Strzelce Krajeńskie Wschód

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Strzelce Krajeńskie Wschód
Ilustracja
Nowy dworzec
Państwo  Polska
Miejscowość Zwierzyn
Poprzednie nazwy Friedeberg Ostbahnhof, Friedeberg (Neumark)
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Zwierzyn
Mapa lokalizacyjna gminy Zwierzyn
Strzelce Krajeńskie Wschód
Strzelce Krajeńskie Wschód
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Strzelce Krajeńskie Wschód
Strzelce Krajeńskie Wschód
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubuskiego
Strzelce Krajeńskie Wschód
Strzelce Krajeńskie Wschód
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Strzelce Krajeńskie Wschód
Strzelce Krajeńskie Wschód
Ziemia52°50′12″N 15°35′04″E/52,836667 15,584444
Portal Portal Transport szynowy

Strzelce Krajeńskie Wschódstacja kolejowa w Zwierzynie, w województwie lubuskim, w Polsce. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca lokalnego[1].

W roku 2017 stacja obsługiwała 150–199 pasażerów na dobę[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dworzec powstał na linii Pruskiej Kolei Wschodniej (tzw. Ostbahnu). Nosił wówczas nazwę Friedeberg (Neumark) Ostbahnhof. Obiekt wybudowano z lokalnej cegły i nadano mu historyzujące formy. Służył przede wszystkim położonym na wysoczyźnie Strzelcom Krajeńskim (6 km dalej) - poprowadzenie linii bezpośrednio przy mieście, z uwagi na ukształtowanie terenu, nie było możliwe. W 1897 stacja stała się węzłem - powstała wtedy linia do miasta, w 1902 przedłużona do Lubiany Pyrzyckiej. Z uwagi na dynamiczny rozwój lokalnego przemysłu i intensywnego rolnictwa stacja była kilkakrotnie rozbudowywana, a dworzec powiększany. 26 lipca 2011 dworzec zamknięto po uderzeniu weń kilku wagonów kolejowych. W 2015 otwarto obecny obiekt w miejscu starego (rozebranego)[3].

Katastrofa w 2011 roku[edytuj | edytuj kod]

Uszkodzony budynek starego dworca

26 lipca 2011 roku na stacji doszło do wykolejenia siedmiu wagonów towarowych. Po rozładowaniu kilku wagonów w pobliskiej firmie Eurovia, wagony stoczyły się i przejechały około 2 km bez lokomotywy, następnie wypadły z torów i uderzyły w budynek stacji kolejowej. Na miejscu zginęły dwie osoby znajdujące się w mieszkaniu, w które wbił się jeden z siedmiu wagonów. Trzecia ofiara to 18-letnia dziewczyna, która w chwili wypadku stała na peronie[4]. Przeprowadzona ekspertyza powypadkowa wykazała, że budynek dworca nadaje się do zamieszkania po gruntownym remoncie[5].

28 lipca 2011 Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Krajeńskich poinformowała o postawieniu zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym trzem nastoletnim pracownikom, którzy samodzielnie podjęli decyzję o odłączeniu lokomotywy od wagonów towarowych i zwolnieniu blokady hamulcowej. Spowodowało to, że skład ruszył, wykoleił się i uderzył w budynek mieszkalny[6].

Budowa nowego budynku dworca[edytuj | edytuj kod]

Budynek dworcowy nocą

W 2014 roku PKP podjęło ostateczną decyzję o rozbiórce starego budynku dworca i budowie nowego w ramach projektu Innowacyjnych Dworców Systemowych. Fakt ten tłumaczono wysokimi kosztami remontu dotychczasowego budynku, wyższymi od kosztów budowy nowego dworca. Jak podkreśla Biuro Prasowe PKP, nowy budynek ma być tańszy w utrzymaniu, przyjazny dla osób niepełnosprawnych oraz ekologiczny - na dachu znajdą się ogniwa fotowoltaiczne, które będą generowały prąd. Ponadto budynek dworca będzie podświetlany w momencie przyjazdu pociągu na stację. Oświetlenie na dworcu będzie regulowane automatycznie. Dworzec ma być podzielony na dwie części: kolejową (poczekalnia, sanitariaty) oraz handlową (lokal komercyjny do wynajęcia oraz w drugim lokalu - posterunek policji). Oprócz tego powstanie duża wiata z ławkami dla podróżnych oraz stojakami na rowery. Koszt rozbiórki starego i budowy nowego dworca planowano na około 5 mln zł.

Na początku 2015 roku rozpoczęły się prace budowlane. Najpierw został zburzony stary dworzec, a w końcu lutego 2015 roku rozpoczęła się budowa nowego budynku. Pracami zajmowała się firma AMP, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Zakończenie budowy dworca zaplanowano na 3 kwartał 2015 roku[7]. Otwarcie dworca nastąpiło 11 września 2015 roku[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Strzelce Krajeńskie Wschód
Linia 203. Tczew-Kietz (268,223 km)
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Stare Kurowo
odległość: 6,690 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 3,244 km
Linia 426. Strzelce Krajeńskie Wschód-Strzelce Krajeńskie (0 km)
BSicon KBHFaq.svg
odległość: 2 km