Stilo (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
STILO
Ilustracja
Stilo w czasie koncertu w Warszawie w lutym 2013
Rok założenia

1997

Pochodzenie

 Polska

Gatunek

rock, etno, jazz

Wydawnictwo

Konador

Skład
Wojtek Stasiak
Janusz Żukowski
Tomasz Żur
Jarek Cieślak
Zuza Kuczbajska
Byli członkowie
Sylwia Świątkowska
Grzegorz Urbaniak
Maciej Miroński
Paweł Jedliński
Alpago Polat
Serhan Kizilpinar
Damian Orłowski
Janusz Kossakowski
Marek Dutka
Strona internetowa

Stilopolski zespół muzyczny, grający instrumentalną muzykę alternatywną z pogranicza etno[1], rocka i jazzu. Powstał jesienią 1997 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty i kompozytora Wojciecha Stasiaka. Do wiosny 1999 r. Stasiaka wspomagał najpierw kongista Grzegorz Urbaniak, a następnie skrzypaczka Sylwia Świątkowska. W ten sposób opracowywano partie do nagrywanego między latem 1998 roku a latem 1999 roku demo, zarejestrowanego w studiu OKO, działającym przy warszawskim Ośrodku Kultury Ochoty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1999 roku powstał pierwszy regularny skład grupy. Obok Wojciecha Stasiaka i Sylwii Świątkowskiej tworzyli go dwaj byli muzycy rockowej Vanahary – Tomasz Żur (gitara basowa) i Maciej Miroński (perkusja). Wiosną 2000 roku do grupy dołączył Alpago Polat, Turek grający na nayu, saksofonie, darabuce, bendirze i łyżkach. W tym składzie grupa zadebiutowała w maju 1999 roku podczas występu w klubie Oczko przy Ośrodku Kultury Ochoty.

Pierwsza płyta[edytuj | edytuj kod]

Po trzech koncertach grupę opuścił perkusista Maciej Miroński. Na jego miejscu pojawił się Paweł Jedliński. Wiosną 2001 roku do zespołu dołączył drugi Turek, Serhan Kizilpinar (darabuka, bendir). W ten sposób ukonstytuował się jeden z najsłynniejszych składów Stilo. Świątkowska, Polat, Stasiak, Żur, Jedliński i Kizilpinar po raz pierwszy wystąpili w marcu 2001 roku w klubie Oczko. W dniu występu ukazała się pierwsza płyta Stilo zatytułowana "Opowieści kamieni". Pod koniec listopada muzycy pokazali się szerszej publiczności podczas warszawskiego cyklu folkowego – Muzyka w Muzeum. W kwietniu 2002 roku zdobyli I nagrodę na festiwalu etno Nowa Tradycja, organizowanym przez Polskie Radio, podczas którego Sylwia Świątkowska (występująca tam również w barwach grupy Kontraburger, podobnie jak Wojciech Stasiak i Tomasz Żur) otrzymała nagrodę dla najlepszego instrumentalisty wydarzenia.

Idą czasy[edytuj | edytuj kod]

Grupa otrzymała od Radiowego Centrum Kultury Ludowej propozycję sesji w warszawskim studiu nagraniowym S4. Tam pod okiem wybranego przez siebie realizatora – Leszka Kamińskiego, zarejestrowała materiał na album pt. "Idą czasy". Podczas sesji doszło do zmiany w składzie. Grupę opuścił Alpago Polat. Na jego miejsce został przyjęty saksofonista Marek Dutka. W sesji wzięli udział gościnnie puzonista Fryderyk Mizerski i akordeonista Leszek Stasiak.

Album pt. "Idą czasy" ukazał się w marcu 2003 roku Był promowany specjalnym koncertem w warszawskim Teatrze Małym[2]. Promocja zagraniczna przybrała formę trasy koncertowej Franz Josef Tour, w ramach której grupa wystąpiła m.in. w Budapeszcie i Ostrawie. Na początku 2004 roku album został nominowany do Folkowego Fonogramu Roku – nagrody płytowej muzyki etnicznej i gatunków pokrewnych, przyznawanej przez grono dziennikarzy muzycznych. W kwietniu 2004 roku album zajął w tym plebiscycie drugie miejsce. W związku z sukcesem, grupa otworzyła kolejną edycję festiwalu Nowa Tradycja, a jej występ transmitowany był na żywo przez program drugi Polskiego Radia.

Odejście Sylwii Świątkowskiej[edytuj | edytuj kod]

Sylwia Świątkowska, zaangażowana we współpracę z zespołem Kapela ze Wsi Warszawa, nie była w stanie regularnie pojawiać się w zespole Stilo. Członkowie grupy podjęli decyzję o zawieszeniu Świątkowskiej i znalezieniu na jej miejsce zastępcy. Zespół na to miejsce przyjął absolwenta warszawskiej Akademii Muzycznej – Damiana Orłowskiego. Muzyk zadebiutował z zespołem podczas dzielonego na pół ze Świątkowską koncertu w warszawskim klubie Jadłodajnia Filozoficzna, niedługo przed Nową Tradycją.

Zmiana brzmienia. Płyta pt. "Szukaj!"[edytuj | edytuj kod]

Zamiana na stanowisku skrzypka poskutkowała utratą części fanów, przyzwyczajonych do charakterystycznej, oszczędnej gry Świątkowskiej. Ponadto brzmienie zespołu oddaliło się od folku. W składzie Orłowski-Dutka-Stasiak-Żur-Jedliński Stilo przygotowywali się do nagrania trzeciej płyty, również w studio S4 i pod okiem Leszka Kamińskiego. Tuż przed sesją grupę opuścił perkusista Paweł Jedliński. Jedlińskiego zastąpił perkusista Kontraburgera Janusz Kossakowski, który zarejestrował z zespołem album pt. "Szukaj!", wydany w maju 2005 r. Na albumie pojawiła się również Świątkowska, cały czas będąca zawieszonym członkiem grupy.

Płyta pt."Szukaj!" zebrała entuzjastyczne recenzje. Była promowana koncertem w Teatrze Małym (z gościem specjalnym: ukraińską śpiewaczką i aktorką Marianą Sadowską) oraz filmem dokumentalnym poświęconym grupie (Stilo, reż. Krzysztof Kubiak), nakręconym dla telewizji Polonia i wielokrotnie przez nią emitowanym. Stilo pojawiło się też w programie TV4 Sztukateria, oraz udzieliło długiego wywiadu Markowi Jaromskiemu w jego autorskim programie "Anioł przychodzi nocą" (TV Puls).

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Opowieści kamieni (Havry Records, 2001)
  • Idą czasy (Żur Płyty, 2003)
  • Szukaj! (Konador, 2005)
  • Lisboa Avenue (Konador, 2007)

oraz nagranie na składance Antologia Polskiego Folku (Polskie Radio, 2007)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. n, etno I - Wielki słownik języka polskiego PAN [online], wsjp.pl [dostęp 2024-01-06] (pol.).
  2. HISTORY – Zespół Stilo [online], stilospace.pl [dostęp 2024-01-06].

Oficjalne strony Stilo[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]