Silent Hill: Origins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Silent Hill: Origins
Producent

Climax Group

Wydawca

Konami

Projektant

Mark Simmons

Data wydania

PlayStation Portable:
EUR: 16 listopada 2007
USA: 6 listopada 2007
JPN: 6 grudnia 2007
PlayStation 2:
EUR: 16 maja 2008
USA: 4 marca 2008

Gatunek

Survival horror

Tryby gry

Gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

BBFC: 15
ESRB: Mature
PEGI: 18+

Wymagania sprzętowe
Platforma

PlayStation 2
PlayStation Portable

Nośniki

UMD (1), DVD (1)

Kontrolery

gamepad

Silent Hill: Origins (w Japonii wydana jako Silent Hill Zero, znana też pod tytułem Silent Hill: Ørigins) – piąta część serii survival horrorów "Silent Hill", wydana przez Konami i stworzona przez studio Climax Group. Gra jest prequelem wydarzeń z części pierwszej i pozwala po raz kolejny spotkać bohaterów z niej znanych - Michaela Kaufmanna, Lisę Garland, Dahlię Gillespie oraz Alessę. Gra została stworzona z myślą o przenośnej konsoli PlayStation Portable oraz dodatkowo została przeniesiona na PlayStation 2. Wersja na PlayStation Portable została wydana we wszystkich trzech regionach: Japonii, Stanach Zjednoczonych oraz Europie, a wersja na PlayStation 2 tylko w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem jest dwudziestokilkuletni Travis Grady. Jako kierowca ciężarówki, Travis wyruszył na kolejny długi kurs tym razem do miasta Brahms. Po wielu godzinach prowadzenia ciężarówki, Travis czuje się zmęczony i postanawia skrócić sobie drogę przez Silent Hill. Mając przed sobą długą i prostą drogę, mężczyzna zamyślił się w swoich wspomnieniach z dzieciństwa, pokazujące czyiś pogrzeb. Nagle na sam środek ulicy, wbiegła tajemnicza postać w płaszczu. Travis gwałtownie zahamował ciężarówkę, po czym po wyjściu z niej rozpoczął poszukiwania zakapturzonej postaci. Nie spotyka na drodze nikogo prócz małej dziewczynki, która po chwili zaczyna uciekać. Ten pomimo zmęczenia, postanawia pobiec za nią, zupełnie zapomniawszy o swoim celu dojazdu do Brahms. Po kilku minutach biegu natrafia na płonący dom, z którego po kilku minutach ratuje na wpół spaloną postać. Od tego momentu, Travis zostaje wplątany w szereg dziwnych wydarzeń, spotka na swojej drodze ludzi zdających się coś ukrywać, a także będzie musiał stawić czoło przedziwnym potworom.

Zakończenia[edytuj | edytuj kod]

Origins oferuje dwa alternatywne zakończenia i jedno bonusowe UFO. Ich system zdobywania jest identyczny z Silent Hill 3: wiąże się tylko z ilością zabitych potworów. Gra przez pewien czas nie miała zakończenia kanonicznego do czasu wydania "Silent Hill: Homecoming" - pojawia się tam postać bardzo podobna do Travisa, a jego faktyczna tożsamość została później potwierdzona przez jednego z twórców[1].

Zakończenie UFO wiąże się ze znalezieniem specjalnego klucza i użyciem go na odpowiednich drzwiach na terenie Riverside Motel:

Good

Po finałowej walce Travis budzi się ze swojego snu i jest świadkiem, jak Flauros rozdziela duszę Alessy na dwie części. Niedługo potem wraca do swojej ciężarówki w celu kontynuowania podróży do Brahms. Wsiadając do wozu, widzi nieopodal Alessę z zawiniątkiem na rękach.

Bad

Po finałowej walce Travis budzi się ze swojego snu i jest świadkiem, jak Flauros rozdziela duszę Alessy na dwie części. Następna scena pokazuje protagonistę przywiązanego do szpitalnego łóżka. Zakończenie to sugeruje, jakoby to tajemniczy "The Butcher" był manifestacją jego osobowości.

UFO

Klucz, który znalazł Travis, nie pasuje. Mówiąc do księżyca, znienacka wita go dopiero co przybyły kosmita. Oznajmia on, że jego ciężarówka jest na ich planecie. Uradowany Travis odlatuje wraz z nimi.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 Zobacz więcej w artykule Lista postaci z serii Silent Hill, w sekcji Silent Hill: Origins.

Soundtrack[edytuj | edytuj kod]

Soundtrack "Silent Hill: Origins" (skomponowany przez Akirę Yamaokę) został wydany tylko i wyłącznie w Japonii, 25 stycznia 2008 roku, pod nazwą "Silent Hill Zero Original Soundtrack". Zawierał on 6-stronicowy komiks autorstwa Masahiro Ito. Na soundtracku znalazły się cztery utwory wokalne śpiewane przez Mary Elizabeth McGlynn - "Blow Back", "Shot Down In Flames", "O.R.T." i "Hole In The Sky".

Oceny[edytuj | edytuj kod]

Wersja gry na PSP została o wiele lepiej oceniona niż na PS2. Gra spotkała się z krytyką pewnych zabiegów i elementów rozgrywki, ale mimo wszystko została ciepło przyjęta i oceniona pozytywnie.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

AKTOR POSTAĆ
Mikey O'Conner Travis Grady
John Chancer Dr. Michael Kaufmann
Dr. Richard Grady
Laurence Bouvard Dahlia Gillespie
Helen Grady
Jennifer Woodward Lisa Garland
Alessa Gillespie
Jodie Mason
Ben Eli Młody Travis

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-26] (fr.).