Starnberger See

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Starnberger See
Ilustracja
Starnberger See
Położenie
Państwo  Niemcy
Miejscowości nadbrzeżne Starnberg, Münsing, Seeshaupt, Tutzing, Feldafing, Possenhofen.
Wysokość lustra 596 m n.p.m.
Wyspy Roseninsel (Wyspa Różana)
Morfometria
Powierzchnia 56,36 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

20,2 km
4,66 km
Głębokość
• maksymalna

127,7 m
Objętość 2,998 km³
Hydrologia
Rzeki zasilające Ostersee-Ach, Bäche
Rzeki wypływające Würm
Rodzaj jeziora lodowcowe
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Starnberger See”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko dolnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Starnberger See”
Ziemia47°55′N 11°19′E/47,916667 11,316667
Starnberger See
obszar wolny administracyjnie
ilustracja
Państwo  Niemcy
Kraj związkowy  Bawaria
Rejencja Górna Bawaria
Powiat Starnberg
Powierzchnia 57,16 km²
Portal Niemcy

Starnberger See[1] (do 1962 Würmsee) – jezioro oraz obszar wolny administracyjnie (gemeindefreies Gebiet) w Niemczech w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium. Obszar wolny administracyjnie jako teren niezamieszkany, należy do powiatu Starnberg i powierzchnia jego wynosi 57,16 km². Natomiast nad brzegiem jeziora leżą również miejscowości należące dodatkowo do powiatów Bad Tölz-Wolfratshausen oraz Weilheim-Schongau.

Starnberger See jest jednym z największych jezior w Niemczech. Pod względem powierzchni jest czwartym co do wielkości jeziorem wewnętrznym Niemiec, piątym wliczając Jezioro Bodeńskie, które znajduje się na pograniczu Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

Jezioro stanowi popularny teren rekreacyjny okolic Monachium. Jezioro to (nazywane jeszcze wtedy Würmsee) upamiętniło się tragiczną śmiercią króla bawarskiego Ludwika II, którego ciało (oraz jego psychiatry, Bernharda von Guddena) znaleziono 13 czerwca 1886 roku w wodach jeziora w okolicach Zamku Berg, gdzie był uwięziony po pozbawieniu go tronu przez nieprzychylnych mu spiskowców. Wydarzenia tamtych czasów upamiętnia wotywna kaplica oraz drewniany krzyż w jeziorze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]