Schronisko PTTK na Hali Miziowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ilustracja
Schronisko na Hali Miziowej (po lewej), przed nim pozostałości starego obiektu
Państwo  Polska
Pasmo Beskid Żywiecki, Karpaty
Wysokość 1274 m n.p.m.
Data otwarcia 2003
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Mapa lokalizacyjna Beskidu Żywieckiego, Małego i Makowskiego
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Schronisko PTTK na Hali Miziowej
Ziemia49°32′26,71″N 19°19′05,51″E/49,540753 19,318197
Strona internetowa

Schronisko PTTK na Hali Miziowejschronisko górskie na stokach Pilska. Znajduje się na Hali Miziowej na wysokości 1274 m n.p.m.[1]. Jest popularnym celem wycieczek turystycznych, a w zimie centrum ośrodku narciarskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany budowy schroniska w okolicach Pilska powstały już w 1912 (według niektórych źródeł już w roku 1906 były plany uruchomienia polskiego schroniska celem przeciwstawienia się akcji germanizacyjnych polskich gór przez Beskidenverein[2]). Wybuch I wojny światowej uniemożliwił zrealizowanie tych zamiarów. Dopiero w 1927 oddział babiogórski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przygotował projekt (twórcami idei budowy schroniska byli członkowie zarządu: Merta, Haliński, Fucik, Mikuszewski i Mączyński[2]); budowa trwała 3 lata (były problemy natury finansowej i konieczne okazało się zaciągnięcie pożyczki). Drewno na budowę uzyskano od arcyksięcia Habsburga, ówczesnego właściciela Żywieczcyzny[2]. 20 lipca 1930 uroczyście otwarto nowy obiekt. Był to piętrowy drewniany budynek utrzymany w stylu architektury góralskiej, z przeszkloną werandą zapewniającą gościom interesującą panoramę Beskidu Żywieckiego. Obiekt był w tamtym czasie uważany za najładniejszy w tej części Beskidów[3]. W 1936 doprowadzono linię telefoniczną i otwarto natryski.

Pierwszym dzierżawcą schroniska był Robert Sikora, drugim Helena Polakowa. W 1938 dzierżawcą na Hali Miziowej został Albert Rudolf. W czasie okupacji niemieckiej przyjął niemieckie obywatelstwo, a obiekt prowadził pod szyldem bielskiego oddziału Beskidenverein (o budynek toczyła się rywalizacja pomiędzy oddziałem bielskim a żywieckim). W budynku stacjonował także niewielki oddział niemieckiego wojska, mający zwalczać partyzantów. Obiekt uniknął zniszczenia, choć po odejściu Niemców część wyposażenia została rozkradziona przez szabrowników.

Po wojnie ponownie przejęło go PTT i już w 1945 urządziło tam bufet. Wyremontowany budynek krótko cieszył się popularnością wśród górskich wędrowców – 19 marca 1953 wybuchł pożar (podobno od niedopałka turysty), który strawił główny budynek. Ocalały tylko zabudowania gospodarcze – szopa i stajnia. Nie zdecydowano się na odbudowę – w zabudowaniach gospodarczych urządzono tymczasowy bufet i miejsca noclegowe dla 50 osób.

Prowizorka okazała się bardzo trwała – dopiero w 1994 rozpoczęto budowę nowego, dużego obiektu turystycznego, który z racji wyglądu i warunków pełni rolę hotelu górskiego. Nowe schronisko otwarto w październiku 2003, pół wieku po pożarze. W czerwcu 2004 zamknięto stare schronisko[4] i częściowo rozebrano. W pozostałej części starego schroniska urządzono niewielki bufet.

Wyposażenie schroniska[edytuj | edytuj kod]

Schronisko w zimie – widok z końcowej stacji wyciągu orczykowego na Pilsko

Schronisko posiada 90 miejsc noclegowych 1-, 2-, 3-, 4-, 5- i wieloosobowych, a także apartamenty. Do dyspozycji turystów są również:

  • restauracja i jadalnia,
  • bar szybkiej obsługi,
  • sala konferencyjna na 65 osób.

W pobliżu znajduje się także dyżurka GOPR oraz wyciągi narciarskie.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu (0:15 h, przy szlak turystyczny zielony szlaku do Korbielowa) znajduje się studencka baza namiotowa na Hali Górowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-08].
  2. a b c Edward Moskała: Schroniska PTTK w Karpatach Polskich. Warszawa-Kraków: 1980.
  3. Beskid Żywiecki. Ciekawe miejsca, dostęp: 20-01-2008.
  4. Mimo ciężkich warunków noclegowych cieszyło się popularnością ze względu na klimat w nim panujący, którego nie ma w nowym obiekcie.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]