Dead by Daylight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dead by Daylight
Producent Behavior Interactive
Wydawca Starbreeze Studios
Silnik Unreal Engine 4
Data wydania 14 czerwca 2016
Gatunek survival horror
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Microsoft Windows, PlayStation 4, Xbox One
Strona internetowa

Dead by Daylightsurvival horror z asymetrycznym trybem rozgrywki wieloosobowej, wyprodukowany przez Behavior Interactive i wydany przez Starbreeze Studios. Gra została wydana 14 czerwca 2016 roku na systemy Windows oraz 20 czerwca 2017 roku na platformy PlayStation 4 i Xbox One[1].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka Dead by Daylight jest asymetryczna, tj. jeden gracz staje do rozgrywki przeciwko zazwyczaj czterem innym. Ta grupa pięciu graczy to maksymalnie 4 uciekinierów i jeden zabójca[2]. Zadaniem uciekinierów jest wydostanie się z zamkniętej mapy gry, zaś zadaniem zabójcy jest uniemożliwienie tego. Gracze chcący uciec mają za zadanie naprawienie i włączenie odpowiedniej liczby generatorów prądu, pozwalających na otwarcie drzwi i ucieczkę z terenu mapy. Zadaniem zabójcy jest zabicie pozostałych graczy (uciekinierów).

Gracze po obu stronach mają możliwość wybrania postaci, którą chcą kierować w grze. Uciekający mają do dyspozycji 11 postaci, każda mająca inne zdolności do wykorzystania w trakcie rozgrywki[3]. Grający zabójcą również posiada opcje wyboru spośród 13 postaci (może to być to m.in. Michael Myers), z których każda ma inne zdolności i techniki zabijania[4].

Rozgrywka trwa do momentu ucieczki przez drzwi lub ukryty właz albo gdy wszyscy uciekinierzy zginą. Po zakończonej rozgrywce gracze otrzymują punkty doświadczenia do wydania na dalsze rozwijanie wybranej postaci[5].

Akcja odbywa się na jednej z dwudziestu dwóch losowo wybranych mapach, na której znajdują się różnego typu przeszkody i znajdźki[6]. Zabójca widzi świat z perspektywy pierwszej osoby, natomiast uciekający z perspektywy trzeciej osoby[7].

Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Dead by Daylight otrzymała pozytywne oceny recenzentów, uzyskując średnią wynoszącą 72/100 punktów wg agregatora Metacritic[8]. Redaktor serwisu GameSpot przyznał grze ocenę 6/10[9]. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy od wydania, gra została sprzedana w liczbie ponad 1 miliona kopii[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dead by Daylight Xbox One, gry-online.pl.
  2. Dead by Daylight [Publishing] (ang.). starbreeze.com.
  3. Survivors Objectives (ang.). deadbydaylight.com.
  4. Killer Objectives (ang.). deadbydaylight.com.
  5. Bloodweb (ang.). deadbydaylight.com.
  6. Realms of the Entity (ang.). deadbydaylight.com.
  7. Dead by Daylight PC. Gry-Online.
  8. Dead by Daylight PC (ang.). Metacritic.
  9. Dead by Daylight Review (ang.). GameSpot, 3 lipca 2016.
  10. Chris Kerr: Dead By Daylight sales top 1 million after two months (ang.). Gamasutra, 25 sierpnia 2016.