Stadion RKS Skra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stadion RKS Skra
Państwo  Polska
Adres ul. Wawelska 5
Lata budowy 1948-1953
Data otwarcia 1953
Właściciel miasto stołeczne Warszawa
Klub Skra Warszawa
Pojemność 35 000
Oświetlenie brak
Nawierzchnia trawiasta / tartan
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Stadion RKS Skra
Stadion RKS Skra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stadion RKS Skra
Stadion RKS Skra
Ziemia 52°12′54,0″N 20°59′35,3″E/52,215000 20,993139

Stadion RKS SkraPiłkarsko-lekkoatletyczny stadion klubu Skra Warszawa zlokalizowany przy ul. Wawelskiej 5 w warszawskiej dzielnicy Ochota.

Historia[edytuj]

Powstanie[edytuj]

Początkowo powstał tu stadion żużlowy, który w latach 1948-1953 przebudowano według projektu M. Kokozowa i J. Wasilewskiego. Stadion oddany do użytku w 1953 zbudowano w kształcie podkowy w torem żużlowym otoczony trybunami z miejscami dla 35 000 widzów[1].

Spośród pozostałych obiektów w stolicy wyróżniały go boiska do siatkówki i koszykówki, korty tenisowe, treningowe boisko piłkarskie i tor żużlowy. W 1969 roku została tutaj położona pierwsza w Polsce powierzchnia tartanowa, będąca symbolem najwyższych osiągnięć techniki i technologii budownictwa sportowego, umożliwiająca organizowanie dużych widowisk lekkoatletycznych. Zawodnicy, poza stadionem głównym, w którym mieściły się: hotel ze stołówką, gabinet lekarski, sauna, sala gimnastyczna i gabinet odnowy, mieli do dyspozycji stadion treningowy położony na zapleczu całego obiektu oraz kompleks basenowy.

Na terenie Skry działało także Muzeum Kultury Fizycznej i Turystyki, przeniesione tu w 1966 roku z poprzedniej siedziby przy ul. Rozbrat, a w 2005 przeniesione jako Muzeum Sportu i Turystyki do nowej siedziby w Centrum Olimpijskim[2].

Park Światła[edytuj]

W 2008 roku w mediach pojawiła się informacja o projekcie Park Światła irlandzkiej firmy deweloperskiej Global Partners, użytkującej ten teren. Projekt zakładał budowę na terenie Skry nowoczesnego ośrodka sportowego kosztem oddania części terenu pod zabudowę mieszkaniowo-biurową.[3] Projekt ten wzbudzał jednak wiele kontrowersji, zaś Gazeta Wyborcza zebrała kilkanaście tysięcy podpisów przeciwnych zabudowie tego terenu[4]. Z kolei za budową opowiedziało się wielu sportowców związanych ze Skrą.

Ostatecznie budowa Parku Światła nie doszła do skutku[5].

Stan obecny[edytuj]

Stadion jest wciąż przystosowany do organizacji największych imprez, jednak wymaga on gruntownego remontu nawierzchni oraz innych sprzętów do rozgrywania konkurencji lekkoatletycznych. Ośmiotorowa bieżnia, koła, skocznie czy duże trybuny są na pewno zachętą do organizacji dużych imprez. Wszystko to na przestrzeni lat zostało jednak zrujnowane.

W 2010 roku na ogrodzeniu stadionu od ulicy Wawelskiej pojawiła się konstrukcja, na której zawieszono reklamę o łącznej powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych. Za pieniądze z reklamy klubowi Skra udało się dokonać wymiany nawierzchni tartanowej, ustawienia krzesełek na trybunach i ogólnego odświeżenia stadionu.

Ważniejsze obiekty[edytuj]

Obecnie na terenie stadionu działają między innymi:

  • Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej
  • Fundacja Rozwoju Medycyny Sportowej Lecznica Lekarska NZOZ
  • Klub The Fresh
  • Klub Fonobar
  • W5 Arena (Laserowy Paintball)

Przypisy

  1. Warszawa. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo "Sport i Turystyka", 1966, s. 196.
  2. Historia muzeum. Muzeum Sportu i Turystyki. [dostęp 2010-05-13].
  3. Nowy stadion Skry w zamian za zielone tereny w centrum Warszawy?. Wprost.pl. [dostęp 2012-05-28].
  4. Dariusz Bartoszewicz: Pole Mokotowskie. Developer żąda zmian planu. Gazeta Wyborcza Stołeczna, 17 czerwca 2009
  5. Stadion SKRY w końcu zabłyszczy, otwarcie w 2012 roku!. TreningBiegacza.pl. [dostęp 2012-05-28].