Stefan Kunowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stefan Kunowski
Data i miejsce urodzenia

20 czerwca 1909
Muszkietów

Data i miejsce śmierci

15 września 1977
Lublin

Profesor
Alma Mater

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Profesura

1977

Zatrudnienie
Uczelnia

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Odznaczenia
Krzyż Walecznych (1920–1941)

Stefan Kunowski (ur. 20 czerwca 1909 w Muszkietowie na Ukrainie, zm. 15 września 1977 w Lublinie) – profesor nadzwyczajny, pedagog, autor teorii warstwicowej, poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem Romualda i Heleny z domu Kowalewskiej repatriantów do Polski z 1920 roku. Po ukończeniu gimnazjum Jana Zamoyskiego (1929)[1]. Podjął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie uzyskał stopień magisterski z filologii polskiej (1934) i pedagogiki (1937). Podjął pracę jako asystent Katedry Pedagogiki KUL, a po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Po obronie Twierdzy Modlin trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL). Za udział w działaniach wojennych odznaczony Krzyżem Walecznych. W czasie wojny był działaczem tajnego nauczania, a już w 1945 roku uzyskał doktorat z filozofii. Habilitację uzyskał sześć lat później, a od 1957 roku mianowany został docentem Katedry Pedagogiki i Dydaktyki KUL. Pełnił też funkcję dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych (1956/1957), a od 1961 roku kierownika Katedry Psychologii Wychowawczej. W Towarzystwie Naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pełnił obowiązki sekretarza generalnego w latach 1964-1966, był także członkiem zarządu Towarzystwa Przyjaciół KUL. Wykładał w Prymasowskim Studium Życia Wewnętrznego, był też członkiem papieskiej komisji Justitia et Pax. Mianowany został profesorem w 1977 roku. Był autorem licznych rozpraw i artykułów publikowanych m.in. na łamach „Katechety” i, a swoje poezje opublikował w „Nurtach”.

W pracach naukowych zajmował się analizą porównawczą współczesnych systemów wychowania, opracował teorię warstwicową wychowania. W swych pracach zajmował się też pedagogiką praktyczną – dydaktyką i hedogetyką[2].

Grób prof. Stefana Kunowskiego na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

 • „Założenia i aktualne potrzeby wychowania katolickiego”
 • „Podstawy dojrzałej osobowości wychowawcy chrześcijańskiego”
 • „Problemy wychowania chrześcijańskiego w świetle dokumentów Soboru Watykańskiego II”
 • „System chrześcijańskiego wychowania”
 • „Podstawy pedagogiczne rozwoju życia wewnętrznego”
 • „Podstawy współczesnej pedagogiki”, Wydawnictwo Salezjańskie, 1981
 • „Kerygmatyczna realizacja odnowy wychowania chrześcijańskiego” (publikacja w Rocznikach Filozoficzno-Teologicznych)
 • „Wartości w procesie wychowania”, Kraków, „Impuls”, 2003

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. S. Kunowski był uczniem gimnazjum razem z poetą Józefem Łobodowskim, z którym utrzymywał kontakt całe życie, mimo przymusowej imigracji przyjaciela. Irena Szypowska pisze o gronie uczniów, którzy tworzyli wiersze i redagowali szkolne pismo literackie. Do tego grona należał: Paweł Gdula, Józef Łobodowski, Stefan Kunowski i inni. Biografka poety, J. Łobodowskiego pisze, że:"...poezjowało kilku uczniów gimnazjum, między innymi Stefan Kunowski, późniejszy profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego"Irena Szypowska: Łobodowski.Od' Atamana Łobody' do' Seniora Lobo'. Warszawa: 2001, s. 21-22.
 2. Tomasz Petkowicz: Historia Instytutu Pedagogiki KUL. 13.10.2008. [dostęp 2009-11-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Chrześcijanie. Bp Bohdan Bejze (red.). T. 6. Kraków: WAM, Księża Jezuici, 1981, s. 445/490.
 • R. Skrzyniarz, Sylwetki byłych profesorów i wykładowców pedagogiki KUL, [w:] Pedagogika na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Historia i współczesność, red. A. Rynio, R. Skrzyniarz, współpraca Ł. Badeńska, Lublin 2011, s. 41-64.

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]