Silent Hill 3: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Bot: Dodanie tytułów do linków w przypisach (patrz FAQ); zmiany kosmetyczne
MastiBot (dyskusja | edycje)
m Robot automatycznie usuwa linki zwrotne
Linia 110: Linia 110:
|kontrolery =
|kontrolery =
}}
}}
'''Silent Hill HD Collection''' (w Japonii '''Silent Hill HD Edition''') – rozszerzona edycja ''[[Silent Hill 3]]'' w obrazie HD z rozdzielczością [[720p]]. Została wydana 20 marca w USA i Europie oraz 29 marca w Japonii na konsole [[PlayStation 3]] i [[Xbox 360]]. Najważniejszą zmianą po grafice w grach są dodane trofea do wersji PS3 i achievementy do wersji Xboksowej, oraz na nowo nagrane głosy bohaterów pod kierownictwem [[Mary Elizabeth McGlynn]]. W przeciwieństwie do ''Silent Hill 2'' gracz nie ma opcji włączenia oryginalnych głosów. Krótko po premierze wokół ''HD Collection'' narodziły się kontrowersje, spowodowane wieloma błędami graficznymi i dźwiękowymi które nie pozwalały na bezproblemowe granie<ref>[http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=464801&page=24 Silent Hill HD Collection |OT| Programmed in Smoke Signals - Page 24 - NeoGAF<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.
'''Silent Hill HD Collection''' (w Japonii '''Silent Hill HD Edition''') – rozszerzona edycja ''Silent Hill 3'' w obrazie HD z rozdzielczością [[720p]]. Została wydana 20 marca w USA i Europie oraz 29 marca w Japonii na konsole [[PlayStation 3]] i [[Xbox 360]]. Najważniejszą zmianą po grafice w grach są dodane trofea do wersji PS3 i achievementy do wersji Xboksowej, oraz na nowo nagrane głosy bohaterów pod kierownictwem [[Mary Elizabeth McGlynn]]. W przeciwieństwie do ''Silent Hill 2'' gracz nie ma opcji włączenia oryginalnych głosów. Krótko po premierze wokół ''HD Collection'' narodziły się kontrowersje, spowodowane wieloma błędami graficznymi i dźwiękowymi które nie pozwalały na bezproblemowe granie<ref>[http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=464801&page=24 Silent Hill HD Collection |OT| Programmed in Smoke Signals - Page 24 - NeoGAF<!-- Tytuł wygenerowany przez bota -->]</ref>.


=== Produkcja gry ===
=== Produkcja gry ===

Wersja z 11:35, 22 cze 2012

Szablon:CVG infobox

Silent Hill 3 – trzecia część serii gier z gatunku survival horror "Silent Hill". Główną rolę odgrywa w niej nastoletnia dziewczyna Heather, w przeciwieństwie do dwóch poprzednich części, których bohaterami byli mężczyźni. Gra jest bezpośrednią kontynuacją części pierwszej (przedstawia wydarzenia po 17 latach) i pomija wydarzenia z części drugiej (ponieważ sama historia w "Silent Hill 2" jest inna niż ta w pierwszej i trzeciej części). "Silent Hill 3", tak jak poprzednia część, została wydana na PlayStation 2 w 2003 roku na wszystkie regiony (Japonia, Stany Zjednoczone i Europa), oraz w tym samym roku na PC (oprócz Japonii).

Fabuła

Bohaterka budzi się w koszmarnym parku rozrywki, który otacza wszędobylska ciemność. Heather, uzbrojona tylko w nóż, będzie musiała walczyć z potworami, które czekają na nią w tymże parku. Przygoda ta nie potrwa długo, bowiem Heather szybko zbudzi się ze swojego koszmarnego snu. Zdając sobie sprawę, że zasnęła w restauracji w centrum handlowym, poszła do budki telefonicznej zadzwonić do ojca. Po krótkiej rozmowie zaczepia ją tajemniczy człowiek, który podaje się za detektywa Douglasa Cartlanda. Ta ucieka przed nim przez okno w toalecie. Nie spodziewa się, że w tym momencie rozpoczęła się najgorsza przygoda jej życia. Będzie musiała walczyć z przedziwnymi i groteskowymi potworami, spotka także na swej drodze dziwnych ludzi – m.in. działającą w pewnej sekcie Claudię i tajemniczego Vincenta, który zdaje się przed Heather coś ukrywać, jednakże podaje się za jej przyjaciela. Cała ta przygoda zakończy się niespodziewanym przez nikogo finałem, a dla Heather będzie to odkrycie swojej prawdziwej tożsamości.

Zakończenia

Silent Hill 3 posiada zaledwie dwa alternatywne zakończenia i jedno dodatkowe "UFO" zatytułowane "Revenge". System ich zdobywania nie zależy od pewnych konkretnych czynności, a jedynie na ilości zabitych potworów i ilości otrzymanych przez bohaterkę obrażeń.

Zakończenie Revenge również wiąże się w ilością zabitych potworów, jednakże określoną bronią zwaną Heather Beam.

Normal

Heather po pokonaniu Goda pada na kolana, po czym zaczyna płakać. Chwilę potem odwraca się w stronę martwego potwora i ekran zaciemnia się. Następna scena pokazuje Heather podchodzącą do Douglasa, i rozpoczynającą rozmowę z nim od "niewinnego" żartu. Oznajmia mu, że od tej chwili będzie używać swojego prawdziwego imienia - Cheryl.

Possessed

Heather po pokonaniu Goda pada na kolana, po czym zaczyna płakać. Chwilę potem odwraca się w stronę martwego potwora i ekran zaciemnia się. Następna scena pokazuje plamę krwi i Heather z zakrwawionym nożem, a kamera kieruje obiektyw na martwe ciało Douglasa.

Revenge

Heather po wejściu do swojego domu, spotka w nim swojego ojca - Harry'ego Masona, kosmitów i ukrywającego się za ścianą Jamesa Sunderlanda. W kolejnej scenie pokazane jest miasteczko Silent Hill doszczętnie zniszczone przez flotę statków kosmicznych.

Postacie

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci z serii Silent Hill, w sekcji Silent Hill 3.

Soundtrack

Soundtrack do "Silent Hill 3" został skomponowany przez Akirę Yamaokę, oraz wydany w Japonii, Stanach Zjednoczonych i Europie. Został dołączany do amerykańskiej wersji gry na PS2. W przeciwieństwie do wydań europejskiego i japońskiego, nie posiadał odrębnego opakowania. Gra jest pierwszą w serii, w której zawarte są utwory wokalne śpiewane przez Mary Elizabeth McGlynn: "Lost Carol", "You're Not Here", "Letter - From The Lost Days" i "I Want Love", oraz Joe Romersę: "Hometown".

Ciekawostki

  • Podczas napisów końcowych zakończenia "Revenge" leci piosenka zatytułowana Silent Hill no Uta (pol. Piosenka Silent Hill). Jest ona śpiewana w języku japońskim i nie została umieszczona na jakimkolwiek soundtracku.

Głosy

AKTOR POSTAĆ
Heather Morris Heather Mason
Richard Grosse Det. Douglas Cartland
Donna Burke Claudia Wolf
Clifford Rippel Vincent
Matt Lagan Leonard Wolf
Lenne Hardt Kobieta w konfesjonale
Mike Matheson Przewodnik po rezydencji Borley'ów
Michael G Harry Mason (dźwięk archiwalny)
Sandra Wane Cheryl Mason (dźwięk archiwalny)
Thessaly Lerner Lisa Garland (dźwięk archiwalny)

Silent Hill HD Collection

Szablon:CVG infobox Silent Hill HD Collection (w Japonii Silent Hill HD Edition) – rozszerzona edycja Silent Hill 3 w obrazie HD z rozdzielczością 720p. Została wydana 20 marca w USA i Europie oraz 29 marca w Japonii na konsole PlayStation 3 i Xbox 360. Najważniejszą zmianą po grafice w grach są dodane trofea do wersji PS3 i achievementy do wersji Xboksowej, oraz na nowo nagrane głosy bohaterów pod kierownictwem Mary Elizabeth McGlynn. W przeciwieństwie do Silent Hill 2 gracz nie ma opcji włączenia oryginalnych głosów. Krótko po premierze wokół HD Collection narodziły się kontrowersje, spowodowane wieloma błędami graficznymi i dźwiękowymi które nie pozwalały na bezproblemowe granie[1].

Produkcja gry

HD Collection zostało zapowiedziane przez Konami w 2011 roku na targach E3 – zostało wyjawione, że na kolekcję składać się będą tylko dwie gry z czego każda będzie mieć nagrane na nowo głosy bohaterów. Początkowo kolekcja miała być exclusivem na konsolę Sony, jednak ostatecznie wydaną ją również na konsolę Microsoftu. Początkowo premiera była zaplanowana na 24 stycznia, lecz została przeniesiona na 6 marca[2]. Później znowu została przełożona, tym razem ostatecznie na 20 marca.

Zmiany

  • Większość utworów w Silent Hill 3 HD zostały na nowo nagrane lub zmienione całkowicie.
  • W Silent Hill 3 HD dokonano dwóch zmian w dialogach. Pierwszy to tekst Claudii gdy pierwszy raz spotyka Heather: "They've come to witness the Beginning. The rebirth of Paradise, unspoiled by mankind" (wcześniej powiedziała despoiled, lecz zmiana ta fabularnie nie ma sensu). Druga to: "I'll kill you, you bitch!" zamiast "I'll get you for this!", w momencie, gdy Heather odkrywa że Claudia przyczyniła się do śmierci jej ojca. Zmiany te jednak dotyczą tylko w głosach – wyświetlane napisy pokazują oryginalne dialogi, co musiało być przeoczone przez developerów. Jeremy Blaustein, autor oryginalnych dialogów, zaakceptował te zmiany.
  • Gdy Heather odkrywa rannego Douglasa, jego płaszcz jest dużo bardziej krwawy niż w oryginale.
  • W HD Collection ciało martwego Harry'ego na fotelu pokazane jest w całości. W oryginale we wszystkich scenach pokazywano jego ciało bez głowy.

Odbiór gry

HD Collection na Xboxa 360 spotkało się z mieszanymi i średnimi recenzjami krytyków i fanów, którzy dali jej odpowiednio 71/100 i 6.1 na Metacritic[3] i 70.30% na GameRankings[4], natomiast wersja na PlayStation 3 spotkała się z bardzo niskimi ocenami: 69/100 i 3.9 na Metacritic[5] i 66.44% na GameRankings[6].

Głosy

Oryginalny głos Postać Nowy głos
Heather Morris Heather Morris ?
Richard Grosse Douglas Cartland Kirk Thornton
Clifford Rippel Vincent Smith Yuri Lowenthal
Donna Burke Claudia Wolf Laura Bailey
Matt Lagan Leonard Wolf ?
Lenne Hardt Kobieta w konfesjonale Mary Elizabeth McGlynn
Thessaly Lerner Lisa Garland ?
Michael G Harry Mason ?
Sandra Wane Cheryl Mason ?
Mike Matheson Przewodnik po rezydencji Borley'ów ?

Linki zewnętrzne

Szablon:Link FA Szablon:Link GA Szablon:Link GA