Stan spoczynku (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stan spoczynku
Stop-Loss
Gatunek dramat wojenny
Rok produkcji 2008
Data premiery Ziemia 13 marca 2008
Polska 22 sierpnia 2008
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 113 minut
Reżyseria Kimberly Peirce
Scenariusz Mark Richard
Kimberly Peirce
Główne role Ryan Phillippe,
Channing Tatum,
Abbie Cornish,
Joseph Gordon-Levitt
Muzyka Deborah Lurie
Zdjęcia John Powell
Montaż Claire Simpson
Wytwórnia MTV Films, Paramount Pictures
Budżet $25 000 000

Stan spoczynku (ang.: Stop-Loss) – amerykański dramat wojenny z 2008 roku w reżyserii Kimberly Peirce, opowiadający o losie młodych żołnierzy powracających z wojny w Iraku, a także o procedurze stop-loss, która umożliwia członkom amerykańskiej armii przejście w stan spoczynku.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Na początku filmu poznajemy grupę Shadow 3 i jeden dzień z wydarzeń na froncie podczas wojny w Iraku. Bohaterem filmu jest młody, pochodzący z Teksasu żołnierz, sierżant sztabowy Brandon King. Wraz ze swoim przyjacielem Steve'em Shriverem wraca ze służby w Iraku. Mieszkańcy ich rodzinnego miasta witają ich jak bohaterów. Brandon zostaje odznaczony Brązowym Krzyżem i Fioletowym Sercem przez senatora Ortona Worrella. Żołnierze otrzymują kilka dni przepustki, w czasie u której u wielu z nich występuje zespół stresu pourazowego. Pewnej nocy Steve upija się i myśli, że jest na froncie, kopie okop w ogródku swojej narzeczonej Michelle. Dziewczyna dzwoni do Brandona, prosząc o pomoc. Pojawia się również pijany Thomas Burgess, żołnierz należący do grupy Shadow 3 walczącej w Iraku oraz przyjaciel Brandona i Steve'a. King proponuje, aby wszyscy wybrali się na ranczo jego rodziców, gdzie spędzają czas pijąc i strzelając do butelek i prezentów ślubnych Tommy'ego i Jeanie. Towarzyszy im przyjaciel Shorty. Następnego dnia Brandon, Steve i Tommy stawiają się w bazie wojskowej, gdzie dla Kinga i Shrivera ma się zakończyć służba. Jak się okazuje armia przedłuża kontrakt z Kingiem, mimo iż wypełnił podjęte zobowiązania. Podpułkownik Boot Miller tłumaczy to niezakończonymi działaniami wojennymi i rozkazem prezydenta. Zdesperowany żołnierz postanawia nie stawić się na wezwanie i dezerteruje.

Razem z Michelle udaje się w podróż do Waszyngtonu, prosić o pomoc senatora. Przez te kilka dni życie Brandon w cywilu staje się koszmarem. Senator Worrell nie chce z nim rozmawiać, a on sam odczuwa skutki, jakie w jego pamięci zostawiła wojna. Brandon i Michelle odwiedzają rodzinę Paula "Klechy" Colsona, należącego do jego oddziału i poległego na froncie żołnierza, a także rannego Rico Rodrigueza, który przebywa w waszyngtońskim szpitalu. Przez dziwne zachowania Kinga, Michelle wzywa Steve'a, który próbuje przekonać Brandona do powrotu i mówi narzeczonej, że sam wraca do Iraku. Michelle jest wściekła i każe się wynosić Shriverovi, para zrywa zaręczyny. Okazuje się, że Steve zawarł układ z Bootem, jeśli King wróci w ciągu 14 godzin armia zapomni o jego dezercji.

Pewnej nocy King spotyka jednego z żołnierzy, który ukrywa się wraz z rodzina od ponad roku, ponieważ odmówił poddaniu się procedurze stop-loss. Brendon dostaje numer do Carlsona i spotyka się z nim w Nowym Jorku, który za $1000 ma umożliwić mu zmianę tożsamości i ucieczkę do Kanady. Niestety tego samego dnia dowiaduje się, że Tommy popełnił samobójstwo, ponieważ został dyscyplinarnie zwolniony z wojska za pijaństwo.

Tragedia ta zmusiła Brandona do powrotu, po pogrzebie pojawia się na grobie Tommy'ego. Spotyka tam również obwiniającego go za śmierć Burgessa Steve'a. Po kłótni i bijatyce Brandon wraca do domu. Razem z matką i Michelle jadą do Meksyku, gdzie ma się schronić. Jednak Brandon zatrzymuje się przed granicą i postanawia wrócić wraz z innym żołnierzami do Iraku, co widzimy w ostatniej scenie. King nie chce się więcej ukrywać, a przede wszystkim boi się stracić tożsamość. Scena finałowa pokazuje bus pełen żołnierzy i siedzącego samotnie Steve'a, do którego dołącza Brandon.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]