Przejdź do zawartości

Stanisław Bogusz (szlachcic)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Tadeusz Bogusz
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1762
Żelechów

Data i miejsce śmierci

20 luty 1846
Siedliska-Bogusz

Zawód, zajęcie

prawnik, szambelan

Rodzice

Józef Bogusz i Salomea Bogusz

Małżeństwo

Apolonia Weronika Bogusz

Dzieci

Feliks Bogusz, Wiktoryn Bogusz, Stanisław Bogusz, Nikodem Bogusz, Henryk Bogusz, Ludwika Gorajska

Stanisław Tadeusz Bogusz herbu Półkozic (ur. 1762 w Żelechowie, zm. 20 lutego 1846 w Siedliskach) – szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, senior rodu Boguszów oraz dziedzic Siedlisk, Winnicy, Zasówki i Żędzianowic[1]. Jedna z sześciu zabitych osób w Siedliskach podczas rabacji galicyjskiej.

Genealogia

[edytuj | edytuj kod]

Stanisław Tadeusz Bogusz był synem Józefa Bogusza h. Półkozic i Salomei z Przetockich. W 1794 roku poślubił córkę burgrabiego krakowskiego Apolonię Weronikę Jordan-Stojowską herbu Trąby. Dzięki małżeństwu posiadł w posagu wieś Siedliski. Z żoną doczekali się sześciu synów: Feliksa, Wiktoryna, Stanisława i Henryka oraz jednej córki Ludwiki, późniejszej małżonki Ludwika Gorajskiego herbu Korczak[2][3].

Tablica genealogiczna rodziny Stanisława Bogusza

[edytuj | edytuj kod]
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ewa Tworzyańska
 
 
 
Antoni Bogusz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Salomea Przetocka
 
Józef Bogusz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Apolonia Stojowska
 
Stanisław Bogusz
 
Ksawery Bogusz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Feliks BoguszStanisław BoguszWiktoryn BoguszLudwika GorajskaNikodem BoguszHenryk Bogusz

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

Wychowywał się na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wyższe wykształcenie uzyskał w konwikcie Pijarów na Żoliborzu w Warszawie. W 1782 roku odbywał praktyki w sądzie grodzki w Pilznie, gdzie adwokatem był jego brat Wojciech. Był jednym z twórców konstytucji 3 maja. Po ślubie osiadł na dworze w Siedliskach, gdzie poddanym był mu między innymi przywódca rabacji galicyjskiej, Jakub Szela.

Śmierć

[edytuj | edytuj kod]
Miejsce pochówku Stanisława Bogusza

Stanisław Bogusz został zabity 20 lutego w wieku 86 lat przez Tomasza Gurzana, wójta wsi Gorzejewy[4]. Tego dnia wraz z nim życie stracili jego syn Wiktoryn, wnuk Tytus, sędzia Kalita, ekonom Jan Stradomski oraz jego siostrzeniec, także Jan Stradomski. Zabitych wyciągnięto z domu i ułożono w rzędzie na dworskim dziedzińcu. Pośród odpowiedzialnych za ich zabicie znajdował się syn Jakuba Szeli, Stanisław[5]. Obdarte z ubrań ciała ofiar wrzucono do jednego dołu wykopanego za cmentarzem parafialnym.

Upamiętnienie

[edytuj | edytuj kod]

W 1880 roku córka Stanisława Bogusza, Ludwika Gorajska ufundowała kaplicę w miejscu pochówku ofiar. Na budynku umieszczono pamiątkową tablicę wraz ze znajdującym się na niej napisem: Ku wiecznej pamięci Stanisławowi z Ziemblic Boguszowi, Wiktorynowi, Nikodemowi, Włodzimierzowi i Tytusowi Boguszowi, Zabierzowskiemu, Pohoreckiemu, Bilińskiemu, Kalicie, Kleinowi, Stradomskiemu, Gumińskiemu, Pieszczyńskiemu, Roskusznemu, Piotrowskiemu, Olszańskiemu, Kaczkowskiemu, Powornickiemu w dniu 20 lutego 1846 r. z tego świata boleśnie zeszłym a tu pochowanym Ludwika z Boguszów Gorayska tę kaplicę postawiła 1880 r.[6].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Stanisław Tadeusz Bogusz z Ziemblic h. Półkozic. Sejm-Wielki.pl.
  2. Stanislaw Tadeusz Bogusz. geni_family_tree. (pol.).
  3. Adam Boniecki: Herbarz polski. Cz. 1. Wiadomości historyczno-genealogiczne o rodach szlacheckich. T. 1. Warszawa: 1899, s. 358.
  4. Romuald Romański: Niewyjaśnione zagadki historii Polski. Warszawa: 2004.
  5. Adam Bogusz: Karty z dziejów wsi Smarżowy i Siedlisk powiatu pilźnieńskiego oraz wspomnienia ich dawnych dziedziców (1686-1846). Kraków: 1904.
  6. Adam Bogusz: Wieś Siedliska-Bogusz. Monografia zebrana z dokumentów i wspomnień rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem wypadków roku 1846 i życiorysu Jakóba Szeli. Kraków: 1903, s. 36.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]