Jakub Szela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jakub Szela
Ilustracja
Jakub Szela – akwarelowy portret z lat 1846–1848
Data i miejsce urodzenia 14 lub 15 lipca 1787
Smarzowa
Data i miejsce śmierci 21 kwietnia 1860
Lichtenberg

Jakub Szela (ur. 14 lub 15 lipca 1787 w Smarzowej[a], zm. 21 kwietnia 1860 w Lichtenbergu[1] na Bukowinie) – najbardziej znany przywódca chłopski podczas antyszlacheckich wystąpień chłopów w zachodniej Galicji, tzw. rabacji galicyjskiej, który stał się na dziesięciolecia postrachem szlachty polskiej[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Jakub Szela urodził się we wsi Smarzowa pod Dębicą w rodzinie chłopskiej. Ochrzczony został w kościele parafialnym w Siedliskach-Bogusz 15 lipca 1787 r., a jako że nie zapisywano wówczas w księgach metrykalnych daty urodzin, przyjmuje się, że nastąpiło to 14 lipca, w dniu jego „kalendarzowego” imiennika[3]. Jego matką była Anna Łukaszówna (Łukasik, ur. ok. 1745, zm. 12 XII 1815), ojcem zaś Jan (16 VI 1743, zm. 3 II 1807)[4]. Dziadkiem Jakuba był najprawdopodobniej Andrzej (ur. 1713?) oraz Marianna z domu Nowiczonka (Nowicka). Według innej wersji Krzysztof Szela, bogaty kmieć w Smarzowej[5]. Jakub miał co najmniej siedmioro rodzeństwa: Mariannę (ur. 20 VIII 1773), Katarzynę (ur. 13 IX 1778), Kazimierza (ur. 30 III 1781, zm. 29 X 1848), Michała (ur. 14 IX 1783, zm. 3 V 1785), Reginę (ur. 20 III 1790, zm. 25 II 1796), Agatę (ur. 2 II 1793) oraz Barbarę (ur. 24 XI 1795, zm. 10 III 1796).

Jakub w „młodym wieku” miał rzekomo spalić ojcowską chałupę, co zarzucano mu w 1846 r., jednak do tej pory nie znalazło to potwierdzenia w źródłach. Podobnie nie wiadomo, czy był w wojsku. Prawdopodobnie w 1805 r. został zamustrowany do wojska, do 35 pułku piechoty. Kilka miesięcy potem w bitwie pod Ulm (8–15 X 1805) trafił do niewoli, skąd po wypuszczeniu (lub ucieczce) wrócił do domu. Tam odciął sobie siekierą palce mały i serdeczny, zaś środkowy trwale uszkodził, wszystkie w lewej dłoni. Okaleczenie to uwolniło go od służby wojskowej. Ojciec Jakuba, który zmarł w 1807 r., najprawdopodobniej wydziedziczył go (być może po spaleniu domu), przekazując schedę jego żyjącemu bratu Kazimierzowi, który dzięki temu stał się najbogatszym chłopem (kmieciem) we wsi, dysponując ponad 32 morgami ziemi (ponad 18 ha).

6 listopada 1809 r. Szela wziął ślub z Rozalią Chodór (ur. 27 VIII 1792), wychowanką dworską. Od dziedzica Stanisława Bogusza otrzymała ona w wianie nieco ponad 8 mórg (ok. 4,5 ha). Po jej śmierci 21 XII 1818 r. gospodarka pozostała w rękach Jakuba. Ze związku tego urodziło się siedmioro dzieci: bliźniaki Anna i Jan ur. 21 VII 1811, przy czym chłopiec zmarł 26 VII 1811; następnie znów Jan (ur. 26 XII 1812, zm. 23 IX 1813), Katarzyna (ur. 11 IV 1814, zm. 18 IV 1815), Katarzyna (ur. 3 XI 1815) oraz Stanisław (1 V 1817, zm. 2 X 1853). Z pewnością dorosłości dożyli Katarzyna i Stanisław. Bardzo szybko, bo już 24 I 1819 r. Jakub ożenił się ponownie, z Agnieszką Prewendoską, ale nie miał z nią dzieci. Nie wiadomo, co się z nią stało (Prewendoska nie figuruje w księgach metrykalnych), gdyż 9 lutego 1831 r. Jakub wziął kolejny ślub, z Salomeą Niewiarowską (ur. 1814, zm. 3 VIII 1861). We wsi krążyła plotka obwiniająca Jakuba o zamordowanie Agnieszki, ale z tego tytułu nikt nie postawił mu oficjalnego zarzutu. Z Salomeą miał Jakub jedno dziecko, syna Józefa (ur. 24 II 1831, zm. 15 II 1890).

Mimo że Jakub Szela był prawdopodobnie analfabetą (nie umiał się nawet podpisać), w imieniu gminy Smarzowa, jako jej reprezentant (deputowany, plenipotent), wraz ze Stanisławem (zwanym Wojciechem) Białasem prowadził spór z rodziną dziedziców – Boguszami. Wymagany w pismach urzędowych język niemiecki Szela znał prawdopodobnie w bardzo niewielkim stopniu, korzystając z usług tzw. pokątnych adwokatów i pisarzy (Winkeladvokat, Winkelschreiber). Jako reprezentant chłopów Szela bywał upokarzany, więziony i bity. To spowodowało że zaczął myśleć o zemście[6].

Tabela przodków Jakuba Szeli[edytuj | edytuj kod]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Andrzej Szela
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jan Szela (1743–1807)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marianna Nowicka (Nowiczonka)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jakub Szela (1787–1860)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna Łukasik (Łukaszówna) (ok.1745–1815)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rodzina Jakuba Szeli[edytuj | edytuj kod]

 • Rozalia Chodór pierwsza żona
  córka Anna Szela,
  syn Jan Szela,
  syn Jan Szela,
  córka Katarzyna Szela,
  córka Katarzyna Szela,
  syn Stanisław Szela.
 • Agnieszka Prewendoska druga żona (małżeństwo bezdzietne).
 • Salomea Niewiarowska trzecia żona
  syn Józef Szela.

Przywódca antyszlacheckiego powstania chłopskiego w Galicji[edytuj | edytuj kod]

Jakub Szela. Drzeworyt prawdopodobnie Henryka Dmochowskiego z Illustrirte Chronik, 1848 r. Jest to wyobrażenie, które funkcjonowało przez 170 lat.

Do 61. roku życia średniozamożny chłop pańszczyźniany we wsi Smarzowa, cyrkuł (okręg) tarnowski, w monarchii habsburskiej, pod zaborem austriackim (obecnie województwo podkarpackie), a od 1848 do końca życia wolny osadnik, zamożny kmieć w Lichtenbergu.

Szela z pewnością od roku 1845 współpracował – wraz ze starszyzną z innych gmin z cyrkułu tarnowskiego – ze starostą tarnowskim, Josephem Breinlem von Wallerstern. Chłopom zależało przede wszystkim na zniesieniu pańszczyzny, a staroście z kolei na pozyskaniu włościan do wystąpienia przeciwko ich panom-Polakom (szlachcie), utożsamianym jako wrogowie Austrii.

W 1846 Szela przewodził w okolicach Jasła buntowi chłopskiemu przeciwko właścicielom rodzinnej wsi Smarzowy – Boguszom. Rychło zapanował nad większym terytorium ("rzeź galicyjska"). Agresja chłopów skierowana była przeciwko panom, właścicielom majątków ziemskich (dworków), i związanym z nimi urzędnikom (zwanych m.in. „ciarachami”, „surdutowymi” czy pogardliwie „panami-Polakami”), a sporadycznie też przeciw księżom. Ich furia uderzyła we wszystkich niebędących chłopami – oszczędzili jedynie urzędników cesarskich oraz Żydów. Wystąpienia te zakończyły się po kilku tygodniach.

19 kwietnia 1846 Szela wyraził zgodę na pobyt w Tarnowie, uciekając przed odpowiedzialnością pod „opiekę” starosty (był to pewien rodzaj internowania), gdzie przebywał do 6 lutego 1848. Często przechadzał się po Tarnowie w eskorcie jednego policjanta, który chronić go miał przed ewentualnymi napaściami. Kazimierz Ostaszewski-Barański po pięćdziesięciu latach od rabacji powtarzał stare plotki, że zastępca prezydium Gubernium we Lwowie, hr. Leopold Lažansky, spacerował z Szelą po ulicach miasta, a biskupa tarnowskiego Józefa Wojtarowicza zmuszono do zaproszenia Szeli na obiad[7]. Wybitny historyk warszawski Stefan Kieniewicz zakwestionował „fakt” zaproszenia Szeli przez biskupa już ponad 60 lat temu[8]. Biskup Wojtarowicz, pomimo że był chłopskiego pochodzenia, nie był przychylny mordercom swoich panów[9].

Przesiedlenie na Bukowinę[edytuj | edytuj kod]

Z Tarnowa przesiedlono Szelę na Bukowinę[b], gdzie w nagrodę za postawę otrzymał 30-morgowe gospodarstwo (ok. 17 ha). Wystąpienia chłopskie spowodowały wzburzenie wśród chłopów na przyległych terenach, zwłaszcza w kongresowym Królestwie Polskim. Z tego powodu car Rosji Mikołaj I – pomimo że sytuacja nie była tak napięta jak w Galicji – wydał ukaz zakazujący usuwania chłopów pańszczyźnianych z gospodarstw większych niż trzymorgowe (ok. 1,5 ha).

Przez wiele lat krążyły pogłoski, że Szela został zabity przez grupę szlachciców, którzy poprzysięgli mu zemstę. W tradycjach ziemiaństwa polskiego Szela zapisał się jako zdrajca narodu, obarczany na równi z Austriakami winą za klęskę powstania 1846. Wśród chłopów z kolei już od 1846 budowana była legenda o „królu” chłopskim, który przeciwstawił się swoim ciemięzcom, panom-Polakom (rodzinie Boguszów).

Jakub Szela zmarł w Lichtenbergu 21 kwietnia 1860. Do dzisiaj nieznane jest miejsce jego pochówku.

Jakub Szela w legendzie i kulturze[edytuj | edytuj kod]

Jakub Szela to postać tragiczna, zanurzona w dwóch skrajnych legendach: negatywnej, „czarnej” (szlacheckiej) oraz gloryfikującej go „białej” (chłopskiej)[11]. Poprzez skrajnie negatywną propagandę, głównie w prasie francuskiej i angielskiej oraz w drukach ulotnych, zyskał sławę europejską, już za życia stając się symbolem krwawych wydarzeń, a z biegiem lat synonimem „krwawego roku” 1846. W zależności od punktu widzenia był uosobieniem wszystkiego, co najgorsze w polskim narodzie lub bohaterem, którego imię wymawiano z czcią i uważano za pierwszego, świadomego przywódcę chłopów walczących z pańszczyzną[12].

Szela pojawia się jako bohater licznych utworów literackich, takich jak: Zbój galicyjski z roku 1846[13] Władysława Ludwika Anczyca, Rok 1846. Kronika dworów szlacheckich S. Dembińskiego, które opisywały go przez pryzmat negatywnych skutków wywołanego przez niego powstania. Zbrodnicze działania Szeli zostały także poruszone w dramacie Wesele S. Wyspiańskiego.

W tradycji ludowej ziemi tarnowskiej Jakub Szela zapisał się jako bohater walki ze szlachtą, co znalazło odbicie w wielu piosenkach ludowych, takich jak:

 • Oj, niedługo się skończy nasze mordowanie, jak Jakubek z chłopami zrobi szlachcie pranie...
 • Kuba Szela twarda sztuka, za swe krzywdy pomsty szukał
 • Pierwszy panom się zbuntował i dużo ich wymordował
 • Bo mu nadto dokuczyli i ciężko nieraz skrzywdzili...

Szela jest również bohaterem dramatów Turoń[14] Stefana Żeromskiego i Słowo o Jakubie Szeli[15] Brunona Jasieńskiego. Na scenie postać Szeli grali tacy aktorzy, jak Stefan Jaracz, Ignacy Machowski, Emil Karewicz, Krzysztof Dracz czy Jerzy Głybin. wystawiono sztukę W imię Jakuba S. Pawła Demirskiego. Sylwetka Szeli była istotna w dziejach narodu polskiego (pierwowzór postaci Upiora z Wesela Stanisława Wyspiańskiego).

Szela jest także głównym bohaterem powieści Radka Raka z roku 2019 pt. Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli[16], która zdobyła Nagrodę Literacką „Nike”.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Od 1945 Jakub Szela był patronem jednego z placów we Wrocławiu (w trójkącie wyznaczonym ulicami: Zaporoską, Skwierzyńską i Lubuską, do 1945 plac ten nosił nazwę Hohenzollernplatz). W marcu 2014 r. wrocławscy radni miejscy usunęli jego imię z placu, do czego przyczynił się tekst w krakowskim „Dzienniku Polskim”[17].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Od dnia 1 I 2000 r. nazwę zmieniono na „Smarżowa”, „Rozporządzenia MSWiA z dnia 31 grudnia 1999 r.”, Dziennik Ustaw, nr 112, poz. 1321, s. 7290.
 2. „Pierwsza grupa polskich osadników przybyła z Polski na teren Rudy ok. 1848 (Wikszany (rum. Vicşani) – wieś w gminie Muşeniţa, nazywana także Rudą, dokąd pierwsza grupa polskich osadników przybyła ok. 1848 roku.) z Sanocczyzny. Otrzymali oni tereny do zagospodarowania, w przeważającej części pokryte gęstym lasem bukowym. Obszar ten należał kiedyś do monasteru w Putnie w związku z darowizną, jakiej dokonał hospodar Stefan Wielki w 1488 r., na rzecz monastyru. Dobra te były znane jako Vieşanii, stąd też oficjalna nazwa miejscowości, używana przez władze rumuńskie po pierwszej wojnie światowej. Z czasem ziemię nabyli chłopi rumuńscy z pobliskich miejscowości, którzy jednak w XIX w. woleli ją sprzedać. Niektórzy z potomków przybyłych rodzin twierdzą, iż ich przodkowie brali udział w rabacji chłopskiej i z tego powodu znaleźli się na Bukowinie. Mimo braku dokumentów potwierdzających niezbicie ten fakt, nie należy odrzucać tej hipotezy. Jednym z argumentów przemawiających za prawdziwością tych informacji jest fakt, że lata przybycia Jakuba Szeli na Bukowinę i grupy polskich osadników są zbieżne. Podobne są też zasady ich osiedlania na Bukowinie do zasad przesiedlenia chłopów z Galicji, uczestniczących w rabacji chłopskiej. Należy uwzględnić też fakt, że region sanocki był terenem, gdzie bunty chłopskie często występowały.”[10]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. T. Szubert, Jak(ó)b Szela (14) 15 lipca 1787 – 21 kwietnia 1860, Warszawa 2014.
 2. Sławomir Koper, Wielcy zdrajcy od Piastów do PRL, Warszawa 2012, s.213,
 3. K. R. Traciłowski, Jakub Szela, Puławy–Rudki 2011, s. 20.
 4. Wszystkie daty pochodzą z ksiąg metrykalnych parafii rz. k. Siedliska-Bogusz, w diecezji tarnowskiej.
 5. Czesław Wycech, Jakub Szela. Pięć prac o Jakubie Szeli LSW 1956, s.30.
 6. Konrad Naylor, 100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje Polski. Puls 1996, s.267.
 7. K. Ostaszewski-Barański, Krwawy rok. Opowiadanie historyczne, Złoczów 1897, s. 57.
 8. S. Kieniewicz, Ruch chłopski w Galicji w 1846 roku, Wrocław 1951, s. 315.
 9. A. Jedynak, Biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz (1791-1875) wobec wydarzeń 1846 roku, „Rocznik Bocheński”, 1996, 4, s. 95-110; J. Kracik, W Galicji trzeźwiejącej, krwawej i pobożnej, Kraków 2008, s. 47; i in.
 10. Michał Keller, Miejscowości z mniejszością polską, dompolski.ro, 2007 [dostęp 2018-09-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-05-02].
 11. F. Ziejka, Dwie legendy o Jakubie Szeli, „Kwartalnik Historyczny”, 1969, 86, 4, s. 831–852; Tenże, Złota legenda chłopów polskich, Warszawa 1984.
 12. Zofia Stefanowska, Janusz Tazbir,Życiorysy historyczne, literackie i legendarne, Warszawa 1884, s. 207.
 13. Władysław Ludwik Anczyc, Zbój galicyjski z roku 1846 : [wiersz], polona.pl [dostęp 2018-10-08].
 14. Stefan Żeromski, Turoń : dramat w trzech aktach, wyd. 1923, polona.pl [dostęp 2018-10-08].
 15. Bruno Jasieński, Słowo o Jakubie Szeli, wyd. 1926, polona.pl [dostęp 2018-10-08].
 16. Mocny kandydat do finału Nike - „Baśń o wężowym sercu albo wtórne słowo o Jakóbie Szeli” Radka Raka. Recenzja, empik.com [dostęp 2020-07-24].
 17. „Dziennik Polski” uwolnił Wrocław od mordercy. Grupa Onet.pl S.A., 2014-03-22. [dostęp 2014-03-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Bogusław Baczyński, Jakuba Szeli opisanie we współczesnej mu prasie, „Rocznik Tarnowski”, 2012, 17, s. 25-27 (Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne; Brzeska Oficyna Wydawnicza)
 • Stanisław Białas, Jakub Szela. Kim był?, Kraków 2006 (nakładem własnym)
 • Jakub Szela. Pięć prac o Jakubie Szeli, red. Czesław Wycech, Warszawa 1956 (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza)
 • Stefan Kieniewicz, Ruch chłopski w Galicji w 1846 roku, Wrocław 1951 (Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo we Wrocławiu)
 • Tomasz Kargol,Szela Jakub, [w:] Polski Słownik Biograficzny, T. 47. Warszawa-Kraków 2011, s. 607-611 (Instytut Historii PAN im. Tadeusza Manteuffla); PAN i PAU, isbn = 9788388909931)
 • Rok 1846 w Galicji. Materiały źródłowe, red. J. Sieradzki i Cz. Wycech, Warszawa 1958 (Instytut Historii PAN im. Tadeusza Manteuffla; Państwowe Wydawnictwo Naukowe)
 • Roman Rozdolski, Do historii „krwawego roku” 1846, „Kwartalnik Historyczny”, 1958, 65, z. 2, s. 403-422 (Instytut Historii PAN im. T. Manteuffla; Wydawnictwo Naukowe Semper w Warszawie)
 • Tomasz Szubert, Jak(ó)b Szela (14) 15 lipca 1787 – 21 kwietnia 1860, Warszawa 2014 (Wydawnictwo DiG w Warszawie)
 • Tenże, Kilka faktów z życia Jakuba Szeli, „Kwartalnik Historyczny”, 2013, 120, z. 3, s. 485-531 (Instytut Historii PAN im. T. Manteuffla; Wydawnictwo Naukowe Semper w Warszawie)
 • Tenże,„Twarze” Jakuba Szeli, „Przegląd Historyczny”, 2013, 104, z. 4, s. 809-840 (Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Towarzystwo Miłośników Historii w Warszawie; Wydawnictwo DiG w Warszawie)
 • Krzysztof Traciłowski,Jakub Szela, Puławy-Rudki 2011 (Warszawska Firma Wydawnicza s.c.)
 • Czesław Wycech, Powstanie chłopskie w roku 1846. Jakub Szela, Warszawa 1955 (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza)
 • Franciszek Ziejka, Dwie legendy o Jakubie Szeli, „Kwartalnik Historyczny”, 1969, 86, z. 4, s. 831-852 (Instytut Historii PAN im. T. Manteuffla; Państwowe Wydawnictwo Naukowe)
 • Tenże, Jakub Szela, [w:] Życiorysy historyczne, literackie i legendarne, red. Z. Stefanowska i Janusz Tazbir, Warszawa 1980, s. 207-252 (Państwowe Wydawnictwo Naukowe)
 • Tenże, Złota legenda chłopów polskich, Warszawa 1984 (Państwowy Instytut Wydawniczy)