    • Our Knowledge of Other Persons, 1950;
    • How Do I Know Who I Am?, 1960;
    • Belief and Loss of Belief, 1973 (wraz z D. Z. Phillipsem);

Literatura

  • Dewi Z. Phillips, J. R. Jones, Uniwersity of Wales Press, Cardiff 1995.

Linki zewnętrzne