Sugestia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sugestia – rodzaj bezpośredniego przekazu, poprzez który dana osoba wywiera wpływ na decyzje, przekonania, myśli, opinie i zachowanie innej osoby lub grupy osób, nie odwołując się do racjonalnej argumentacji i nie stosując przymusu. To działanie, które wpływa nie tylko na naszą opinię, ale i myśli, jak i czyny. Można ją definiować jako nakaz do działania zgodnego z jej treścią (Augustynek, 1989).

Sugestia psychologiczna to proces, w którym idea (myśl) jest indukowana lub przyjęta przez drugiego człowieka, bez argumentów czy polecenia lub przymusu[1]. W komunikacji interpersonalnej to sekwencyjny proces, w którym jedna myśl lub wyobrażenie prowadzi do drugiego.

Dziewiętnastowieczni pisarze piszący o psychologii, tacy jak Williams James używali słowa "sugerować" i "sugestia" w kontekście pewnej idei, która sugerowała coś innego, gdy wnosiła tą poprzednią do umysłu. Wczesne naukowe badania hipnozy przeprowadzone przez Clark'a Leonard'a Hull i innych rozszerzyły znaczenie tych słów w specjalnym i technicznym sensie (Hull, 1933).

Oryginalna neuropsychologiczna teoria sugestii hipnotycznej bazowała na odruchu ideomotorycznym, którą William B. Carpenter zadeklarował w 1852. Była regułą, przez którą James Braid's fenomen hipnotyczny został wyprodukowany.

Émile Coué[edytuj | edytuj kod]

Émile Coué (1857–1926) była znaczącym pionierem w rozwoju rozumienia aplikacji terapeutycznej sugestii i według Cheek'a i LeCron'a większość naszej teraźniejszej wiedzy o sugestii "pochodzi od Coué" (1968, p.60). Z intencją do "nasycenia poznawczego mikrośrodowiska umysłu" podejście metody terapeutycznej Coué opierał się na podstawie czterech niekontrowersyjnych zasadach:

 • (1) sugestia może wyprodukować zjawiska somatyczne;
 • (2) specyficzne sugestie tworzą specyficzne wyniki somatyczne;
 • (3) Sugestie są tak skuteczne w leczeniu fizycznym lub kondycji organicznej, jak są dla kondycji funkcjonalnych i emocjonalnych;
 • (4) Udana sugestia-podstawowa interwencja dla kondycji fizycznej nie znaczy, że oryginalna skarga była w żaden sposób wymyślona.

Sugestie niehipnotyczne[edytuj | edytuj kod]

Sugestie, mogą mieć również działanie bez hipnozy. Te "sugestie niehipnotyczne" są stosowane w ten sam sposób, jak sugestie hipnotyczne i mogą spowodować duże zmiany w doświadczeniu percepcyjnym. Eksperymenty z sugestią bez działania hipnozy były prowadzone przez wczesnych badaczy, takich jak Hull (1933). Ostatnio, badacze tacy jak Nicholas Spanos i Irving Kirsch przeprowadzili eksperymenty sprawdzające sugestie niehipnotyczną i znaleźli silną korelację pomiędzy odpowiedziami ludzi do sugestii w trakcie, jak i bez hipnozy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Augustynek, A. (1989). Kształtowanie specyficznych zachowań ludzkich. Kraków: Wydawnictwo Naukowe.
 • Carpenter, W.B., "On the Influence of Suggestion in Modifying and directing Muscular Movement, independently of Volition", Royal Institution of Great Britain, (Proceedings), 1852, (12 March 1852), pp. 147–153.
 • Hull, C. L. (1933/2002). "Hypnosis and suggestibility: an experimental approach." Crown House Publishing.
 • Weitzenhoffer, A.M., The Practice of Hypnotism (Second Edition), John Wiley & Sons (New York), 2000.
 • Yeates, Lindsay B. (2016a), "Émile Coué and his Method (I): The Chemist of Thought and Human Action", Australian Journal of Clinical Hypnotherapy & Hypnosis, Volume 38, No.1, (Autumn 2016), pp.3–27.Yeates.
 • Lindsay B. (2016b), "Émile Coué and his Method (II): Hypnotism, Suggestion, Ego-Strengthening, and Autosuggestion", Australian Journal of Clinical Hypnotherapy & Hypnosis, Volume 38, No.1, (Autumn 2016), pp.28–54.
 • Yeates, Lindsay B. (2016c), "Émile Coué and his Method (III): Every Day in Every Way", Australian Journal of Clinical Hypnotherapy & Hypnosis, Volume 38, No.1, (Autumn 2016), pp.55–79.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition copyright ©2000 by Houghton Mifflin Company. Updated in 2009. Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved

Zobacz[edytuj | edytuj kod]