Janusz Lisak: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Radoc (dyskusja | edycje)
Nie podano opisu zmian
Radoc (dyskusja | edycje)
mNie podano opisu zmian
Linia 18: Linia 18:
'''Lisak w internecie:'''
'''Lisak w internecie:'''


* [www.januszlisak.pl/ Strona internetowa Janusza Lisaka]
* [http://www.januszlisak.pl/ Strona internetowa Janusza Lisaka]


[[Kategoria:Posłowie z okręgu Chrzanów|Lisak, Janusz]]
[[Kategoria:Posłowie z okręgu Chrzanów|Lisak, Janusz]]

Wersja z 18:25, 15 cze 2006

Janusz Lisak to poseł Stronnictwa Gospodarczego

Plik:Janusz Lisak.jpg

Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (dyplom 1978, mgr inż. technolog materiałów), doktor nauk technicznych, nauczyciel akademicki, adiunkt Politechniki Krakowskiej, żonaty (żona Halina, mgr ekonomii, specjalista ds. organizacji i zarządzania); dwoje dzieci (córka Anna - absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie, syn Rafał - student Akademii Ekonomicznej w Krakowie).

W pracy zawodowej zajmuje się opracowywaniem sposobu wytwarzania i technologią nowych gatunków stali, stąd współpraca z wieloma hutami oraz zakładami produkcyjnymi aparatury i urządzeń chemicznych i energetycznych i dobra znajomość ich problemów, a także problemami podczas długotrwałej eksploatacji urządzeń energetycznych - współpraca z przemysłem energetycznym. W dorobku naukowym posiada kilkadziesiąt publikacji, jest współautorem dwóch patentów, nagrodzony Nagrodą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (1982) oraz dwunastokrotnie nagrodami Rektora Politechniki Krakowskiej za działalność naukową i dydaktyczną.

W latach 1979-81 członek PZPR, oddał legitymację partyjną po wydarzeniach w kopalni Wujek 16 grudnia 1981 roku; członek NSZZ Solidarność (1980-96), w maju 1996 składa rezygnację w proteście przeciw prawicowej polityce władz związku; w latach 1989-91 członek Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" - przewodniczący Komitetu Osiedlowego Prądnik Czerwony, a następnie członek zarządu Komitetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, wiceprzewodniczący Krakowskiego Zarządu Stowarzyszenia Solidarność Pracy (1991-92), które w 1992 roku współtworzyło Unię Pracy. Założyciel Unii Pracy, członek Rady Krajowej UP wszystkich kadencji, członek Prezydium Rady Krajowej UP (1994-95 i 1996-98), wiceprzewodniczący Krajowego Komitetu Wykonawczego UP (1995 - 96), członek KKW UP od 1998 do chwili obecnej (styczeń 2004), wiceprzewodniczący Rady Okręgowej UP w Krakowie (1992-97), jej przewodniczący (1998-99), przewodniczący Małopolskiej Rady UP (od 1999).

Wiceprzewodniczący Rady Programowej Ośrodka Telewizji Polskiej Oddział w Krakowie (1995-98), wiceprzewodniczący Krakowskiego Komitetu na Rzecz Referendum w Sprawie Dopuszczalności Przerywania Ciąży (1993), członek Komisji Promocji, Współpracy i Informacji Rady Miasta Krakowa (od 1998).

Janusz Lisak słynie z kontrowersyjnych poglądów oraz zachowań. W sejmie IV kadencji zdecydowanie wypowiadał się za ograniczeniem niezależności NBP i RPP, niechętnie ustosunkowując się do osób Leszka Balcerowicza i Jerzego Buzka, demagogicznie oskarżając ich o doprowadzenie polskiej gospodarki do ruiny. Mimo swej przeszłości pozytywnie wypowiada się o polityce władz PRL, szczególnie Edwarda Gierka. W sejmowych i telewizyjnych debatach często sprzeczał się z Zytą Gilowską, krytykując koncepcje gospodarcze Platformy oraz wypominając jej poparcie dla rządu Buzka.

Na początku 2003 roku Lisak stał się bohaterem skandalu obyczajowego. Podczas transmisji obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu jedna z francuskich stacji telewizyjnych pokazała polskiego posła oglądającego pisma "z rozebranymi panienkami". Izabella Jaruga-Nowacka zażądała wówczas odwołania go z funkcji szefa klubu parlamentarnego. Do dziś decyzja nie została podjęta, w dużej mierze z braku odpowiedniej osoby będącej w stanie przejąć obowiązki Janusza Lisaka (klub UP liczy obecnie 15 posłów).

Od 2004 roku znajduje się poza klubem UP. Nie przyjęto go do nowopowstałej formacji Marka Borowskiego. Następnie przez chwilę poseł niezrzeszony , a obecnie członek Parti Ludowo-Demokratycznej, która ostatnio przekształciła się w Stronnictwo Gospodarcze.

Lisak w internecie: