Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2020-06-21: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(→‎3 (Aquilops): komentarz)
 
:: bo wicie, rozumicie, te wszystkie papuaskie guarani z khmerskimi zapożyczeniami nuu mogą być kiej muszom, ale muszom być odmieniane po naszemu, po polskiemu, po słownikowemu. Bo wiadomo to wszak od wiek wieków - polski pramacierzą gadków całego świata jezd, tyla ża ludkowie zamorscy powykręcali naszo mowo, bo troszku głusi i sepleniący :) To tak dla odprężenia emocji:) --[[Wikipedysta:Piotr967|Piotr967]] [[Dyskusja Wikipedysty:Piotr967|''podyskutujmy'']] 12:37, 14 cze 2020 (CEST)
* Bardzo cenię sobie opinie polskich językoznawców, choć zdarza mi się (rzadko) nie zgadzać z ich wytycznymi. Sama niedawno w rozmowie z historykiem wojskowości użyłam argumentu, że to raczej historycy wojskowości powinni dostosowywać się do zasad językowych, a nie językoznawcy do zwyczajów panujących w historii wojskowości, zwłaszcza, że chodziło raczej o nazwy wydarzeń historycznych, a nie o terminologię stricte wojskową. Tutaj jednak mamy inną sytuację. Język nauk przyrodniczych jest tak specyficzny, że rzadko który językoznawca zna się na tyle na temacie i na metodologii badań, by móc autorytatywnie wypowiadać się na temat fachowego słownictwa. W tej sytuacji zdecydowanie bardziej ufam specjalistom z tej dziedziny, którzy raczyli się tu wypowiedzieć, niż ogólnym zaleceniom językowym. Odmienianie na siłę wyrazów bez znajomości tematu może się skończyć takim kwiatkiem jak tutaj, że {{ping|Aegis Maelstrom}} pisze o dyskusjach toczonych „z Micpolem” ;-) [[Wikipedysta:Ludmiła Pilecka|<span style="color: Steelblue;">Ludmiła Pilecka</span>]] [[Dyskusja wikipedysty:Ludmiła Pilecka|<span style="font-family: Verdana; size: 12px; color: green; cursor: help">&rArr;&nbsp;<small>dyskusja</small></span>]] 11:47, 22 mar 2021 (CET)
*: {{re|Ludmiła Pilecka}} niemniej tu nie chodzi o ''słownictwo'' czyli np. przypisanie właściwego terminu do desygnatu, tylko o gramatykę języka polskiego. Już wskazałem wyżej jak te rzeczowniki deklinować lub jak zapewnić poprawną gramatykę bez deklinacji - przez dodanie deklinowanego rzeczownika (np. gatunek ''kalafiorotops'' lub rodzina ''farfoclovatae'' ;) ). Sam w życiu zawodowym posługuję się powszechnym w zawodzie żargonem, ale Wikipedia jest encyklopedią '''powszechną''' i nstosujemy tu język normatywny. :) [[Wikipedysta:Aegis Maelstrom|aegis maelstrom]] [[Dyskusja Wikipedysty:Aegis Maelstrom|δ]] 00:38, 29 mar 2021 (CEST)

Menu nawigacyjne