Stadion MOSiR Rybnik
Trybuna główna | |
| Przydomek: Stadion ROWu | |
| Państwo | |
|---|---|
| Województwo | |
| Adres |
ul. Gliwicka 72 |
| Właściciel |
MOSiR |
| Klub | |
| Inauguracja |
czerwiec 1939 |
| Pojemność stadionu |
10 304 |
| Rekordowa frekwencja |
20 000 |
| Oświetlenie |
1200 lx |
| Wymiary boiska |
105 × 72 m |
| Dodatkowe wyposażenie |
brak |
Położenie na mapie Rybnika | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa śląskiego | |
| 50°06′31″N 18°32′53″E/50,108611 18,548056 | |
Stadion MOSiR Rybnik może pomieścić 10 304 osoby. Wszystkie miejsca są siedzące. Stadion jest oświetlony lampami o natężeniu 1200 luksów.
Opis obiektu
[edytuj | edytuj kod]Stadion miejski, na którym rozgrywa swe mecze drużyna piłkarska oraz rybnicka drużyna żużlowa, jest częścią kompleksu sportowo – rekreacyjnego, położonego na peryferiach miasta. W jego skład, poza stadionem piłkarsko-żużlowym, wchodzi stadion lekkoatletyczny, kąpielisko "Ruda" oraz boiska treningowe sekcji piłkarskiej. Pierwsze zawody na obecnym w stadionie w Rybniku przeprowadzono w czerwcu 1939 roku na bieżni wyłożonej mączką ceglaną[1].
Na przełomie wieków stadion został zmodernizowany. Najpierw, zimą 2000 roku przebudowano tor – zmianie uległa jego geometria oraz podstawowe parametry (długość, szerokość). Stare, niezbyt bezpieczne bandy, wymieniono na nowe, założono nowy drenaż, gdyż poprzedni praktycznie już nie działał. W roku 2001 rozpoczął się remont trybun. Zmodernizowane zostały całe trybuny, włącznie z trybuną krytą. W lutym 2003 roku zamontowano cztery czterdziestometrowe słupy oświetleniowe. Przed sezonem 2006 zostały ponadto zamontowane dmuchane bandy, które stały się warunkiem dopuszczenia stadionu do rozgrywania meczów Ekstraligi.
W 2013 r. dokonano modernizacji stadionu, w ramach której przebudowano boisko do piłki nożnej, tak by mogło ono spełniać wymogi Polskiego Związku Piłki Nożnej. Pod murawą zainstalowano nowoczesny system nawadniania i podgrzewania murawy. Powiększenie boiska oznaczało także, że trzeba było przebudować żużlowy tor okalający pole do gry[2].
Wydarzenia
[edytuj | edytuj kod]Koncerty
[edytuj | edytuj kod]- 13 czerwca 2011 -
Bryan Adams[3] - 11 lipca 2012 -
Guns N’ Roses[4] - 14 września 2013 -
Rod Stewart[5] - 22 czerwca 2014 -
30 Seconds to Mars[6] - 25 sierpnia 2015 -
Linkin Park[7]
Galeria
[edytuj | edytuj kod]-
amfiteatr 1
-
amfiteatr 2
-
amfiteatr 3
-
trybuna
-
trybuna 2
-
mecz na Stadionie Miejskim
-
mecz na stadionie w Rybniku
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Opis obiektu [online], Main [dostęp 2020-02-16] (pol.).
- ↑ b, Stadion w Rybniku po remoncie jest jak nowy [ZDJĘCIA] [online], Dziennik Zachodni, 2 sierpnia 2013 [dostęp 2020-02-16] (pol.).
- ↑ Koncert Bryana Adamsa w Rybniku [RELACJA, ZDJĘCIA, WIDEO].
- ↑ Guns N' Roses w Rybniku! [RELACJA].
- ↑ Rod Stewart w Rybniku.
- ↑ Bartłomiej Furmanowicz: Dzisiaj koncert 30 STM. Informacje organizacyjne. rybnik.com.pl, 2014-06-17. [dostęp 2014-06-22].
- ↑ 08/25/15 - Rybnik, Poland - Linkin Park. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-18)].