Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu
Ilustracja
Odsłonięcie Pomnika Ofiar Ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej (Zamość, 10 czerwca 2018)
Państwo

 Polska

Siedziba

Zamość

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Zasięg

Rzeczpospolita Polska

Przewodniczący

Janusz Bernach

Nr KRS

0000063085

Data rejestracji

2001

brak współrzędnych
Wieloletnia przewodnicząca Stowarzyszenia Janina Kalinowska (1935-2021).

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniuorganizacja pozarządowa, której celem jest upamiętnianie ofiar rzezi wołyńskiej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie w latach 1992-2003 przy wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ustawiło w miejscach największych zbrodni UPA na Wołyniu 31 dziesięciometrowych krzyży. W zamojskiej Rotundzie otwarło kryptę ku czci zamordowanych Polaków. W krypcie znajdują się tablice z nazwiskami kilku tysięcy ofiar, urna z ziemią zabraną z miejsc martyrologii wołyńskich Polaków oraz wystawa zdjęć z ekshumacji w Ostrówkach.

Stowarzyszenie bierze udział w porządkowaniu cmentarzy na Wołyniu i restaurowaniu kwatery żołnierzy Wojska Polskiego we Włodzimierzu Wołyńskim, organizuje spotkania ze świadkami ludobójstw oraz zjazdy dawnych mieszkańców Kresów i ich potomków, w tym doroczne uroczystości, odbywające się w drugą niedzielę czerwca w kościele garnizonowym św. Jana Bożego w Zamościu.

W 2013 Stowarzyszenie otrzymało nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej[1].

10 czerwca 2018 r. dzięki staraniom Stowarzyszenia na cmentarzu parafii katedralnej przy ul. Peowiaków w Zamościu odsłonięto pomnik, na którym znalazł się napis: „W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich II RP zamordowanym przez  ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, matkom, ojcom, dzieciom, starcom i duchowieństwu, zgładzonym ze szczególnym okrucieństwem dlatego, że byli Polakami”[2].

W 2021 r. przewodnicząca Stowarzyszenia Janina Kalinowska została członkiem Honorowego Komitetu Budowy Pomnika "Rzeź Wołyńska", który to pomnik, autorstwa prof. Andrzeja Pityńskiego, jest wznoszony w Domostawie (gmina Jarocin) na Podkarpaciu[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kustosz Pamięci Narodowej 2013. ipn.gov.pl. [dostęp 2018-03-01].
  2. W Zamościu został odsłonięty Pomnik Krzyż Wołyński | wokolzamoscia.pl [online], 12 czerwca 2018 [dostęp 2023-11-22] (pol.).
  3. To już pewne. W Domostawie stanie pomnik Rzeź Wołyńska [online], 28 maja 2021 [dostęp 2023-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]