Stary Kolejowy Szlak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stary Kolejowy Szlak
Dane szlaku
Państwo

Polska

Województwo

zachodniopomorskie

Początek

Kołobrzeg / Koszalin

Przez

Białogard, Połczyn-Zdrój, Złocieniec, Wałcz

Koniec

Skrzatusz

Długość

192 / 201 km

Etapy

3

Typ

szlak rowerowy

Stary Kolejowy Szlakszlak rowerowy w Polsce, w województwie zachodniopomorskim.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Szlak, zależnie od obranego wariantu ma 192 lub 201 km długości. Jego najnowszy odcinek został zbudowany w 2020. Przebiega zasadniczo na osi północ-południe, tworząc wydłużoną literę Y. Jego pierwszy etap ma dwa warianty zbiegające się w Białogardzie: z Kołobrzegu przez Gościno i Karlino (etap I, 55 km) lub z Mielna przez Koszalin (etap IA, 46 km). Drugi etap prowadzi z Białogardu do Złocieńca i ma 69 km. Etap trzeci rozpoczyna się w Złocieńcu i przez Wałcz doprowadza do Skrzatusza[1].

Szlak ma charakter przekrojowy, ukazując różnorodne krajobrazy Pomorza Zachodniego, charakterystyczne dla tego regionu: widoki na Bałtyk, moreny Szwajcarii Połczyńskiej, pojezierza i doliny rzeczne oraz rozległe, zwarte kompleksy leśne[1]. Na szlaku przeważają drogi pokryte nawierzchnią asfaltową, pozostałe to głównie bruk i szuter[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap I[edytuj | edytuj kod]

Szlak nie jest jeszcze oznakowany (2021). Początek znajduje się przy molo w Kołobrzegu. Trasa prowadzi przede wszystkim odcinkami dróg rowerowych, a od Zieleniewa zaczyna się asfaltowa droga rowerowa wytyczona po dawnym torowisku kolejowym. Od Karlina do Białogardu brak jest jakiejkolwiek infrastruktury (2021)[1].

Etap IA[edytuj | edytuj kod]

Początek znajduje się przy pomniku morsa w Mielnie. Trasa prowadzi drogami rowerowymi przez Koszalin do Strzekęcina, a dalej asfaltowymi drogami lokalnymi. Odcinek Wronie Gniazdo - Żeleźno ma nawierzchnię gruntową. Dalej brak jest na razie infrastruktury (2021)[1].

Etap II[edytuj | edytuj kod]

Od dworca kolejowego w Białogardzie szlak prowadzi lokalnymi drogami asfaltowymi. Za Rąbinem doprowadza do drogi wojewódzkiej nr 152. Odtąd szlak ma nawierzchnię asfaltową, wybudowaną w 2020 wraz z licznymi miejscami wypoczynku. Prowadzi po dawnej linii kolejowej nr 421 Świdwin - Połczyn-Zdrój, przez uzdrowisko w Połczynie i atrakcyjne widokowo tereny Drawskiego Parku Krajobrazowego[3]. Miejsca odpoczynku najczęściej zlokalizowane są w obrębie dawnych stacji kolejowych. Po drodze znajdują się plaże, gastronomia i miejsca noclegowe. Atrakcją jest przecięcie z pozostałościami niedokończonej autostrady, tzw. berlinki. Koniec odcinka znajduje się w Złocieńcu[1][4].

Etap III[edytuj | edytuj kod]

Ten etap prowadzi po drogach lokalnych i gruntowych, a częściowo jest trudno przejezdny. Pomiędzy Wierzchowem a Wałczem planowana jest budowa około 30 km dróg rowerowych po dawnych liniach kolejowych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Stary Kolejowy Szlak (15) [online], Rowery, 15 listopada 2019 [dostęp 2021-02-12] (pol.).
  2. Z molo w Kołobrzegu w głąb Polski – Stary Kolejowy Szlak - CentrumRowerowe.pl [online], CentrumRowerowe [dostęp 2023-10-10] (pol.).
  3. To jedna z najpiękniejszych tras rowerowych po Pomorzu Zachodnim. Powstaje jej nowy odcinek [online], wszczecinie.pl [dostęp 2021-02-12] (pol.).
  4. Stary Kolejowy Szlak odcinek Białogard - Złocieniec - Traseo.pl [online], www.traseo.pl [dostęp 2021-02-12] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]