Królestwo Walencji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m WP:SK, drobne techniczne
m Zmiana nazwy kategorii: Kategoria:Wspólnota autonomiczna Walencji → Kategoria:Walencja (wspólnota autonomiczna) (przy użyciu QRC)
Linia 78: Linia 78:
[[Kategoria:Monarchie]]
[[Kategoria:Monarchie]]
[[Kategoria:Średniowieczna Hiszpania]]
[[Kategoria:Średniowieczna Hiszpania]]
[[Kategoria:Wspólnota autonomiczna Walencji]]
[[Kategoria:Walencja (wspólnota autonomiczna)]]

Wersja z 17:05, 7 sty 2022

Królestwo Walencji
Regne de València
1238–1707
Flaga
Godło Królestwa Walencji
Flaga Godło
Stolica

Walencja

Pierwszy król

Jakub I Zdobywca

Ostatni król

Filip V Hiszpański

Zależne od

Królestwo Aragonii

Wcielenie do

Hiszpanii
1707

Religia dominująca

Katolicyzm

Mapa Królestwa Walencji

Królestwo Walencji (wal. Regne de València, katal. Regne València, hiszp. Reino de Valencia, łac. Regnum Valentiae) – położone we wschodniej części Półwyspu Pirenejskiego, było jedną z części Królestwa Aragonii. Kiedy Królestwo Aragonii połączyło się przez unię dynastyczną z Królestwem Kastylii w 1479 r., by stworzyć Królestwo Hiszpanii, Królestwo Walencji stało się częścią monarchii hiszpańskiej.

Historia

Hiszpania w latach 1212-1492

Kolonia rzymska Valentia Edetanorum, której nazwa pochodzi od łac. valens "silny", na znak zwycięstwa nad Luzytanami; została założona w 138 roku p. n. e. i zamieszkana przez rzymskich żołnierzy. Od 712 do 1238 roku Walencja znajdowała się pod panowaniem arabskim. W 1238 roku, w trakcie rekonkwisty, po pięciu miesiącach oblężenia i pokonania mauretańskiego taifa miasto zdobył król Aragonii Jakub I Zdobywca. Wtedy to powstało Królestwo Walencji, które zostało rozwiązane przez Filipa V z Hiszpanii w 1707 r., w następstwie hiszpańskiej wojny sukcesyjnej. Podczas swojego istnienia, Królestwo Walencji, funkcjonowało na podstawie prawa i zasad określonych w zbiorze przepisów (wal.) Furs de València, który przyznawał szeroką autonomię w Królestwie Aragonii i Królestwie Hiszpanii. Granice i tożsamość obecnej hiszpańskiej Walencji pochodzą z dawnego Królestwa Walencji.

Bibliografia

  • Robert Ignatius Burns, The Crusader Kingdom of Valencia: Reconstruction on a Thirteenth-Century Frontier, Harvard University Press, 1967 r.[1]