Przejdź do zawartości

Student (góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Student
Państwo

 Polska

Położenie

Województwo śląskie
Powiat żywiecki
Gmina Jeleśnia
Korbielów

Pasmo

Beskid Żywiecki, Karpaty

Wysokość

935 m n.p.m.

Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego z zaznaczoną granicą Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Student”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się czarny trójkącik z opisem „Student”
Ziemia49°33′12″N 19°21′59″E/49,553333 19,366389

Student (także Zimna; 935 m n.p.m.) – szczyt w Beskidzie Żywieckim. Leży w głównym grzbiecie karpackim, który stanowi tu fragment głównego wododziału europejskiego, pomiędzy przełęczą Glinne na południu a Beskidem Krzyżowskim na północnym wschodzie. Wznosi się nad Korbielowem-Kamienną w miejscu, w którym linia grzbietu biegnąca od Przełęczy Glinne na północ załamuje się ku północnemu wschodowi. Przez szczyt przebiega granica polsko-słowacka. Po stronie polskiej jego stoki znajdują się w granicach Żywieckiego Parku Krajobrazowego[1].

Szczyt i zbocza porośnięte lasem. Dawniej na grzbiecie i zboczach północno-wschodnich znajdowała się polana Student, obecnie już całkowicie zarosła lasem[2]. Tak wspominał polanę oraz tłumaczył jej nazwę w początkach XVIII w. żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swym „Dziejopisie Żywieckim”:

Jest polana albo dział nad Korbielowem Studant nazwana, iż tam niejaki Pochopień studenta zabił, co owce jemu zabrał. Na tej polanie owczarz jeden zapalił drzewo stojące, kadłubowate, w którym piniądze zbójeczne schowane były; a te się roztopiły i w kupę zlały. Z której materiej dzwonek sysgnans na kościół jeleśniański ulany jest.[3]

Po stronie polskiej przez szczyt prowadzi czerwony szlak turystyczny (Główny Szlak Beskidzki). Po stronie słowackiej przez szczyt prowadzi niebieski szlak turystyczny. Oba szlaki na tym odcinku łączą się i prowadzą głównym grzbietem Karpat. Po słowackiej stronie znajdują się pozostałości okopów[4].

Szlaki turystyczne

[edytuj | edytuj kod]
szlak turystyczny czerwony odcinek: schronisko PTTK na Hali Miziowej – przełęcz Glinne – Student – Beskid KorbielowskiBeskid KrzyżowskiPrzełęcz PółgórskaJaworzynaMędralowa
Szlak niebieski słowacki szlak graniczny

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].
  3. Andrzej Komoniecki, Chronografia albo Dziejopis Żywiecki, Żywiec: Towarzystwo Miłośników Ziemi Żywieckiej, 1987, s. 8.
  4. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.