Straconka (kamieniołom)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Straconka – nieczynny kamieniołom w Bielsku-Białej w województwie Śląskim. Znajduje się w dzielnicy Straconka, w lesie po północnej stronie leśniczówki przy ul. Górskiej[1], pod względem geograficznym w Beskidzie Małym[2].

Kamieniołom składa się z wielu odrębnych wyrobisk na różnych wysokościach stromego stoku. Cześć z nich jest już zarośnięta lasem. Na Wysokiej Skale o wysokości 10 m uprawiana jest wspinaczka skalna. Jest 7 dróg wspinaczkowych o trudnościach od VI do VI.2 w skali polskiej. Są częściowo obite ringami (r) i mają ringi zjazdowe (rz). Na pozostałych skałach wspinano się na wędkę na przełomie XX i XXI wieku, ale skała tam jest krucha i obecnie nie praktykuje się na nich wspinaczki[1].

  1. Kamaz; VI.1, rz
  2. Fatamorgana; VI+, rz
  3. Kwadratura koła; VI, 2r + rz
  4. Kamienna namiętność; VI+, r + rz
  5. Szybcy i martwi; VI.2, 2r + rz
  6. W samo południe; VI.1, r + rz
  7. Na krzywy ryj; VI, r + rz[1].

W Straconce istnieje jeszcze drugi, mały kamieniołom, znajdujący się w lesie pomiędzy końcem ul. Sowiej a potokiem Mraźnica[1]. Na jego skałach znajdujących się na czterech piętrach uprawiany jest bouldering[1]. Jest ponad 90 dróg[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Grzegorz Rettinger, Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik wspinaczkowy, Kraków: wspinanie.pl, 2019, s. 100–102, ISBN 978-83-947825-2-8.
  2. Jarosław Balon, Miłosz Jodłowski, Regionalizacja fizycznogeograficzna Karpat Zachodnich – studium metodologiczne, [w:] Wiesław Ziaja, Miłosz Jodłowski (red.), Struktura środowiska przyrodniczego a fizjonomia krajobrazu, Kraków: Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2014.
  3. Straconka KAM in the area of Bielsko-Biała, Poland [online] [dostęp 2023-06-04].