Ochota (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Warszawy Stara Ochota
Osiedle Warszawy
ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Ochota
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Ochota (Stara Ochota) – osiedle w Warszawie w dzielnicy Ochota.

Kamienice przy ul. Raszyńskiej
Kościół św. Jakuba na pl. Narutowicza, lata 30. XX w.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Ochota pojawia się dopiero w XVIII w i była to wieś należąca do gminy Czyste i parafii Wielka Wola, rozciągająca się wzdłuż starego traktu na Grójec, Radom i Kraków (ul. Grójecka od pl. Zawiszy do ul. Opaczewskiej). W latach 1823-1824 wytyczono Nową Drogę Jerozolimską kończącą się przy Rogatkach Jerozolimskich Plac Zawiszy – obecnie w granicach Filtrów na Ochocie).

W 1845 ukończona została linia kolejowa Warszawa-Skierniewice oddzielająca Ochotę od Woli i Czystego. Na rosyjskiej mapie z 1860 Kolonia Ochota zlokalizowana jest w rejonie dzisiejszej Hali Banacha, zaznaczono też karczmę Ochota (przy dzisiejszej ul. Kaliskiej), 3 kuźnie, 2 cegielnie i glinianki przy miejskich rogatkach (te ostatnio z czasem zasypano piaskiem z Filtrów). W 1880 roku Ochota liczy 802 mieszkańców.

W 1910 rozpoczęto budowę Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy pl. Narutowicza (ukończony w 1927), a w 1916 Ochotę przyłączono do Warszawy.

Tabliczki MSI podpisują Ochotę jako Stara Ochota dla odróżnienia nazwy osiedla od dzielnicy. W okresie powojennym Ochota zyskała sporo na miejskości i wyszła poza granice Starej Ochoty – w 1960 przebudowano ulice Grójecką i pl. Narutowicza. W 1950 rozpoczęto budowę osiedla Ochota I pomiędzy ulicami Kopińską, Bitwy Warszawskiej 1920 i Grójecką projektu J. Malinowskiej, Po drugiej stronie Grójeckiej znajduje się powojenne osiedle mieszkaniowe projektu A. Markiewicza i Z. Lewańskiego. Na obszarze pomiędzy pl. Zawiszy a pl. Narutowicza w latach 60. wzniesiono osiedle Zachodnie Al. Jerozolimskie projektu J. Baumiller i J. Zdanowicz. Znajduje się tam międzywojenne osiedle Kolonia Lubeckiego.

W 1963 została zakończona też przebudowa pl. Zawiszy, co umożliwiło przebicie Al. Jerozolimskich dalej w kierunku Dworca Zachodniego i Pruszkowa. Jak widać, projekt został zrealizowany w sposób niezbyt zdecydowany i Al. Jerozolimskie przejezdne są tylko z kierunku śródmiejskiego.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. pojawiła się na Ochocie nowoczesna zabudowa – Hotel Jan III Sobieski przy pl. Zawiszy, potem biurowce Ericssona i Eurocentrum (niezrealizowane do końca) czy biurowo-mieszkalny Eastern Plaza.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]