Staw Miejski w Zgierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Staw Miejski
Staw Cylkego
Położenie
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Zgierz

Miejscowości nadbrzeżne

Zgierz

Region

województwo łódzkie

Morfometria
Powierzchnia

3,75 ha

Głębokość
• średnia


1,4 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

staw rekreacyjny

Położenie na mapie Zgierza
Mapa konturowa Zgierza, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Miejski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Miejski”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Miejski”
Położenie na mapie powiatu zgierskiego
Mapa konturowa powiatu zgierskiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Staw Miejski”
Ziemia51°51′32,5″N 19°24′37,4″E/51,859028 19,410389

Staw Miejski w Zgierzu (także: Staw Cylkego) – staw położony pomiędzy ulicami Barlickiego i Piątkowską w Zgierzu, w centralnej części Parku Miejskiego im. Tadeusza Kościuszki.

Charakterystyka i historia[edytuj | edytuj kod]

Staw ma powierzchnię 3,75 hektara i średnią głębokość około 1,2–1,4 metra[1], a utworzono go poprzez budowę jazu zastawkowego na rzece Bzurze. Prawie w środku akwenu znajduje się niewielka, zadrzewiona wyspa usypana w latach 20. XX wieku[1]. Alternatywna nazwa stawu pochodzi od nazwiska Jana Cylkego, właściciela restauracji "Pod Złotą Rybką"[1], która działała przed II wojną światową (i krótko po niej) na terenie parku. W okresie tym istniała możliwość wynajmowania łodzi, którymi można było pływać po stawie. W 1946 komunistyczny milicjant zastrzelił w trakcie utarczki syna Jana Cylkego, Jerzego. W 1948[1] odebrano Cylkemu koncesję na prowadzenie restauracji oraz dzierżawienie stawu. Obiekty rozebrano, a teren wyrównano[2].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik obecnie jest zanieczyszczony przez namuły i piaski niesione korytem rzecznym[2]. Najpłytsza jego część znajduje się od strony wlewki Bzury, a najgłębsza przy odpływie[1].

Zbiornik jest obfity w ryby, mimo że zdarzają się tu przypadki zakwitu wody. Najpopularniejsze gatunki to karpie, szczupaki, liny, karasie pospolite i srebrzyste, leszcze, sandacze, okonie, węgorze, wzdręgi i płocie. Woda jest dzierżawiona przez Okręg PZW w Łodzi. Akwen jest corocznie zarybiany i corocznie odbywają się na nim imprezy wędkarskie. Obowiązuje zakaz spinningowania. Roślinność wodna jest bardzo uboga. Brzegi porasta trawa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Łowisko miejskie Staw Cylkego [online], Wiadomości Wędkarskie, 1 września 2016 [dostęp 2020-05-28].
  2. a b Staw Miejski | Miasto Zgierz [online], www.miasto.zgierz.pl [dostęp 2020-05-28].